Reklama

Watykan

Z Watykanu

Audiencja generalna

Bóg wychodzi ku człowiekowi

Chrześcijaństwo opiera się na wyjściu Boga ku człowiekowi, na poszukiwaniu Boga wobec nas – powiedział Ojciec Święty 19 kwietnia br. podczas audiencji generalnej. W wygłoszonej katechezie Franciszek nawiązał do 15. rozdziału Pierwszego Listu św. Pawła do Koryntian.

Papież zaznaczył, że chrześcijaństwo nie jest ideologią ani systemem filozoficznym, ale pielgrzymką wiary, która wychodzi od śmierci Jezusa za nasze grzechy, zmartwychwstania trzeciego dnia, a następnie ukazania się Piotrowi oraz innym uczniom. Wskazał, że dla św. Pawła – Apostoła Narodów spotkanie ze zmartwychwstałym Panem pod Damaszkiem oznaczało zasadniczy przełom życiowy. Szaweł, który miał jasne poglądy na świat i ustaloną pozycję społeczną, dał się owładnąć tym wydarzeniem, które wywróciło sens jego życia.

Reklama

– Jakże wspaniale pomyśleć, że chrześcijaństwo jest w zasadzie tym właśnie! Jest nie tyle naszym poszukiwaniem wobec Boga – poszukiwaniem doprawdy nieokreślonym – ile raczej poszukiwaniem Boga względem nas. Jezus nas ujął, pochwycił, pozyskał, aby już nas nie opuścić. Chrześcijaństwo jest łaską, jest zaskoczeniem i dlatego zakłada serce zdolne do zadziwienia. Serce zamknięte, serce racjonalistyczne nie jest zdolne do zadziwienia i nie może zrozumieć, czym jest chrześcijaństwo. Bo chrześcijaństwo jest łaską, a łaskę się jedynie postrzega, co więcej – spotyka w zadziwieniu spotkania – stwierdził papież Franciszek.

KAI

90. urodziny papieża seniora

Benedykt XVI dziękuje

Papież senior Benedykt XVI podziękował za życzenia urodzinowe i gratulacje z okazji swoich 90. urodzin, które przypadły 16 kwietnia br., w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. W wielkanocny poniedziałek po południu spotkał się urodzinowo z ok. 30 górskimi strzelcami z jego rodzinnej Bawarii. W skromnej ceremonii przed wejściem do klasztoru Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich obok brata jubilata – Georga Ratzingera i jego prywatnego sekretarza abp. Georga Gänsweina wziął udział m.in. bawarski premier Horst Seehofer.

RV

Ojciec Święty do Polaków

Głośmy Chrystusa Zmartwychwstałego

Pozdrawiam polskich pielgrzymów. Bracia i siostry, apostoł Paweł woła: „Gdzież jest, o śmierci, twoje zwycięstwo? Gdzież jest, o śmierci, twój oścień?” (1 Kor 15, 55). W tych dniach paschalnych niesiemy w sercu to wołanie. Pełni nadziei idźmy do naszych braci. Z pokojem i radością płynącą z wiary głośmy, że Jezus Zmartwychwstały jest nadal tutaj, że nadal żyje pośród nas. Niech Jego błogosławieństwo stale wam towarzyszy!

Reklama

Audiencja generalna, 19 kwietnia 2017 r.

RV

Watykan – USA

Trump spotka się z Franciszkiem?

Biały Dom wyraził przekonanie, że w związku z planowanym w dniach 26-27 maja br. szczytem grupy G7 w Taorminie na Sycylii możliwa byłaby audiencja Ojca Świętego dla prezydenta USA Donalda Trumpa. Rzecznik Białego Domu Sean Spicer zapowiedział, że Amerykanie będą się w tej sprawie kontaktować z Watykanem.

Stolica Apostolska podkreśliła swoją otwartość na przyjęcie wszystkich głów państw. Dotychczas media spekulowały, że takie spotkanie nie jest możliwe. Spicer powiedział, że papieska audiencja dla prezydenta Trumpa „z pewnością byłaby zaszczytem”.

KAI

W domu św. Marty

Papieskie kazania budzą zainteresowanie

Od wyboru papieża Franciszka w dniu 13 marca 2013 r. minęło 21 kwietnia br. 1500 dni. Zwyczaj odprawiania przez Ojca Świętego w kaplicy Domu św. Marty porannych Mszy św., w czasie których wygłasza on krótkie kazania rozważania, trwa od 22 marca 2013 r. Odnosząc się do tych porannych kazań katechez, były dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi SI przyznał, że budzą one ogromne zainteresowanie.

KAI

Z twittera papieża Franciszka

Rozważajmy z zadziwieniem i wdzięcznością wielką tajemnicę Zmartwychwstania Pańskiego.

2017-04-26 10:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Guerrero o misyjnym budżecie Watykanu

[ TEMATY ]

Watykan

budżet

Vatican News/Society of Jesus

Ks. Guerrero

Ks. Guerrero

Watykanowi nie grozi niewypłacalność, choć sytuacja finansowa jest trudna. Komentując wyzwania związane z pandemią, wskazuje na to ks. Juan Antonio Guerrero Alves, będący watykańskim odpowiednikiem ministra finansów.

Podkreśla on, że spodziewany spadek dochodów nie przełoży się na cięcie pensji pracowników czy redukcję środków na pomoc prześladowanym chrześcijanom i najuboższym. „Nasz budżet musi być budżetem misji, który wiąże liczby z misją Stolicy Apostolskiej” – podkreśla w rozmowie z Radiem Watykańskim ks. Guerrero Alves.

CZYTAJ DALEJ

Szef MSWiA: będę rekomendował rządowi przedłużenie stanu wyjątkowego na granicy polsko-białoruskiej

2021-09-27 12:48

[ TEMATY ]

Białoruś

PAP/Radek Pietruszka

KONFERENCJA PRASOWA

KONFERENCJA PRASOWA

Sytuacja na granicy białorusko-polskiej jest niezwykle napięta; dochodzi do masowych prób łamania integralności granicy - powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński. Jak poinformował, od sierpnia tego roku doszło do 9,4 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy.

W poniedziałek w siedzibie Komendy Głównej Straży Granicznej w Warszawie zorganizowano wspólną konferencję prasową ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, szefa resortu obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz komendanta głównego Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasza Pragi w sprawie sytuacji na granicy z Białorusią. Podczas konferencji dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego KPRM Stanisław Żaryn pokazał prezentację dotyczącą osób zatrzymanych przez polskie służby.

CZYTAJ DALEJ

Brązowa medalistka z Tokio Justyna Iskrzycka: z wiarą można góry przenosić

2021-09-28 11:14

[ TEMATY ]

IO Tokio

Facebook Justyny Iskrzyckiej

- Myślę, że wszystko, czego doświadczamy, może nas czegoś nauczyć - jeżeli tylko potrafimy wyciągać wnioski – mówi Justyna Iskrzycka. W rozmowie z KAI brązowa medalistka tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio – opowiada m.in. o wpływie sportu na relacje z drugim człowiekiem, życiu religijnym na Igrzyskach oraz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Hubert Szczypek (KAI): Na igrzyskach w Tokio zdobyłaś brązowy medal w kajakarstwie klasycznym 500 m. To historyczne osiągnięcie, bo w tej konkurencji Polki nie zdobyły wcześniej medalu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję