Reklama

Państwo według Benedykta XVI

W siedzibie Konferencji Episkopatu Polski zorganizowano konferencję naukową poświęconą myśli społecznej papieża seniora Benedykta XVI. W ten sposób uczczono jego 90. urodziny

Każda zbiorowość potrzebuje władzy. Jednak trudno jest stworzyć system wspólny, który rzeczywiście będzie służył człowiekowi, a nie państwu – podkreślił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP. – Człowiek ma pierwszeństwo przed państwem. Na tej zasadzie antropologicznej powinno opierać się każde państwo pracujące dla dobra człowieka – zaznaczył i dodał, że koncepcja demokratycznego państwa prawa, którą przedstawił Joseph Ratzinger, ma cechy uniwersalne.

Na konferencję pt. „Koncepcja państwa w perspektywie nauczania kard. J. Ratzingera/Benedykta XVI”, która odbyła się w Warszawie 19 kwietnia br., przyjechał także kard. Gerhard Ludwig Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary. – Nienaruszalna godność człowieka jest wyznacznikiem granic władzy publicznej i tego, że państwo pozytywnie spełnia swoją rolę, gdy służy dobru wspólnemu wszystkich obywateli. Dlatego Kościół jest adwokatem godności człowieka we współczesnym świecie – podkreślił kard. Müller. Jego zdaniem, tylko prawa zakotwiczone w Bogu są normami wiążącymi społeczeństwo, chronią je „przed interwencją i samowolą człowieka”. W centrum tej koncepcji państwa stoi człowiek, który ma niezbywalną godność i wynikające z tego faktu prawa. Istnieje norma obiektywna, której działanie państwa powinno być podporządkowane.

Reklama

Joseph Ratzinger wielokrotnie podkreślał, że wiara jest zawsze rozumna oraz że wiara i rozum nie wykluczają się wzajemnie. W czasach, w których niemal wszystko podaje się w wątpliwość, tylko uznanie przez rozum ludzki prawdy o obiektywnym porządku moralnym jest w stanie zabezpieczyć godność i wartość osoby ludzkiej. Obowiązkiem Kościoła natomiast jest troska o tę prawdę, by nie poddać się dyktaturze relatywizmu, która niczego nie uznaje za pewnik. – Benedykt XVI miał wielkie zaufanie do rozumu i wiedział, że rozum, który będzie szukał prawdy, znajdzie ją. Wówczas będzie mógł przedstawić tę prawdę jako dobro dla całego społeczeństwa – zaznaczył ks. Federico Lombardi, bliski współpracownik Benedykta XVI i przewodniczący Fundacji Watykańskiej Joseph Ratzinger – Benedykt XVI.

Zdaniem Benedykta XVI, dojrzały chrześcijanin to człowiek odpowiedzialny za wszystkie dziedziny swojego życia, zarówno prywatnego, jak i zawodowego. W nocie doktrynalnej z 2003 r. pt. „Vademecum dla polityków” jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary podkreślił on rolę osób świeckich w życiu politycznym. Ich misją jest skuteczna realizacja zadań w służbie państwu, która nie stoi w sprzeczności z zasadami moralnymi. – Myśli Benedykta XVI są inspirujące i dodają nam, politykom, odwagi – wskazał László Kövér, przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier.

Na pierwszeństwo praw człowieka przed wszelkimi innymi prawami wskazał również marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński. – Człowiek jest największą wartością i wokół człowieka powinniśmy tworzyć prawo państwowe – powiedział. Jego zdaniem, katolik obecny w życiu politycznym nie może opowiadać się za rozwiązaniami sprzecznymi z nauką Kościoła czy godzącymi w godność człowieka. – Nauka Benedykta XVI stała się niejako fundamentem w zakresie myślenia politycznego opartego na wartościach chrześcijańskich – zaznaczył Kuchciński.

Konferencja naukowa z okazji 90. urodzin Papieża seniora odbywała się pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Według niego, Benedykt XVI kontynuował dwa nurty pontyfikatu swojego poprzednika – Jana Pawła II. Są to: wyrazista afirmacja tożsamości chrześcijańskiej oraz dialog Kościoła ze światem. „Polski model stosunków między państwem a Kościołem ewoluował przez wieki w duchu szacunku i respektowania autonomii, umożliwiając owocną współpracę w oparciu o zasadę pomocniczości” – napisał w specjalnym liście Prezydent RP.

2017-04-26 10:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ingres biskupa Andrzeja Siemieniewskiego do Katedry legnickiej.

2021-09-20 20:27

ks. Waldemar Wesołowski

Uroczystość rozpoczęła się procesją, która wyruszyła z domu parafii katedralnej.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję