Reklama

Niedziela Przemyska

Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej

Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej w tym roku po raz pierwszy odbywało się w Ustrzykach Dolnych. W tych dniach stolicę Bieszczadów odwiedziło blisko 4 tysiące młodych z całej archidiecezji

Niedziela przemyska 17/2017, str. 3

[ TEMATY ]

młodzi

spotkanie

Damian Kandefer

Niedziela Palmowa w Ustrzykach Dolnych 2017

Niedziela Palmowa w Ustrzykach Dolnych 2017

Tradycyjnie już spotkanie młodych zaczynało się w piątkowy wieczór, kiedy młodzież gromadziła się w kościołach stacyjnych na zawiązaniu wspólnoty. W tym roku podczas wieczornego nabożeństwa uczestnicy rozważali hasło roku duszpasterskiego: „Idźcie i głoście”, które przyświecało również temu spotkaniu.

Celem tego nabożeństwa było uświadomić młodym ludziom misyjny charakter Kościoła i prawdę, że wszyscy są misjonarzami w swoim środowisku. Podczas celebracji do biskupa podchodzili przedstawiciele każdego kontynentu, którzy następnie umieścili kontury kontynentu na mapie świata. Wszystkie narody potrzebują światła Ewangelii. Potwierdzeniem tej prawdy była homilia misjonarza. W każdym miejscu jeden z misjonarzy opowiadał o doświadczeniu misji w posłudze kapłana. To cenne świadectwo było także wezwaniem, by dzielić się swoją wiarą wszędzie, gdzie jesteśmy. Ostatnim etapem nabożeństwa było posłanie. Każdy uczestnik otrzymał zwój Pisma Świętego z krótkim fragmentem Słowa Bożego. Przedstawiciele młodzieży otrzymując zwój, usłyszeli słowa: „Idźcie i głoście”, na które odpowiadali: „Biada mi gdybym nie głosił Ewangelii”.

Reklama

Kolejny dzień Spotkania Młodych przyniósł doświadczenie spotkania się z Chrystusem podczas porannej Eucharystii sprawowanej w kościołach stacyjnych, a następnie z młodymi rówieśnikami na spotkaniach w grupach. To ważny element tych spotkań. Wtedy młodzież może zobaczyć, że nie jest sama. Wokół żyje wielu innych ludzi myślących podobnie i wyznających podobne wartości i zasady. To czas wzajemnego ubogacania się, dyskutowania i szukania nowych dróg realizowania hasła „Idźcie i głoście”.

Popołudniowy blok z cyklu „Dumni z Ewangelii” oferował młodzieży wiele ciekawych spotkań. Koncert zespołu kleryckiego Spes, a następnie Siewców Lednicy. Spotkanie z Patrycją Hurlak i jej świadectwo nawrócenia. Możliwość rozmowy o swoim powołaniu i w końcu możliwość cichej adoracji i sakramentu spowiedzi. Te wszystkie punkty programu składały się w piękną mozaikę życia chrześcijańskiego, w którym jest miejsce zarówno na modlitwę i świadectwo wiary, a także na młodzieńczą radość i zabawę.

Wszystko to ogniskowało się w wieczornym nabożeństwie Adoracji krzyża. Pod krzyżem wiara młodych ludzi jest weryfikowana, poddawana próbie, ale także tak, wpatrując się w Chrystusa ukrzyżowanego, rodzi się nowe doświadczenie obecności Zbawiciela w cierpieniu, odrzuceniu i milczącej samotności.

Zwieńczeniem trzydniowego spotkania jest celebracja Niedzieli Palmowej. Kilkutysięczny tłum z palmami, podobny do tego, który dwa tysiące lat temu wołał „Hosanna”, piękna pogoda i Eucharystia sprawowana u stóp Bieszczadów powodowały wyznanie, którym była przeniknięta ta niedziela – „Witaj Królu” także tutaj, w Bieszczadach, i krótka refleksja, która pojawia się jakby na marginesie tych celebracji: jeżeli oni zamilkną, kamienie wołać będą.

2017-04-19 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pasjonaci ze Skawiny

Niedziela małopolska 13/2013, str. 4

[ TEMATY ]

historia

młodzi

Artur Barański

Miłośnicy historii ze Skawiny

Miłośnicy historii ze Skawiny

Kilka młodych osób, ksiądz, zastępca dyrektora Muzeum AK w Krakowie. Siedzą przy stole, rozmawiają. Dołączam do ich grona i przecieram oczy ze zdumienia - właśnie spotkałam młodzież, która kocha historię! Zgłosili się do ks. Ryszarda Barańskiego z prośbą, by pomógł im zorganizować spotkanie z kombatantami i koncert ku czci Żołnierzy Niezłomnych. W wydarzeniu tym będzie mógł wziąć udział 20 kwietnia każdy zainteresowany historią Polski - tą nieodległą, choć tak mało znaną...

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji!

2021-09-18 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia po za, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył. – mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję