Reklama

Niedziela Podlaska

Solidarni z Polakami na Ukrainie

W dniach 2-3 kwietnia delegacja z Węgrowa i Mińska Mazowieckiego udała się do Żółkwi na Ukrainie, aby przekazać na ręce ks. Józefa Lechowicza żywność dla polskich wielodzietnych rodzin oraz osób starszych

Niedziela podlaska 17/2017, str. 1, 8

[ TEMATY ]

pomoc

Ukraina

Marek Sobisz

Delegacja przekazała dary ks. Józefowi Lechowiczowi, który w najbliższym czasie rozdysponuje je wśród najbardziej potrzebujących

Delegacja przekazała dary ks. Józefowi Lechowiczowi, który w najbliższym czasie rozdysponuje je wśród najbardziej potrzebujących

Z inicjatywy wicemarszałek Senatu RP Marii Koc w sklepach Topaz w Węgrowie oraz wśród szkół średnich i przedsiębiorstw w Mińsku Mazowieckim była prowadzona zbiórka żywności długoterminowej. Organizatorami zbiórki w Węgrowie były parafia pw. św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy i Stowarzyszenie Klasztor Węgrów – Centrum Dialogu Kultur. W zbiórce pomagali młodzi ze stowarzyszenia „Niezłomni” oraz harcerze Hufca ZHP Doliny Liwca. W Mińsku Mazowieckim całą akcję koordynował wicestarosta miński Krzysztof Płochocki. Dodatkowo dyrektor Caritas Diecezji Drohiczyńskiej ks. Łukasz Gołębiewski przekazał kilka kartonów słodyczy oraz kapsułek do prania.

Reklama

Zebrane dary od mieszkańców zawiozła delegacja: Maria Koc – wicemarszałek Senatu RP, ks. Romuald Kosk – proboszcz parafii poklasztornej, Krzysztof Płochocki – wicestarosta miński, Roman Postek – dyrektor Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie oraz Marek Sobisz – kustosz klasztoru. Podczas dwudniowej wizyty na Ukrainie delegacja przekazała dary ks. Józefowi Lechowiczowi, który w najbliższym czasie rozdysponuje je wśród najbardziej potrzebujących. Ponadto odbyło się spotkanie z prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, która opowiedziała o inicjatywach, jakie prowadzi na rzecz krzewienia polskiej kultury wśród Polaków mieszkających w tamtym regionie Ukrainy.

W październiku ubiegłego roku w Węgrowskim Ośrodku Kultury odbył się koncert charytatywny na rzecz wielodzietnej polskiej rodziny z Żółkwi na Ukrainie, która w wyniku śmierci mamy znajduje się w bardzo trudnym położeniu materialnym. Najstarsza córka, 30-letnia Wasylina, opiekuje się ośmiorgiem rodzeństwa oraz starszą schorowaną babcią. Podczas koncertu udało się zebrać kwotę 40 tys. zł. Została ona przekazana na ręce miejscowego proboszcza ks. Lechowicza, który systematycznie przekazuje pieniądze rodzinie Jacyniak. Oprócz kupna artykułów codziennego użytku, takich jak żywność, ubrania, pomoce dydaktyczne do szkoły, zostały również przeprowadzone niezbędne prace remontowe w domu. Wizyta u rodziny Jacyniak przebiegała w ciepłej i serdecznej atmosferze, nie obyło się bez momentów wzruszenia. Mimo trudnego doświadczenia, jakie spotkało rodzinę, Wasylina w tym położeniu bardzo dobrze sobie radzi i pomaga swojemu rodzeństwu. W najbliższym czasie podamy szczegółowe informację o tym, jak zostały spożytkowane środki finansowe przekazane rodzinie.

Uczestnicy wyprawy dodatkowo odwiedzili Lwów, gdzie zwiedzili Muzeum Archidiecezji Lwowskiej oraz katedrę lwowską. Na trasie były również Rawa Ruska i dawny klasztor Ojców Reformatów, którego stan zachowania jest tragiczny. W tym klasztorze Caritas Archidiecezji Lwowskiej planuje utworzyć rodzinny dom dziecka dla 50 dzieci z terenów ATO (obszar działań wojennych na wschodzie Ukrainy) w ramach partnerstwa z parafią poklasztorną w Węgrowie i funduszy transgranicznych.

2017-04-19 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziedzictwo polskości na Ukrainie

Niedziela kielecka 18/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Ukraina

wsparcie

T.D.

Barbara Bodziechowska od 12 lat poświęca się pracy pedagogicznej na Ukrainie

Barbara Bodziechowska od 12 lat poświęca się pracy pedagogicznej na Ukrainie

Ukraina to miejsce polskiego dziedzictwa kulturowego i wiary. Żyją tam tysiące rodzin z polskimi korzeniami. Polska mniejszość potrzebuje wsparcia.

W tym celu Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą kieruje do pracy polskich nauczycieli. Misją ORPEG jest kształtowanie i podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej wśród Polonii i Polaków żyjących poza granicami kraju poprzez nauczanie dzieci i młodzieży języka polskiego, historii i kultury w języku polskim, a także krzewienie kultury polskiej.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 13

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

W 2018 r. minęło 100 lat od chwili, kiedy Ojciec Pio podczas modlitwy w chórze zakonnym przed krucyfiksem otrzymał stygmaty: 5 ran na rękach, boku i nogach – w miejscach ran Jezusa Chrystusa zadanych Mu w czasie ukrzyżowania. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3,4 tys. litrów krwi. Po śmierci Ojca Pio, 23 września 1968 r., rany zniknęły bez śladu, a według raportu lekarskiego, ciało było zupełnie pozbawione krwi

Chwilę, w której Ojciec Pio otrzymał ten niezwykły dar od Boga, opisał później w liście tak: „Ostatniej nocy stało się coś, czego nie potrafię ani wyjaśnić, ani zrozumieć. W połowie mych dłoni pojawiły się czerwone znaki o wielkości grosza. Towarzyszył mi przy tym ostry ból w środku czerwonych znaków. Ból był bardziej odczuwalny w środku lewej dłoni. Był tak wielki, że jeszcze go czuję. Pod stopami również czuję ból”.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Zollner: seksualność wciąż jest tematem tabu

2021-09-20 16:03

[ TEMATY ]

przemoc

nadużycia seksualne

przestępstwa seksualne

Grażyna Kołek

„Choć ciągle jesteśmy w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej w sytuacji mierzenia się z problemem wykorzystywania, to wiele zostało już zrobione, by chronić dzieci i bezbronnych dorosłych” – uważa ks. Hans Zollner, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Uczestniczy on w warszawskiej konferencji o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wszystkie episkopaty ustanowiły już odpowiednie instytucje odpowiedzialne za pracę w zakresie prewencji i radzenia sobie z przypadkami wykorzystywania, przygotowały też stosowne wytyczne postępowania. Wiele uniwersytetów katolickich ma już w programie studia z zakresu ochrony małoletnich. Konferencja ma za zadanie wskazać, co należy zrobić, by lepiej unikać wykorzystywania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję