Reklama

Niedziela Lubelska

Pod znakiem krzyża i miłości

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego swoje święto patronalne obchodzi Caritas, katolicka organizacja charytatywna. W tym dniu, a także podczas rozpoczynającego się 23 kwietnia Tygodnia Miłosierdzia, świętuje również Caritas Archidiecezji Lubelskiej

Początki organizacji dobroczynnej sięgają 1945 r., kiedy to biskup lubelski Marian Fulman powołał do istnienia Diecezjalny Związek Towarzystw Miłosierdzia Chrześcijańskiego Caritas. Nowa organizacja powstała na bazie działającego w okresie międzywojennym Towarzystwa Miłosierdzia Chrześcijańskiego. Zadaniem diecezjalnej Caritas było m.in. szerzenie i pogłębianie ducha czynnej miłości bliźniego oraz kształcenie działaczy i pracowników organizacji charytatywnych. Konkretna pomoc bliźniemu realizowana była na wielu płaszczyznach, m.in. przez prowadzenie kuchni dla ubogich, zakładanie ochronek dla dzieci, wspieranie chorych i niepełnosprawnych, a także ubogich studentów lubelskich uczelni. Niestety, decyzją władz państwowych rozwijające się na poziomie diecezjalnym i parafialnym dzieło zostało zlikwidowane. Dopiero po 1989 r. otworzyła się możliwość reaktywacji Caritas jako instytucji dobroczynnej Kościoła Katolickiego. Decyzją bp. Bolesława Pylaka w 1991 r. w Lublinie powstał diecezjalny oddział tej organizacji.

Konkretna pomoc

Reklama

Ponad ćwierć wieku działalności Caritas Archidiecezji Lubelskiej przekłada się na konkretną pomoc udzieloną osobom ubogim, bezrobotnym, chorym i samotnym, w tym dzieciom i osobom starszym. Dzięki zaangażowaniu pracowników, wolontariuszy i darczyńców rzeka miłości rozlewa się po całej archidiecezji. Tylko w ubiegłym roku na dofinansowanie operacji i leczenia przeznaczono ponad 40 tys. zł, a ze sprzętu rehabilitacyjnego skorzystało ponad 400 osób. Fundusz Caritas Dzieciom opłacił niemal 15 tys. ciepłych posiłków na kwotę ponad 50 tys. zł. Prawie setka ubogich uczniów otrzymała stypendia socjalne, a kolejna – w ramach programu „Skrzydła” – naukowe. Na wakacje z Caritas wyjechało 600 dzieci, a ponad 2 tys. uczniów otrzymało wyprawki szkolne. Z oferty Centrum Pomocy Doraźnej, gdzie codzienne wydawane są odzież, meble, artykuły gospodarstwa domowego i leki, skorzystało ponad 25 tys. osób. Opieką zostało objętych ponad 500 uchodźców i kilkadziesiąt osób bezrobotnych. Za pośrednictwem Caritas do ubogich rodzin (w sumie do ponad 50 tys. osób) trafiło aż 755 ton żywności.

Z podatku i od serca

Pomoc niesiona bliźnim znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej jest możliwa dzięki tysiącom ludzi dobrej woli, którzy za pośrednictwem Caritas przekazują dary rzeczowe i środki finansowe. – 2 tys. lat temu Pan Jezus powiedział, że ubogich zawsze będziemy mieć wśród siebie. Prawdziwości tych słów doświadczamy na co dzień, dlatego nieustannie podejmujemy działania mające na celu niesienie pomocy ludziom znajdującym się w potrzebie – mówi ks. Wiesław Kosicki, dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej. W imieniu pracowników i wolontariuszy, ale przede wszystkim podopiecznych zwraca się z prośbą o dalsze wspieranie działalności diecezjalnej Caritas. W ostatnich dniach kwietnia jest ku temu szczególna okazja, bowiem dobiega końca jedna z prowadzonych przez organizację kampanii: „2% – 1% z podatku i 1% od serca”. Każda osoba przy rocznym rozliczeniu podatku dochodowego może przekazać określoną kwotę na działalność Caritas. W tym celu w odpowiednią rubrykę deklaracji podatkowej należy wpisać numer KRS 0000204819. Dodatkowo wyliczoną kwotę można wpłacić na konto Caritas Archidiecezji Lubelskiej (1% od serca). Pozyskane w ten sposób środki finansowe zostaną przeznaczone na działalność pomocową osobom starszym i schorowanym, realizowaną przez Centrum Charytatywne w Krasnymstawie, a także na zwiększenie pomocy dla potrzebujących dzieci w ramach Funduszu Caritas Dzieciom.

Na stronie internetowej www.2procent.pl oraz www.lublin.caritas.pl dostępne są szczegółowe informacje o działalności Caritas, a także znajduje się bezpłatny program do rozliczenia PIT.

2017-04-19 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obchody 25-lecia Caritas archidiecezji częstochowskiej

[ TEMATY ]

Caritas

Ks. Mariusz Frukacz

„Każdy jubileusz jest przygotowany w dziejach Kościoła przez Opatrzność Bożą” - mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który 11 października przewodniczył Mszy św. w kościele seminaryjnym pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana z racji jubileuszu 25-lecia istnienia Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. „Wnikamy dzisiaj twórczo w przeszłość i otwieramy się na przyszłość, by odnowić motywy postępowania i ewangelicznego działania” - mówił abp Depo.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Stygmaty św. Franciszka odpowiedzią na prośbę Mahometa

2021-09-18 22:40

Norbert Polak

Wspólnota parafialna Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach obchodziła święto patronalne i przyjazd wicekomisarza Ziemi Świętej. o. Dariusza Sambora.

Wspólnota parafialna Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach obchodziła święto patronalne i przyjazd wicekomisarza Ziemi Świętej. o. Dariusza Sambora.

    W kościele Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach 17 września odbył się odpust parafialny i przywitanie wicekomisarza Ziemi Świętej, o. Dariusz Sambora.

    Na początku wydarzenia franciszkanie świeccy, rada parafialna i seminarzyści złożyli podziękowania na ręce jubilata. Następnie przemówienie wygłosił proboszcz świątyni, o. proboszcz Eligiusz Dymowski. Duchowny zauważył, że Krzyż Jerozolimski i stygmaty św. Franciszka z Asyżu łączą się ze sobą w sposób szczególny. - Dzisiaj dwa miejsca szczególne łączą się ze sobą — miejsce w Jerozolimie, bazylika Bożego Grobu, Góra Kalwaria i drugie miejsce w Europie, we Włoszech, góra La Verna. Dwa miejsca związane ze znakiem Zbawienia, jaki każdego dnia czynimy poprzez znak Krzyża. Tam, w Jerozolimie, Chrystus oddał swoje życie za każdego człowieka. Na górze La Verna Swojego wiernego ucznia, św. Franciszka z Asyżu obdarzył darem stygmatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję