Reklama

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy. Dzieląc się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragniemy, aby „Niedziela” była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników.

Kaplice dworcowe

Polacy od wieków stanowią społeczność katolicką, toteż większość z nas pragnie podróżować z Chrystusem i pod opieką patronki kolejarzy – św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

Reklama

Kaplica na dworcu PKP w Częstochowie – jedna z zaledwie dwóch w Polsce. Zorganizowana dzięki usilnym staraniom i wielkiej determinacji władz kościelnych, działaczy Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich, dzięki przychylności lokalnych władz Polskich Linii Kolejowych, a także modlitewnej batalii wielu podróżnych, stała się miejscem nieustannej adoracji Chrystusa, azylem dla osób bezdomnych, zagubionych, również miejscem wyciszenia. Na czas codziennej Koronki do Miłosierdzia Bożego i Mszy św. nawiedzają to miejsce członkowie drużyn konduktorskich, obsługi pociągów, pasażerowie oczekujący na odpowiednie połączenie, także bezdomni, którzy szukają ratunku w Bożym Miłosierdziu. Życzliwe słowa dyżurującej opiekunki kaplicy sprawiły wielokrotnie, że osoby z tzw. marginesu społecznego chociaż na chwilę poczuły, iż są kochanymi dziećmi Boga, przypomniały sobie korzenie wiary, doznały łaski nawrócenia.

O potrzebie zadbania o duchową stronę życia współczesnego człowieka nikogo myślącego rozsądnie przekonywać nie trzeba. Toteż dziwi fakt, że w kraju liczącym prawie 40 mln obywateli, z których znaczna większość przyznaje się do wiary katolickiej, w czasach nieustannego podróżowania i przebywania poza miejscem zamieszkania dotychczas tylko dwa miasta, tj. Częstochowa i Siedlce, zdobyły się na otwarcie dworcowych drzwi Chrystusowi. A przecież są to przedsięwzięcia bardzo potrzebne, leżące w zasięgu lokalnych możliwości! Funkcjonowanie kaplicy dworcowej można chociażby skorelować w działaniu np. z punktem opieki Caritas, opartym na wolontariacie. Takie miejsce umożliwi podróżnym kontakt z Bogiem, skorzystanie z pomocy duchowej, a kiedy potrzeba – i fizycznej; kaplica będzie miejscem chwilowego azylu i refleksji, nierzadko drogowskazem na właściwe tory życia. Potrzebne są tylko oddolna inicjatywa miejscowego środowiska kolejarskiego, społeczeństwa i dobra wola administracji dworców. Gabaryty i warunki lokalowe modernizowanych dworców kolejowych w wielkich aglomeracjach pozwalają na wygospodarowanie odpowiedniego pomieszczenia. Pokarm duchowy w życiu człowieka jest nie mniej ważny niż oferta kiosków z hamburgerami i stoisk z tzw. mydłem i powidłem, dla których miejsce zawsze się znajduje. Niewymierne korzyści z istnienia kaplicy dworcowej zamortyzują się szybko przez nadanie rangi i odpowiedniej kultury miejscu, a co za tym idzie – także bezpieczeństwa pomieszczeniom dworcowym.

Tych kilka uwag, spostrzeżeń i sugestii podaję pod rozwagę kolejarskim kapelanom, włodarzom naszych miast na kolejowych szlakach, władzom Polskich Linii Kolejowych i pracownikom kolei, którzy – jak pokazuje historia – chcą służyć nie tylko ludziom, lecz także Bogu przez ludzi. Tego rodzaju inwestycje mogą być tego potwierdzeniem.

2017-04-18 14:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na pielgrzymkę z Bł. Bronisławem Markiewiczem

2021-09-16 11:55

ks. Maciej Flader

Pątnicy u kresu pielgrzymki

Pątnicy u kresu pielgrzymki

Przemyśl. 11 września odbyła się jubileuszowa pielgrzymka Michalicka z Pruchnika. Pątnicy zwieńczyli swoja drogę Eucharystią w archikatedrze.

To 10 lat temu w 2012 roku zrodziła się idea pielgrzymki dziękczynnej z Pruchnika do Przemyśla śladami Bł. Ks. Bronisława Markiewicza, która miała upamiętnić 100 rocznicę jego śmierci oraz 145 rocznicę święceń kapłańskich, które przyjął 15 września 1867 roku w przemyskiej katedrze. I tak rozpoczęła się historia pielgrzymowania z błogosławionym Bronisławem, która trwa do dzisiaj.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz

2021-09-16 18:19

[ TEMATY ]

zmarły

rzeźbiarz

pomnik Wyszyńskiego

Karol Porwich/Niedziela

Nie żyje rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz, twórca m.in. pomników kardynała Stefana Wyszyńskiego w Częstochowie i Fryderyka Chopina w Parku Południowym we Wrocławiu. Wieloletni wykładowca Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie odszedł w wieku 85 lat.

Informację o śmierci prof. Jana Kucza opublikował Wydział Rzeźby warszawskiej ASP. "Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ze smutkiem żegna zmarłego 14 września 2021 r. profesora Jana Kucza, wieloletniego i zasłużonego dydaktyka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Żegnamy utalentowanego artystę i wyjątkowego człowieka. Rodzinie oraz bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. Dziekani, pracownicy, studenci i absolwenci Wydziału Rzeźby" - czytamy.

CZYTAJ DALEJ

Słubice. W oczekiwaniu na „Iskrę do Miłosierdzia Bożego”.

2021-09-17 11:31

[ TEMATY ]

Boże Miłosierdzie

Koronka na ulicach miast

Dorota Sobocińska

Zespół „Iskra Bożego Miłosierdzia” przygotował materiały ewangelizacyjne w postaci: ulotek, plakatów, plakietek, butonów, okolicznościowych śpiewników dla uczestników tego wydarzenia

Zespół „Iskra Bożego Miłosierdzia” przygotował materiały ewangelizacyjne w postaci: ulotek, plakatów, plakietek, butonów, okolicznościowych śpiewników dla uczestników tego wydarzenia

W parafii pw. Ducha Świętego w Słubicach wolontariusze ze wspólnoty Przyjaciół Paradyża rozpoczęli cykl przygotowań do corocznego wydarzenia modlitewnego „Międzynarodowej Koronki na ulicach miast świata 2021”.

Zespół „Iskra Bożego Miłosierdzia” przygotował materiały ewangelizacyjne w postaci: ulotek, plakatów, plakietek, butonów, okolicznościowych śpiewników dla uczestników tego wydarzenia. Zaplanowano także dla parafian projekcje filmu dokumentalnego przybliżającego postać bł. ks. Michała Sopoćki, którego 13. rocznica beatyfikacji przypada 28. września. Organizatorzy planują również naukę pieśni w celu wzbogacenia uroczystości i szerzenia kultu do Miłosierdzia Bożego. Wolontariusze postawili sobie za cel propagowanie postaci wielkiego orędownika Miłosierdzia Bożego bł. ks. Michał Sopoćki. Inicjatorom akcji przyświecają i motywują do działania słowa pieśni „Teraz jest czas Miłosierdzia…”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję