Reklama

Niedziela Sandomierska

Przed jubileuszem miasta

Staszów świętował 11 kwietnia 492. rocznicę otrzymania praw miejskich. Z tej okazji biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz odprawił w kościele św. Bartłomieja Mszę św. w intencji wszystkich mieszkańców i pomyślnego rozwoju miasta. Wraz z Biskupem Ordynariuszem Eucharystię koncelebrowali kapłani z dekanatu. Na Mszy św. obecni byli poseł Anna Krupka, władze Staszowa, przedstawiciele okolicznych samorządów, delegacje szkół oraz instytucji z pocztami sztandarowymi, a także liczni wierni. Dumnie prezentowała się chorągiew rycerska z Szydłowa, natomiast oprawę muzyczną zapewniła miejscowa schola harcerzy. W imieniu społeczności miasta przybyłych powitał burmistrz Leszek Kopeć.

W homilii bp Krzysztof Nitkiewicz mówił o postawie Chrystusa w chwilach poprzedzających Jego aresztowanie i skazanie na śmierć. Podkreślił, że mimo zdrady uczniów i dramatycznego rozwoju wypadków doprowadził On do końca zbawczą misję otrzymaną od Ojca.

Reklama

– Pan Jezus uczy nas w ten sposób odpowiedzialności za złożone obietnice, za dane słowo, a także nieugiętości i pasji w wypełnianiu obowiązków związanych ze sprawowaną funkcją lub pełnionym urzędem. Jest to szczególnie ważne w odniesieniu do społeczności zorganizowanej, jaką stanowi np. miasto. Z kolei pragmatyzm i etyka sytuacyjna, charakteryzujące dzisiejsze czasy, kierują człowieka na inne tory. Są w stanie usprawiedliwić niemal wszystko, marginalizując przy tym dobro wspólne. A przecież stanowi ono wartość absolutnie podstawową. Stąd potrzeba przypominania o nim, kształtowania pod tym kątem postaw młodego pokolenia. Bez tego trudno oczekiwać sumiennej pracy, ofiarności, właściwego podejścia do religijnego i narodowego dziedzictwa. Tutaj konieczne jest współdziałanie rodziców, Kościoła, szkoły, organizacji oraz wszystkich ludzi dobrej woli. To jest najważniejsza inwestycja, bez której nie ma przyszłości – przekonywał Kaznodzieja.

Na zakończenie wszystkim obecnym podziękował ks. proboszcz Szczepan Janas.

Historia miejscowości Staszów sięga średniowiecza, kiedy to osada funkcjonowała w systemie organizacji grodowej. Miastem stał się jednak dopiero w XVI wieku, kiedy to wojewoda sieradzki Hieronim Łaski ożenił się z Anną Kurozwęcką, córką właścicieli Staszowa. Hieronim wyjednał u króla Zygmunta I Starego przywilej na odbywanie w Staszowie jarmarków trzy razy do roku: w niedzielę po Wniebowstąpieniu Pańskim, w dzień św. Bartłomieja i na św. Urszuli. Dokładny dzień, który został przyjęty jako data nadania praw miejskich dla Staszowa to 11 kwietnia 1525 r. Swojego przywileju miasto nigdy nie straciło.

2017-04-19 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz henrykowskiego liceum

Niedziela wrocławska 40/2012

[ TEMATY ]

jubileusz

Kamil Cieliński

Podczas Msy św. odbyło się ślubowanie na sztandar uczniów klas pierwszych: przysposobienia wojskowego, ratownictwa i grafiki komputerowej

Podczas Msy św. odbyło się ślubowanie na sztandar uczniów klas pierwszych: przysposobienia wojskowego, ratownictwa i grafiki komputerowej

Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Henrykowie obchodzi 10-lecie swego istnienia. To bardzo mało w perspektywie długiej historii tego miejsca, wystarczająco jednak dużo, by zbudować zręby swej tożsamości jako placówki edukacyjnej i wychowawczej. Tożsamość tę szkoła opiera na wartościach chrześcijańskich, tych, których dostarcza samo miejsce.
Na uroczystości jubileuszowe licznie przybyli m.in. księża (także absolwenci szkoły) na czele z kard. Henrykiem Gulbinowiczem, goście z różnych środowisk szkolnych, generałowie Wojska Polskiego, z którymi KLO od początku współpracuje, rektor komendant prof. dr hab. Mariusz Wiatr z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu, która otacza nas swym patronatem, reprezentanci Kuratorium we Wrocławiu, a także parlamentarzyści i samorządowcy. Bardzo mile witanymi gośćmi byli absolwenci KLO i ich rodziny.
Sobotnie świętowanie rozpoczęło się Mszą św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, podczas której homilię wygłosił ksiądz Jakub Mazur, absolwent KLO, rozpoczynając ją od słów: „10 lat minęło jak jeden dzień. Mogę to dziś sam powiedzieć”. Ksiądz Jakub ze wzruszeniem wspominał lata, które dane mu było przeżyć w szkolnych murach i z wdzięcznością odniósł się do swych nauczycieli i wychowawców. Po Mszy św. wszyscy zgromadzeni, w pochodzie wraz ze szkolną orkiestrą dętą, przenieśli się do włoskiego ogrodu opactwa, gdzie odbyła się przygotowana przez nauczycieli i uczniów gala upamiętniająca 10-letnią historię szkoły. Miłym akcentem były podziękowania składane wszystkim przyjaciołom szkoły i przemówienia zaproszonych gości. Po oficjalnej części uroczystości jeszcze do późnych godzin w rodzinnej atmosferze trwały wśród absolwentów i nauczycieli rozmowy i wspomnienia.
Ks. dr Jan Adamerczuk - dyrektor KLO serdecznie dziękuje wszystkim, którzy swą obecnością uświetnili jej jubileusz. W sposób szczególny dziękujemy naszym absolwentom, którzy mimo licznych obowiązków zechcieli uczestniczyć w tak ważnym dla nas wydarzeniu. W rzeczywistości historia szkoły tworzyła się dzięki nim.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

chorzy

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że miłość Boga do człowieka przybrała kształt daru, którym jest Jego Jednorodzony Syn. Przyjęcie tego daru, którym jest Jezus Chrystus, jest warunkiem zbawienia człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Apel Jasnogórski z udziałem wiernych Archidiecezji Wrocławskiej

2021-09-17 21:52

ks. Łukasz Romańczuk

bp Jacek Kiciński

bp Jacek Kiciński

Dziś Apel Jasnogórski prowadzony był przez ks. bp. Jacka Kicińskiego 

Z racji Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej w kaplicy Cudownego Obrazu obecni byli kapłani, siostry zakonne i wierni świeccy z terenu naszej archidiecezji. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję