Reklama

Dookoła Polski

Kraków-Łagiewniki

Idźcie i głoście Boże Miłosierdzie

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego, 23 kwietnia br., podczas głównej Mszy św. w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski powiedział, że świat potrzebuje Chrystusowego zmiłowania, że nie może żyć bez Chrystusowego miłosierdzia. Podkreślił, że ateistyczny humanizm XX wieku pociągnął za sobą ogrom nieszczęść, tragedii ludów i narodów, i jedynym ratunkiem dla znękanych ludzi jest Boże Miłosierdzie. Jego zdaniem, objawienia św. Faustyny należy przyjmować w kontekście wydarzeń XX wieku, a mianowicie sytuacji państw, które programowo i systematycznie zaczęły walczyć z chrześcijaństwem, jak Rosja, Hiszpania i Meksyk. – W konsekwencji w imię ateizmu zaczęły się prześladowania chrześcijan i chrześcijaństwa. Fala przemocy i prześladowań ogarnęła również inne kraje. Społeczeństwa od wieków kształtowane przez chrześcijaństwo miały teraz zapomnieć o Jezusowych słowach: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście!” – przypominał metropolita krakowski. W tym kontekście należy patrzeć na powołanie Heleny Kowalskiej, która „na przekór temu, co się działo, usłyszała słowa Jezusa: «Tyś radością moją, tyś rozkoszą mego Serca»”.

Tegoroczne obchody Niedzieli Miłosierdzia odbywały się pod hasłem „Idźcie i głoście Boże Miłosierdzie”.

Red.

Żywy łańcuch

Różaniec do granic

Reklama

Kontynuacją ubiegłorocznej Wielkiej Pokuty będzie „Różaniec do granic”, czyli piesza pielgrzymka wzdłuż granic Polski, w którą 13 maja br. wyruszą Pielgrzymi Bożego Miłosierdzia. Potrwa ona 140 dni, zakończy się w święto Matki Bożej Różańcowej 7 października.

– 7 października wzdłuż granic naszego kraju ma stanąć żywy łańcuch ludzi trzymających się za ręce, którzy wspólnie odmówią Różaniec. Pomysł ten jest związany z rocznicą objawień w Fatimie – wyjaśnia Roman Zięba ze wspólnoty Pielgrzymów Bożego Miłosierdzia. Jak dodaje, organizatorzy „Różańca do granic” – Lech Dokowicz i Maciej Bodasiński powierzyli tej wspólnocie zadanie modlitwy w intencji pielgrzymki wzdłuż granic Polski, która ma ważny wymiar duchowy, ale jest też gigantycznym przedsięwzięciem logistycznym – długość trasy liczy ok. 3,5 tys. km.

KAI

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Wydaje mi się, że najbardziej bezpośrednią Mocą w moim życiu jest Maryja. Przez szczególną tajemnicę, której w pełni nie rozumiem, została Ona postawiona na mej nowej drodze.

Krótko

Reklama

• Zmarł prawosławny arcybiskup Jeremiasz, ordynariusz diecezji wrocławsko-szczecińskiej, wieloletni przewodniczący Polskiej Rady Ekumenicznej. Wybitny duszpasterz, naukowiec i ekumenista. Miał 73 lata.

• W Warszawie 23 kwietnia bp Rafał Markowski dokonał konsekracji kościoła parafialnego przy ul. Żytniej – wcześniej kaplicy Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. To w tym miejscu swoje życie zakonne rozpoczęła św. Faustyna Kowalska. Decyzją metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza kościół został podniesiony do rangi sanktuarium św. Faustyny.

• Dr Wacław Berczyński zrezygnował z pełnienia funkcji przewodniczącego podkomisji smoleńskiej – tłumaczył się względami osobistymi i zdrowotnymi. MON w krótkim komunikacie poinformował, że obowiązki szefa podkomisji pełnić będzie dr inż. Kazimierz Nowaczyk.

• Na wicemarszałka Senatu został wybrany senator Michał Seweryński (PiS). Zastąpił on Grzegorza Czeleja (także z PiS), który złożył rezygnację motywowaną względami prywatnymi.

• Zeznanie Donalda Tuska w warszawskiej prokuraturze trwało 8 godzin. Sprawa dotyczy lat 2010-13 i podpisania umowy o współpracy Służby Kontrwywiadu Wojskowego z Federalną Służbą Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej w zakresie wymiany informacji wywiadowczych.

• Zmarł Witold Pyrkosz, aktor teatralny i filmowy. Miał 90 lat. Ostatnio grał w „M jak miłość”. „Odszedł cudowny Człowiek, nasz wspaniały Mistrz i wielki Przyjaciel. Wraz z nim odeszła cząstka każdego z nas... Pozostaje ogromna pustka, nieopisany smutek i żal. Dziękujemy Ci, Witku, za każdą piękną chwilę. Będziemy bardzo tęsknić i nigdy nie zapomnimy” – napisano na Facebooku.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2017-04-26 10:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa

2021-09-19 14:56

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa i przyjęli to w imię tzw. tolerancji; uwłacza to godności człowieka - powiedział w niedzielę na Jasnej Górze podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

We mszy św. odprawianej na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego arcybiskupa Józefa Kupnego - krajowego duszpasterza Ludzi Pracy - brali udział przedstawiciele różnych branż i zawodów, przede wszystkim członkowie NSZZ „Solidarność”. Jak co roku do Częstochowy przyjechali też członkowie rodziny ks. Jerzego Popiełuszki – patrona „S”, który zainicjował spotkania robotników na Jasnej Górze, a także przedstawiciele rządu, parlamentu oraz regionalnych władz.

CZYTAJ DALEJ

Boże, Ojcze miłosierny...

2021-09-19 18:42

Małgorzata Pabis

    W bazylice Bożego Miłosierdzia i w ponad 70 miejscach na całym świecie trwają przygotowania do 20. rocznicy tego wydarzenia.

    W niedzielę 19 września – w Godzinie Miłosierdzia i w czasie Mszy świętej sprawowanej o godz. 15.20 w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach rozważany był pierwszy fragment Aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu, który 17 sierpnia 2002 roku na łagiewnickim wzgórzu wypowiedział św. Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję