Reklama

Dookoła Polski

Ks. Tadeusz Wojda arcybiskupem białostockim

Ojciec Święty przyjął rezygnację dotychczasowego arcybiskupa białostockiego Edwarda Ozorowskiego, który wkrótce skończy 76. rok życia. Jego następcą mianował ks. Tadeusza Wojdę, pallotyna, podsekretarza watykańskiej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

Arcybiskup nominat urodził się 29 stycznia 1957 r. w Kowali, w diecezji kieleckiej. Po maturze wstąpił do Zgromadzenia Księży Pallotynów. Po święceniach kapłańskich był odpowiedzialny w zgromadzeniu za animację misyjną młodzieży. Studia specjalistyczne z zakresu teologii misyjnej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie uwieńczył doktoratem w 1989 r. Rok później rozpoczął posługę w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Od 2012 r. jest jej podsekretarzem. Od wielu lat współpracuje z Radiem Watykańskim.

Reklama

– Po 33 latach wracam do Polski, więc muszę się uczyć na nowo tego Kościoła, ale z tego, co się zorientowałem, jest to archidiecezja bogata w powołania. Ma 380 kapłanów, ponad 40 seminarzystów w wyższym seminarium. Oprócz tego są też zakonnicy. Myślę więc, że wspólnie będziemy mogli podołać wszystkim wyzwaniom duszpasterskim – powiedział tuż po wyborze ks. Wojda.

Święcenia biskupie ks. Tadeusza Wojdy odbędą się 10 czerwca br. o godz. 16 w katedrze białostockiej. Redakcja „Niedzieli” obiecuje modlitwę na Jasnej Górze za nowego Arcybiskupa Białostockiego.

Red.

Inicjatywy

60 tys. wiernych przeszło Ekstremalne Drogi Krzyżowe

Ok. 60 tys. osób przeszło trasy tegorocznej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej (EDK). W modlitwie, ciszy i skupieniu wierni pokonywali wiele kilometrów, by móc w pełni przeżywać Wielki Post.

Reklama

W całej Polsce 7 kwietnia br. wyruszyło ok. 190 EDK. Najliczniejsza z nich rozpoczęła się Mszą św. w krakowskim kościele pw. św. Józefa na Podgórzu. Właśnie z tego miejsca wyruszyło w drogę ponad 3 tys. osób.

Idea ekstremalnej wędrówki w szalonym tempie rozprzestrzenia się na inne kraje, a nawet kontynenty. W tym roku inicjatywa objęła swym zasięgiem 11 państw. Najdłuższa trasa miała 133 km i prowadziła z krakowskiego Podgórza do Zakopanego (sanktuarium maryjne na Wiktorówkach).

Pomysł EDK powstał w 2009 r. w Krakowie, w duszpasterstwie prowadzonym przez ks. Jacka Stryczka.

KAI

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Kościół wymaga od nas naprawdę tylko jednego: miłuj! Uległość Kościołowi to uległość miłości.

Krótko

• W Świebodzicach na Dolnym Śląsku 6 osób zginęło 8 kwietnia br. w wyniku zawalenia się kamienicy. Świadkowie twierdzą, że przed zawaleniem słychać było potężny huk. Trwa ustalanie przyczyn tragedii. Na miejsce katastrofy przybyła premier Beata Szydło i zapowiedziała, że osierocone dzieci otrzymają specjalne renty.

• Prof. Jerzy Vetulani – znany neurobiolog zmarł 6 kwietnia br., w wieku 81 lat, w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

• Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się w Warszawie z naczelnym dowódcą sił sojuszniczych w Europie gen. Curtisem M. Scaparrottim i odznaczył go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

• W Warszawie spotkali się szefowie MSZ krajów Grupy Wyszehradzkiej. Rozmowy dotyczyły przyszłości Partnerstwa Wschodniego oraz polityki wschodniej UE.

• Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał wyrok ws. byłego wiceszefa BOR gen. Pawła Bielawnego, skazanego w pierwszej instancji na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu za nieprawidłowości przy ochronie wizyt w Smoleńsku Donalda Tuska i Lecha Kaczyńskiego w 2010 r. Wyrok jest prawomocny.

• .Nowoczesna traci parlamentarzystów. Według doniesień mediów, klub parlamentarny i dołującą w sondażach partię chce opuścić 4 posłów, którzy nie godzą się na styl sprawowania funkcji przez lidera ugrupowania Ryszarda Petru.

• Sejm 245 głosami przyjął uchwałę ws. uczczenia 100. rocznicy objawień fatimskich.

• Obywatele RP – grupa znana najbardziej z zakłócania wizyt Jarosława Kaczyńskiego przy grobie brata i bratowej na Wawelu – tym razem próbowali w ordynarny sposób zakłócić obchody 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Warszawie.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2017-04-18 14:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: obiecuje się pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa

2021-09-19 14:56

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa i przyjęli to w imię tzw. tolerancji; uwłacza to godności człowieka - powiedział w niedzielę na Jasnej Górze podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

We mszy św. odprawianej na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego arcybiskupa Józefa Kupnego - krajowego duszpasterza Ludzi Pracy - brali udział przedstawiciele różnych branż i zawodów, przede wszystkim członkowie NSZZ „Solidarność”. Jak co roku do Częstochowy przyjechali też członkowie rodziny ks. Jerzego Popiełuszki – patrona „S”, który zainicjował spotkania robotników na Jasnej Górze, a także przedstawiciele rządu, parlamentu oraz regionalnych władz.

CZYTAJ DALEJ

PGE: Kompleks Turów będzie nadal pracować

2021-09-21 07:59

[ TEMATY ]

kopalnia

pl.wikipedia.org

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie dalej pracować; posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe i ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie - ogłosiła Polska Grupa Energetyczna - właściciel kopalni i elektrowni Turów.

W poniedziałek ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju, Trybunał nałożył na Polskę 0,5 mln euro kary za każdy dzień kontynuowania pracy Turowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję