Reklama

Ujmujące dźwięki Dekalogu

Niedziela Ogólnopolska 18/2017, str. 31

Łukasz Pietrzak

Uwielbiam tę piękną prawdę, że tyle ciebie na ziemi, ile możesz dać z siebie innym. Sens tych słów jest tak oczywisty, że gdy tylko zostałem włączony do realizacji projektu „Dekalog” – projektu, bo to coś znacznie więcej niż płyta kompaktowa – wiedziałem, że cała idea, podobnie jak strona finansowo-charytatywna tego wydawnictwa, to efekt pracy ludzi natchnionych, przepełnionych wolą niesienia dobra. Ale nad tym wszystkim zawisł duch braterskiej pomocy. Ilekroć dotykałem fraz skomponowanych na fali bezgranicznego morza dobroci, nigdy nie wpłynąłem na mieliznę nicości, miałkości, komercyjnego uproszczenia. Zapewne dzieje się tak z powodów dosyć oczywistych – to owoc serca. Serce nie zna dróg na skróty, nasza wiara nie pozwala, aby Credo wypowiadać w pośpiechu, od niechcenia, zamiast. Skupienie na istocie jest pełne. Pozwalam sobie na kilka słów o tym fonograficznym fenomenie z całkiem innej niż dotąd perspektywy. Zasłuchanie w muzykę, gazetowe kolumny opisujące ideę płyty, dziennikarskie relacje czy magazynowe informacje sprawiły, że niewiele odnajduję informacji o samej muzyce. A ta jest wspaniała. Co tam wspaniała, genialna! Jeśli szukać gdzieś dowodu na jej artyzm, to pozwolę sobie na odwołanie się do wielkiego sukcesu, który utwór „O Dio Ti Cerco” odniósł w Wielki Piątek i Wielką Sobotę, kiedy to popularny radiowy prezenter Marek Niedźwiecki w radiowej Trójce, grając go na fali popularnej rozgłośni, wywołał istną euforię, która przełożyła się na prośby słuchaczy o ponowne odtworzenie! Kiedy sam zagrałem „VIII” w radiowej Jedynce oraz u boku Hirka Wrony we wspomnianej Trójce (Wielki Czwartek), sytuacja z audycji popularnego „Niedźwiedzia” się powtórzyła. Nie inaczej dzieje się, gdy na radiowej fali pojawi się „Holy” Michaela Patricka Kelly’ego (UWAGA! Kelly Family właśnie wrócili na koncertowe estrady!) czy „Observa Diem Sabbati” z Józkiem Skrzekiem i chórami, w którym świat sacrum miesza się genialnie w jedność pod palcami lidera SBB z profanum. No i te oliwskie organy! W zasadzie 12 płytowych indeksów to 12 odmiennych estetycznie światów. Dźwiękowa materializacja „Śpiewajcie Panu pieśń nową” (Ps 96, 1) w takt idei nowej ewangelizacji głoszonej przez Jana Pawał II, który wielokrotnie nawoływał, aby do młodych mówić ich językiem. I tak dzieje się tutaj. Chcecie, to słuchajcie („Prolog”), chcecie, to tańczcie („Aikona”, „Seventh”) lub wzruszcie się, gdy Tony Melendez genialnie śpiewa, akompaniując sobie na gitarze, „Honor Your Father and Your Mother”. To, że nie ma rąk, kompletnie nie ma tutaj znaczenia... Gra i śpiewa. I to jak!

2017-04-26 10:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

[ TEMATY ]

św. Hildegarda

eSPe

17 września Kościół wspomina świętą Hildegardę z Bingen – doktora Kościoła. Żyjąca w latach 1098-1179 niemiecka benedyktynka należała do najbardziej fascynujących postaci średniowiecza: była wizjonerką, lekarką, pisarką i kompozytorką oraz znawczynią ówczesnych nauk przyrodniczych.

Kult liturgiczny św. Hildegardy z Bingen rozszerzył 10 maja 2012 roku na cały Kościół papież Benedykt XVI, który uważa ją za jedną ze swoich mistrzyń duchowych; 7 października tegoż roku włączył ją – jako czwartą kobietę – do grona 35 doktorów Kościoła. W krajach języka niemieckiego Hildegarda jest od wieków czczona jako święta.

CZYTAJ DALEJ

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński

2021-09-17 10:16

[ TEMATY ]

święty

Piotrus/pl.wikipedia.org

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup metropolita warszawski i założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Urodził się w 1882 r. w Wojutynie na Wołyniu. Wychowany w atmosferze religijnej i patriotycznej. Już jako dziecko czcił gorąco Matkę Bożą. Skończył studia w Moskie i Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

Fumigacja kościoła pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

2021-09-17 22:26

[ TEMATY ]

Parafia Zbąszynek

kościół w Chlastawie

JAN MIKUŁAparafiazbaszynek.pl

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Od 6 września w kościele filialnym pw. Narodzenia NMP w Chlastawie prowadzona jest fumigacja, której celem jest zwalczenie korników, które znajdują się w drewnianym kościółku.

Fumigacja jest przeprowadzana za pomocą substancji chemicznych w formie gazu. Substancje te nazywane są fumigantami. Główną zaletą fumigacji jest wysoka skuteczność w zwalczaniu szkodników drewna oraz neutralność procesu dla odkażanego materiału. Zakończenie prac fumigacji przewidywane jest pod koniec września i z tego powodu na ten czas zamknięty jest kościółek w Chlastawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję