Reklama

Niedziela Łódzka

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego na ziemi łódzkiej

Łódź jest jednym z istotnych punktów życia Apostołki Bożego Miłosierdzia. W tym mieście Helena Kowalska (Siostra Faustyna) podczas zabawy w parku Wenecja doznała pierwszego objawienia wzywającego ją do życia zakonnego, by później szerzyć posłannictwo prawdy o Miłosierdziu Bożym

Niedziela łódzka 17/2017, str. 5

[ TEMATY ]

sanktuarium

kl. Kamil Gregorczyk

Dary wotywne w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łodzi

Dary wotywne w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łodzi

W Łodzi parafia pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego została erygowana 17 stycznia 1983 r. przez bp. Józefa Rozwadowskiego. Zadanie utworzenia nowej parafii na łódzkim Teofilowie otrzymał w ostatnich dniach 1982 r. ks. prał. Tadeusz Bednarek. Choć w tym czasie kult Miłosierdzia Bożego był jeszcze kultem prywatnym, parafia na Teofilowie była pierwszą w diecezji łódzkiej i jedną z kilku w Polsce o tym właśnie wezwaniu. Był to czas, kiedy dopiero podejmowano publiczne modlitwy o beatyfikację Siostry Faustyny.

Jednak kult Bożego Miłosierdzia rozwijał się tu jeszcze przed powstaniem świątyni. Łączyło się to nierozerwalnie z obrazem Matki Bożej Miłosierdzia namalowanym na dębowych deskach przez Joannę Zajączkowską, jako kopia wileńskiego wizerunku. Od początku utworzenia parafii wierni doświadczali wielu łask, czego dowodzą składane świadectwa i liczne wota. Mieszkańcy ofiarnie angażowali się w budowę nowej świątyni. Prace nad powstaniem obecnego sanktuarium przy ul. K. K. Baczyńskiego rozpoczęły się 1 września 1988 r. Pomoc przy tworzeniu tego kościoła okazał także pochodzący z Krakowa bp Józef Rozwadowski, któremu dobrze znane było Orędzie Miłosierdzia Bożego.

Reklama

W parafii zachowały się dwie księgi wotywne, w których wyrażone są podziękowania dla Jezusa Miłosiernego oraz Matki Bożej Miłosierdzia. Wśród kilkuset darów wotywnych znajdują się złote ozdoby, biżuteria, korale, perły, bursztyny, obrączki, ordery, odznaczenia, ryngrafy. Wszystkie ofiary przekazane przez osoby świeckie, kapłanów i siostry zakonne są wyrazem dziękczynienia za otrzymane łaski. Pośród podziękowań znajdują się świadectwa uzdrowień z chorób nowotworowych, wdzięczność Jezusowi Miłosiernemu za uratowanie z wypadku samochodowego, za wszelkie łaski, opiekę od najmłodszych lat, ocalenie życia, dar życia. Istotą kultu Bożego Miłosierdzia jest postawa chrześcijańska przejawiająca się zaufaniem wobec Boga i miłością wobec bliźnich, dlatego czciciele w łódzkim sanktuarium zwracają się także z prośbami o „wrażliwość na potrzeby i miłości innych, o pomoc i radość w godzinie śmierci”.

Wierni w istnieniu parafii dostrzegają ogromne dobro, podziękowania spływają także spoza Łodzi. Z okazji 15-lecia parafii pewne małżeństwo ofiarowało orła – symbol polskości, z intencją, by przyszłe pokolenia i rodziny korzystały z dzieła, jakim jest ta parafia. Wśród darów wotywnych złożonych przed obrazem Jezusa Miłosiernego znajdują się również dziękczynienia za opiekę podczas działań wojennych, jak np. to przekazane przez małżeństwo – więźniów obozów KL Ravensbrück i KL Flossenbürg, jako złożenie obozowych cierpień. Jest także wotum od Kresowiaków ofiarowane w 70. rocznicę upamiętnienia rzezi wołyńskiej, m.in. „Serce” – symbol płonącego Wołynia i Kresów Wschodnich w latach 1943-44. Wszystkie świadectwa pozostawiane w tym kościele stanowią dowód na szerzenie czci Miłosierdzia Bożego, często przejawiającej się w postawie zaufania oraz świadectwo życia, czyny, słowa i modlitwę.

W świątyni znajduje się relikwiarz św. Siostry Faustyny, a upowszechnianiu posłannictwa tej świętej świadczy obecność sióstr ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, które do Łodzi zaprosił ks. Tadeusz Bednarek. W 2001 r. abp Władysław Ziółek w święto Bożego Miłosierdzia podniósł świątynię do godności sanktuarium.

2017-04-19 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najświętsza Maryja Panna z Wysocic

Niedziela kielecka 13/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

sanktuarium

WD

Obraz Matki Bożej z Wysocic

Obraz Matki Bożej z Wysocic

Wizyta w kościele pw. św. Mikołaja w Wysocicach, ukrytym pośród pagórków Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej zostaje na zawsze w pamięci. Przekraczając próg świątyni, przenosimy się w tajemniczą przestrzeń sacrum, przesiąkniętą wielowiekową i niezwykłą historią. Mówi nam o tym każdy kamień, niemal każdy dobrze zachowany detal, najbardziej jednak romańskie założenia architektoniczne, będące świadectwem kunsztu średniowiecznych budowniczych. W murach tego kościoła znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej Wysocickiej z pierwszej połowy XVII wieku.

CZYTAJ DALEJ

Białoruskie władze ostrzegają Kościół katolicki: nie łamcie praw

2021-09-16 17:24

[ TEMATY ]

Kościół

Białoruś

władza

Vatican News

Białoruski rząd skrytykował opublikowaną przez „Mińską Prawdę” karykaturę, przedstawiającą katolickich księży, którzy zamiast krzyży noszą na szyjach swastyki. Jednocześnie ostrzegł przywódców Kościoła, aby nie łamali obowiązujących w tym kraju praw – donosi brytyjskie czasopismo „The Tablet”.

„Rysunek nie odzwierciedla oficjalnego stanowiska państwa wobec Kościoła rzymskokatolickiego” – przyznał pełnomocnik rządu ds. religii w liście skierowanym do przewodniczącego białoruskiego episkopatu. Dodał jednak, iż państwo białoruskie oczekuje, że „księża katoliccy będą kierować się obowiązującym prawem, przyczyniając się do współpracy między państwem a Kościołem”.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję