Reklama

Ks. Tadeusz Wojda SAC – nowy metropolita białostocki

Większość jego kapłańskiego życia poświęcona była sprawom misji i ewangelizacji – już jako młody kapłan pracował w Pallotyńskim Sekretariacie Misyjnym w podwarszawskich Ząbkach, od 1984 r. studiował misjologię na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie (uzyskał doktorat w tej dziedzinie), a 2 stycznia 1990 r. rozpoczął pracę w Papieskim Dziele Rozkrzewiania Wiary i w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. To jedna z najważniejszych watykańskich dykasterii – kieruje dziełem ewangelizacji narodów na całym świecie i koordynuje współpracę misyjną.

Reklama

Ks. Tadeusz Wojda pracował w tej kongregacji przez 27 lat, pełniąc w niej funkcję kierownika biura (od 2007 r.), a następnie podsekretarza (od 2012 r.), aż do 12 kwietnia 2017 r., kiedy to papież Franciszek mianował go arcybiskupem białostockim. Długoletnia praca w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów sprawiła, że współpracował z trzema papieżami: Janem Pawłem II, Benedyktem XVI i Franciszkiem, zaznajomił się dobrze z działaniem Kurii Rzymskiej, ale przede wszystkim poznał Kościół powszechny, szczególnie na kontynentach misyjnych, w Azji i Afryce. Służbę dla Stolicy Apostolskiej starał się zawsze godzić z pracą duszpasterską – był kapelanem rzymskiej wspólnoty sióstr boromeuszek oraz działał duszpastersko w Centrum Edukacji Fizycznej dla Niepełnosprawnych, prowadzonym przez Włoski Czerwony Krzyż.

Spotkałem Księdza Arcybiskupa nominata Tadeusza Wojdę w Wielki Czwartek, 13 kwietnia 2017 r., w święto kapłańskie, dlatego naszą rozmowę zacząłem od przypomnienia jego powołania.

2017-04-26 10:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Zagadka księdza N.N.

2021-09-07 11:14

Niedziela Ogólnopolska 37/2021, str. 60-61

[ TEMATY ]

historia

ksiądz

Zdjęcia: archiwum Rodzinne Jaskiewiczów

Po 80 latach udało się ustalić, kto został pochowany w anonimowym grobie na cmentarzu w Zduńskiej Woli. „N.N. Ksiądz” to kleryk Adam Jaskowski, chrystusowiec.

Przez lata na cmentarzu katolickim przy ul. Łaskiej wśród ofiar niemieckich nalotów znajdował się anonimowy grób. Tablica z napisem: „Tu spoczywa N.N. Ksiądz, który zginął podczas bombardowania przez Niemców dworca kolejowego w Zduńskiej Woli we wrześniu 1939 roku”, ciekawiła mieszkańców.

CZYTAJ DALEJ

Święta Hildegarda na nowo odkrywana

2021-09-18 10:07

ks. Łukasz Romańczuk

o. Antoni Rachmajda

o. Antoni Rachmajda

Dziś przy parafii pw. św. Rodziny rozpoczęła się konferencja"Medycyna św. Hildegardy, w której nie ma chorób nieuleczalnych".

Zanim rozpoczęła się cześć wykładowa, uczestnicy sympozjum mieli możliwość uczestnictwa w Eucharystii, której przewodniczył ks. Przemysław Vogt, Diecezjalny Duszpasterz Rodzin, a homilię wygłosił o. Antoni Rachmajda, karmelita. Natomiast wszystkich obecnych na Mszy św. przywitał ks. Piotr Jakubuś, proboszcz parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję