Reklama

Bądźcie świadkami Miłosierdzia

Publikacja naukowa nt. Miłosierdzia

Właśnie ukazała się książka pt. „Bądźcie świadkami Miłosierdzia”, stanowiąca m.in. owoc sympozjum pastoralno-katechetycznego nt. Miłosierdzia, które odbyło się 15 października 2016 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Książka została przygotowana pod redakcją ks. Romana Ceglarka i ks. Andrzeja Kuliberdy. Ukazała się we współpracy z Wydawnictwem Naukowym Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie; została wydana przez Częstochowskie Wydawnictwo Archidiecezjalne „Regina Poloniae”.

Publikacja składa się z trzech zasadniczych części: Miłosierdzie w refleksji biblijnej i teologicznej, pedagogiczno-katechetyczna refleksja na temat Miłosierdzia oraz Miłosierdzie w praktyce życia chrześcijańskiego.

Reklama

Na pierwszą część książki składają się wypowiedzi takich autorów, jak: s. Anna E. Klich OSU, ks. Łukasz Laskowski, ks. Michał Jędrzejski, ks. Tomasz Nawracała, ks. Marian Szymonik, ks. Sławomir Zieliński, ks. Arkadiusz Olczyk, ks. Łukasz Dyktyński.

W części dotyczącej pedagogiczno-katechetycznej refleksji na temat Miłosierdzia publikują: ks. Radosław Chałupniak, ks. Mariusz Sztaba, Izabela Matuszewska, Beata Stypułkowska, ks. Roman Ceglarek.

Ważnym aspektem tematyki Miłosierdzia w omawianej publikacji jest Miłosierdzie w praktyce życia chrześcijańskiego. W książce ks. Wiesław Przygoda ukazuje wolontariat jako narzędzie formacji chrześcijańskiej i obywatelskiej młodzieży, ks. Marian Duda – parafię jako wspólnotę miłosierdzia, ks. Andrzej Kuliberda – miłosierdzie w służbie ewangelizacji na przykładzie działalności Fundacji Świętego Barnaby, ks. Michał Borda i ks. Rafał Mosoń – wolontariat w kontekście Światowych Dni Młodzieży w doświadczeniu diecezji sosnowieckiej, a ks. Paweł Dzierzkowski – zadania szkolnych kół Caritas archidiecezji częstochowskiej.

Reklama

Jak podkreśla w swojej recenzji naukowej ks. prof. dr hab. Tadeusz Panuś – kierownik Katedry Katechetyki Wydziału Teologicznego UPJPII w Krakowie – „życie Kościoła w początkach trzeciego tysiąclecia ożywia z nową mocą tajemnica Bożego Miłosierdzia. Publikacja ta, podejmująca pogłębione spojrzenie na tematykę miłosierdzia, winna się znaleźć w ręku duszpasterzy, katechetów, osób zaangażowanych w dzieła miłosierdzia, ale także każdego chrześcijanina, który w swoim środowisku winien być autentycznym świadkiem miłosierdzia”.

Zdaniem ks. prof. dr. hab. Kazimierza Misiaszka SDB z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – „bardzo dobrym zamysłem redaktorów dzieła było zwrócenie uwagi na wolontariat, który ostatnio się rozwija i wciąż potrzebuje swojej promocji, aby stał się stałą praktyką życia chrześcijańskiego”.

Książkę można zamówić pod adresem: Częstochowskie Wydawnictwo Archidiecezjalne „Regina Poloniae”, ul. Ogrodowa 24/44, 42-200 Częstochowa, tel. 34 368 05 60; e-mail: cwa@cwa.com.pl .

2017-04-18 14:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hubert Hurkacz triumfował w tenisowym turnieju ATP w Metz

2021-09-26 19:04

[ TEMATY ]

tenis

Krzysztof Tadej

Huber Hurkacz

Huber Hurkacz

Hubert Hurkacz triumfował w halowym turnieju tenisowym ATP w Metz. W finale pokonał Hiszpana Pablo Carreno-Bustę 7:6 (7-2) 6:3.

To czwarty w karierze 24-letniego wrocławianina tytuł w singlu. Wszystkie poprzednie wywalczył w USA. Wcześniej w tym sezonie zwyciężył w Delray Beach i prestiżowej imprezie w Miami, a w 2019 roku wygrał w Winston-Salem. W trwającym sezonie osiągnął także półfinał wielkoszlemowego Wimbledonu.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Msza św. zainaugurowała święto Wojsk Obrony Terytorialnej

2021-09-26 16:25

[ TEMATY ]

terytorialsi

Wojska Obrony terytorialne

DWOT

W obchodzone dziś święto Wojsk Obrony Terytorialnej w katedrze polowej Wojska Polskiego odprawiona została Msza św. w intencji żołnierzy formacji. Eucharystii przewodniczył ks. płk Bogdan Radziszewski, wikariusz generalny biskupa polowego. Po zakończeniu Mszy św. na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia sztandarów pięciu brygadom WOT oraz Centrum Szkolenia WOT w Toruniu.

Na początku Mszy św. Do katedry wprowadzony został sztandar WOT i odegrany został Mazurek Dąbrowskiego. Ks. płk Bogdan Radziszewski odczytał przesłanie abp. Józefa Guzdka administratora Ordynariatu Polowego, uczestniczącego w dorocznym spotkaniu środowisk policyjnych na Jasnej Górze, odczytał ks. płk Radziszewski. Abp Guzdek dziękował żołnierzom WOT za ofiarną służbę na rzecz Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję