Reklama

Świat

Dookoła świata

Koniec żartów z Koreą

Napięcie na Półwyspie Koreańskim rośnie, a wydarzenie goni wydarzenie. Z jednej strony Kim Dzong Un, dyktator komunistycznej Korei Północnej, eskaluje napięcie, testując kolejne rakiety balistyczne, z drugiej – USA nie zamierzają tolerować postępów w jego uzbrajaniu się. Władze USA nie bez powodów obawiają się, że za kilka lat wojska Korei Północnej będą mogły odpalić rakiety zdolne przenosić głowice jądrowe, których zasięg obejmie zachodnie wybrzeże USA.

Pokazanie w połowie kwietnia br. na paradzie w Pjongjangu północnokoreańskich rakiet dalekiego zasięgu na USA podziałało jak płachta na byka. – Czas strategicznej cierpliwości zakończył się – mówił wiceprezydent tego kraju Mike Pence, obserwując wydarzenia ze strefy zdemilitaryzowanej na granicy obu państw koreańskich. Pence przestrzegł też, że jego kraj użyje wszelkich środków wobec Korei Północnej, jeśli nie przestanie ona budować broni atomowej.

Reklama

W rejon Półwyspu Koreańskiego USA wysłały armadę składającą się z kilku okrętów wojennych, w tym ultranowoczesnego lotniskowca Carl Vinson. W zapewnienia, że okręty nie płynęły w stronę Korei, lecz by wziąć udział w ćwiczeniach z australijską marynarką na Oceanie Indyjskim, mało kto uwierzył. Na pewno nie uwierzyły w to władze Chin, które postawiły swoje lotnictwo w stan podwyższonej gotowości. Jak podała telewizja CNN, chińska armia przygotowywała się do reakcji na działania USA przeciwko Korei Północnej.

Władze Korei Północnej grożą natomiast, że jakikolwiek atak na jej terytorium doprowadzi do wybuchu wojny o ogromnym zasięgu, a Seul, stolica Korei Południowej, sojusznika USA, będzie jednym z najważniejszych celów, które zostaną zniszczone w pierwszej kolejności.

Wojciech Dudkiewicz

* * *

Pół na pół

Czy Recep Tayyip Erdoğan, prezydent Turcji, miał złudzenia, że w cuglach wygra referendum w sprawie wprowadzenia w tym kraju systemu prezydenckiego? Czyli że Turcy chętnie zgodzą się na wzmocnienie jego dyktatorskiej władzy? Jeśli miał, przeliczył się. Wygrał niewielką przewagą głosów, wygrał o włos. Okazało się, że zwolenników jego władzy jest prawie tylu co przeciwników. Niespodzianką było to, jak głosowali Turcy mieszkający w krajach UE (jest ich 7 mln, z czego ponad połowa w Niemczech). We wszystkich okręgach, w których niemieccy Turcy głosowali w referendum, z dużą przewagą zwyciężyli zwolennicy Erdoğana. Dzień po referendum turecki parlament przyjął 3-miesięczne przedłużenie stanu wyjątkowego, wprowadzonego po nieudanym zamachu stanu w lipcu zeszłego roku.

wd

* * *

Wybiorą wcześniej

Reklama

Brytyjska Izba Gmin poparła wniosek premier Theresy May o samorozwiązanie parlamentu i wcześniejsze wybory parlamentarne. Odbędą się one 8 czerwca – prawie 3 lata wcześniej, niż wynikałoby z kalendarza wyborczego. Główną osią kampanii będzie udzielenie mandatu negocjacyjnego rządowi Theresy May do rozmów w sprawie wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE. Rozwiązanie parlamentu obecnej kadencji nastąpi w nocy z 2 na 3 maja, na 25 dni roboczych przed wyborami. Premier May spotka się z królową Elżbietą II i formalnie poprosi ją o zgodę na rozwiązanie parlamentu – z monarchinią konsultowano się, zanim ogłoszono plan publicznie. Decydując się na wcześniejsze wybory parlamentarne, premier Wielkiej Brytanii Theresa May kieruje się swoim politycznym instynktem – napisał niemiecki dziennik „Sueddeutsche Zeitung”.

jk

* * *

Bolszewicka tolerancja

Rosyjski Sąd Najwyższy wykazał się, jak zawsze, rewolucyjną czujnością. Zdelegalizował Świadków Jehowy i skonfiskował ich majątek. Sąd uznał, że jest to „organizacja ekstremistyczna”. Wniosek o zdelegalizowanie, ale także zamknięcie jej głównej siedziby, która znajduje się w pobliżu Petersburga, złożyło Ministerstwo Sprawiedliwości. Prokuratura, a wcześniej władze, przekonywały, że Świadkowie Jehowy „niszczą rodzinę, sprzyjają nienawiści i zagrażają życiu, a informacje, które sami o sobie przekazują, nie są prawdziwe”. Jak informują rosyjskie media, władze wprowadziły też zakaz rozpowszechniania wydawanych przez Świadków Jehowy publikacji. Zostały one wpisane na listę zakazanych tekstów ekstremistycznych.

wd

* * *

Nie ma chętnych

W Albanii jest jak zawsze ciekawie. Tamtejszy parlament nie wybrał w pierwszej turze nowego prezydenta z powodu... braku kandydata. Rządząca lewica nie wystawiła kandydata, chcąc wykazać dobrą wolę wobec prawicowej opozycji, bojkotującej od kilku miesięcy prace parlamentu. Socjalistyczny rząd premiera Ediego Ramy postanowił nie wystawiać swego kandydata w pierwszej turze, bo chce, by opozycja wróciła do parlamentu i porozumiała się w sprawie kandydata na głowę państwa. – Chcieliśmy wykazać wolę dialogu z opozycją – wyjaśnił w parlamencie jego przewodniczący Ilir Meta. Przewidziana była jeszcze druga tura wyborów prezydenckich. Kadencja obecnego prezydenta kończy się w lipcu br.

wd

* * *

Władze dla Rakki

Wspierane przez USA siły kurdyjskie walczące z tzw. Państwem Islamskim o ich nieformalną stolicę, Rakkę, poinformowały o utworzeniu rady cywilnej dla miasta po wyzwoleniu. „Rada cywilna Rakki będzie miała za zadanie administrowanie miastem i okolicznymi terenami po wyzwoleniu” – ogłosiły Syryjskie Siły Demokratyczne w mieście Ain Issa, ok. 50 km od Rakki. Na razie to dzielenie skóry na niedźwiedziu. Walki o odbicie Rakki potrwają jeszcze wiele miesięcy.

wd

* * *

Konsystorz

Kanonizacja Hiacynty i Franciszka Marto 13 maja 2017 r. w Fatimie

Kanonizacja Hiacynty i Franciszka Marto będzie miała miejsce 13 maja br. w Fatimie – postanowiono podczas konsystorza w sprawie kanonizacji, któremu 20 kwietnia br. przewodniczył papież Franciszek.

Franciszek Marto (1908-19) i jego siostra Hiacynta Marto (1910-20) zostali ogłoszeni błogosławionymi w 2000 r. przez papieża Jana Pawła II. Obecnie trwa proces beatyfikacyjny trzeciej uczestniczki objawień maryjnych sprzed 100 lat – s. Łucji dos Santos (1907 – 2005).

KAI

* * *

Kardynał robert Sarah

Kontemplacyjna dusza Kościoła

Istnieje dziś poważne niebezpieczeństwo fragmentaryzacji Kościoła, podziałów w Mistycznym Ciele Chrystusa przez kładzenie nacisku na narodową tożsamość Kościołów, a tym samym na ich zdolność decydowania o sobie, zwłaszcza w tak istotnych kwestiach, jak doktryna i moralność – uważa kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Podkreśla on, że bez wspólnej wiary Kościołowi grozi zamęt, a w konsekwencji stopniowe popadanie w rozproszenie i schizmę. Cytując Benedykta XVI, kard. Sarah przypomniał, że Kościół potrzebuje jedności w wierze, doktrynie i nauczaniu moralnym. Potrzebuje prymatu papieża. – Jeśli Kościół ze swą aktualną obsesją na punkcie sprawiedliwości, praw socjalnych i walki z ubóstwem zapomni w konsekwencji o swej kontemplacyjnej duszy, poniesie klęskę w swej misji i zostanie porzucony przez wielu swych wiernych, ponieważ nie będą już w stanie rozpoznać, co stanowi o jego specyficznej misji – podkreślił kard. Sarah. Zwrócił uwagę, że islam jest zagrożeniem przede wszystkim dla społeczeństw kontynentu europejskiego, które zbyt często nie mają już prawdziwej tożsamości i religii. Ci, którzy wypierają się wartości własnej tradycji, kultury i religii, są skazani na wyginięcie, bo zatracili motywację, całą swą siłę, a nawet wszelką wolę walki w obronie swej tożsamości – powiedział szef watykańskiej dykasterii.

RV

* * *

Senat USA i Donald Trump

Pieniądze podatników nie na aborcję

W Stanach Zjednoczonych podjęto kolejny krok w obronie życia nienarodzonych. Prezydent Donald Trump podpisał 13 kwietnia br. uchwaloną przez Senat 30 marca br. ustawę, która pozwala poszczególnym stanom nie finansować z publicznych funduszy szpitali, w których przeprowadza się aborcję. Pieniądze mogą być odtąd przeznaczane na placówki zajmujące się całościową opieką zdrowotną nad kobietami i dziećmi.

Niefinansowania z publicznych środków szpitali wykonujących aborcję zabronił poszczególnym stanom Barack Obama przepisem wprowadzonym 18 stycznia br., na 2 dni przed zakończeniem swej kadencji prezydenckiej. Było to posunięcie sprzyjające finansowaniu klinik aborcyjnych, a zwłaszcza korporacji Planned Parenthood, która wykonuje w USA ponad jedną trzecią zabiegów przerywania ciąży.

RV/Waszyngton

* * *

Nie żyje się, nie kocha się, nie umiera się – na próbę.
Jan Paweł II

* * *

Krótko

• Chrześcijaństwo to najlepsze zabezpieczenie przed pojawiającymi się ideologiami totalitarnymi, które zagrażają godności ludzkiej – uważa kard. Gerhard Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary, który uczestniczył w warszawskiej konferencji z okazji 90. rocznicy urodzin Benedykta XVI.

• We Francji do drugiej tury wyborów prezydenckich, która odbędzie się 7 maja br., przeszli Marine Le Pen i Emmanuel Macron.

• W wieku 117 lat zmarła najstarsza osoba na świecie – Emma Morano. Kobieta mieszkała na obrzeżach Verbanii nad jeziorem Maggiore w północnych Włoszech.

• Brytyjczycy pójdą do urn wcześniej, niż przewiduje to kalendarz wyborczy. Przedterminowe wybory odbędą się 8 czerwca br. Premier Theresa May tłumaczy, że rząd musi mieć silny mandat społeczny w trakcie negocjacji odnośnie do Brexitu.

• Tu-95 – rosyjskie bombowce dalekiego zasięgu, lecąc w parze, dwukrotnie na początku kwietnia br. dotarły w bezpośrednie sąsiedztwo kontynentalnej Alaski, czego nie notowano od blisko 2 lat.

• 51,4 proc. Turków – według oficjalnych danych – poparło zmiany ustroju politycznego zaproponowane przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana. Na ich podstawie Erdoğan staje się jednocześnie szefem państwa i rządu. Będzie mógł sprawować władzę za pomocą dekretów i rozwiązywać parlament. Opozycja twierdzi, że referendum zostało sfałszowane.

• W strzelaninie, do której doszło 20 kwietnia br. w centrum Paryża, w pobliżu Pól Elizejskich, zginął jeden policjant, a 2 zostało rannych. Jeden z napastników został zastrzelony. Do ataku przyznało się tzw. Państwo Islamskie.

• W 2016 r. na całym świecie o ponad 14 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim wzrosła liczba aktów terroryzmu i przemocy. W krajach zachodnich wskaźnik ten był nawet znacznie wyższy, bo wzrósł o 175 proc.

2017-04-26 10:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 13

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

W 2018 r. minęło 100 lat od chwili, kiedy Ojciec Pio podczas modlitwy w chórze zakonnym przed krucyfiksem otrzymał stygmaty: 5 ran na rękach, boku i nogach – w miejscach ran Jezusa Chrystusa zadanych Mu w czasie ukrzyżowania. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3,4 tys. litrów krwi. Po śmierci Ojca Pio, 23 września 1968 r., rany zniknęły bez śladu, a według raportu lekarskiego, ciało było zupełnie pozbawione krwi

Chwilę, w której Ojciec Pio otrzymał ten niezwykły dar od Boga, opisał później w liście tak: „Ostatniej nocy stało się coś, czego nie potrafię ani wyjaśnić, ani zrozumieć. W połowie mych dłoni pojawiły się czerwone znaki o wielkości grosza. Towarzyszył mi przy tym ostry ból w środku czerwonych znaków. Ból był bardziej odczuwalny w środku lewej dłoni. Był tak wielki, że jeszcze go czuję. Pod stopami również czuję ból”.

CZYTAJ DALEJ

Menedżerka Heynena: praca z Polkami wydaje się Vitalowi być bardzo ciekawym wyzwaniem

2021-09-20 16:07

[ TEMATY ]

sport

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Vital Heynen

Vital Heynen

Menedżerka Vitala Heynena Ola Piskorska potwierdziła PAP, że będący dotychczas trenerem polskich siatkarzy Belg bardzo chciałby spróbować sił w pracy z kobiecą reprezentacją tego kraju. "Lubi wyzwania, a to mu się wydaje być bardzo ciekawym wyzwaniem" - zaznaczyła.

Polscy siatkarze w niedzielny wieczór w katowickim Spodku wywalczyli pod wodzą Heynena brązowy medal mistrzostw Europy. Umowa szkoleniowca, który rozpoczął współpracę z tym zespołem w 2018 roku, wkrótce wygasa. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk po nieudanych igrzyskach w Tokio przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po zakończeniu występu w czempionacie Starego Kontynentu w szatni właściwie pożegnał się z podopiecznymi.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Czterech nowych magistrów teologii

2021-09-21 18:27

[ TEMATY ]

teologia

Instytut Filozoficzno‑Teologiczny

ks. Piotr Bartoszek

W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. św. Edyty Stein w Zielonej Górze 21 września odbyły się obrony prac magisterskich i egzaminy ex universa theologia.

Do egzaminów przystąpiło pięcioro studentów.– Wszyscy zdali z wynikami dobrymi i bardzo dobrymi – cieszy się ks. Piotr Bartoszek, dyrektor IFT.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję