Reklama

Dookoła Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prokuratorzy nie próżnują

Postawienie rosyjskim kontrolerom lotów z wieży lotniska w Smoleńsku zarzutów umyślnego doprowadzenia do katastrofy prezydenckiego samolotu w 2010 r. nie oznacza, że śledztwo zbliża się do końca. Jest to ważny etap w poznawaniu prawdy o tragedii i sygnał, że prokuratorzy nie próżnują. Katastrofę od roku bada zespół prokuratorów Prokuratury Krajowej, który przejął śledztwo od zlikwidowanej prokuratury wojskowej. Ona też stawiała zarzuty kontrolerom, ale teraz zostały rozszerzone i objęto nimi też Nikołaja K., zastępcę dowódcy bazy wojskowej w Twerze, obecnego na wieży w Smoleńsku. Zarzuca się mu pomocnictwo w spowodowaniu katastrofy.

Poza postępowaniem, które ma wyjaśnić okoliczności katastrofy, toczy się 7 postępowań dotyczących m.in. przygotowania, organizacji lotów, a także nieprawidłowości w wyjaśnianiu katastrofy. Ile potrwają, tego nie wie nikt. Nie wiadomo też, jak zareaguje strona rosyjska, do której zwrócono się o pomoc prawną przy przesłuchaniu i przedstawieniu zarzutów kontrolerom. Skargę do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze na postępowanie Rosjan, m.in. odmawianie zwrotu wraku samolotu, zapowiedział wcześniej szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski. Gotowy jest wstępny projekt skargi, ale sprawa jest trudna. – Zwrócimy się do poważnej, międzynarodowej kancelarii prawniczej, która nam pomoże – zapowiada Waszczykowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wojciech Dudkiewicz

* * *

Kary za uchodźców

Czy na Polskę i Węgry mogą zostać nałożone kary finansowe, jeśli nie przyjmą uchodźców? Tak pisze brytyjska prasa, powołując się na źródła unijne. Ultimatum, które w tej sprawie Bruksela szykuje na jesień, miałoby zdyscyplinować oba kraje. Tylko dlaczego właśnie je, skoro krajów, które nie godzą się na tzw. przymusowe kwoty, jest więcej, m.in. Austria, Czechy i Słowacja. W ubiegłym roku Bruksela uznała, że kraje, które nie chcą u siebie uchodźców, powinny płacić kary w wysokości 250 tys. euro za nieprzyjętą osobę. Wzbudziło to wiele kontrowersji, które nie milkną do dziś; także to jest przyczyną, że pomysłu nie zrealizowano do dziś. Jesienią może się to zmienić, choć Trybunał Sprawiedliwości UE jeszcze nie rozstrzygnął, czy obowiązek przyjmowania migrantów jest zgodny z prawem unijnym.

Reklama

wd

* * *

Niższe bezrobocie

Informacje są coraz bardziej optymistyczne: w Polsce wciąż spada bezrobocie. Z szacunków resortu rodziny, pracy i polityki społecznej wynika, że stopa bezrobocia w marcu br. wyniosła 8,2 proc. i była najmniejsza od 26 lat. Przed rokiem poziom bezrobocia wynosił 10 proc. Specjaliści podkreślają, że polski rynek pracy jest w coraz większym stopniu rynkiem pracownika. Rosną płace, ludzie zmieniają pracę na lepiej płatną. Niestety, odsetek osób bez pracy nie musi wciąż spadać. Zmniejszył się bowiem poziom inwestycji, a bez nich liczba miejsc pracy nie będzie tak dynamicznie wzrastała jak dotychczas.

wd

* * *

Gaz ze Stanów

Bardzo możliwe, że amerykański gaz będzie płynął do Polski. Między innymi możliwościom importu gazu z USA było poświęcone spotkanie wicepremiera Mateusza Morawieckiego z Rickiem Perrym, amerykańskim sekretarzem ds. energii. Rozmowy nie przesądzają jeszcze o możliwości importu gazu płynnego LNG do Polski, dają jednak perspektywę negocjacji w tej sprawie, bo nowa amerykańska administracja jest bardziej przychylna od poprzedniej w sprawie sprzedaży tego surowca. Gaz przez Świnoujście miałby trafiać do europejskich odbiorców i uniezależniać ich od dostaw z Rosji. To uniezależnienie jest jednym z długoterminowych celów polskiej strategii energetycznej.

jk

* * *

Dwa w jednym

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r.zostały połączone w jedną instytucję. Decyzję w tej sprawie podjął resort kultury po orzeczeniu Naczelnego Sądu Administracyjnego. Szef resortu – wicepremier Piotr Gliński zaprzecza, jakoby chciał deprecjonować Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. – Przeciwnie, chcemy dopełnić ofertę tego muzeum o wielki potencjał symboliczny i kulturowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – powiedział.

Reklama

wd

* * *

Polska pany

Kibice mogą być usatysfakcjonowani. Piłkarska reprezentacja Polski awansowała na 11. miejsce w rankingu FIFA. Tak wysoko nie była jeszcze w tym rankingu nigdy wcześniej. Wyprzedza takie futbolowe potęgi, jak Włochy i Anglię. Skąd ten awans? Z dobrej postawy w eliminacjach mistrzostw świata 2018. Pierwsze miejsca w zestawieniu zajmują kolejno: Brazylia, która już zapewniła sobie awans na MŚ, Argentyna i Niemcy.

wd

* * *

Świętujmy zmartwychwstanie Pana Jezusa razem z Maryją

Jak co roku z okazji świąt Wielkiej Nocy życzenia wraz z pozdrowieniami od wszystkich polskich biskupów skierował do Polonii bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Zwracając się do Polaków rozsianych po całym świecie, bp Lechowicz zachęca, aby świętować zmartwychwstanie Pana Jezusa razem z Maryją, Jego i naszą Matką. Wskazuje, że Maryja jest Przewodniczką na drodze paschalnej, „prowadzącą nas śladami Jezusa z życia ziemskiego do życia chwalebnego w niebie. Maryja prowadzi nas po drogach wiary, wiodących często wśród cierpień fizycznych i duchowych”. Bp Lechowicz pisze: „Naśladując Maryję, ogarniajcie swym spojrzeniem tych, którzy są z dala od «wieczernika», jakim jest kościół. Zapraszajcie naszych rodaków, może i najbliższych sobie, do przyjścia tam, gdzie dzięki Duchowi Świętemu mogą spotkać Jezusa Zmartwychwstałego i przekonać się, że jest z nami po wszystkie dni. (...) Życzenia wiary, nadziei i miłości niech się spełniają zarówno podczas Świąt Wielkanocnych, jak i w codziennych okolicznościach Waszego życia. Proszę Matkę Najświętszą – Przewodniczkę naszą na drodze paschalnej, by pomagała Wam jak najdojrzalej przeżyć spotkanie z Jezusem Zmartwychwstałym i by codziennie wypraszała dla Was obfite dary Boże służące pogłębieniu Waszej wiary, umocnieniu nadziei i ożywieniu miłości względem Boga i człowieka!”.

Reklama

* * *

Sejm RP

Uchwała na 100. rocznicę objawień fatimskich

Sejm RP przyjął 7 kwietnia 2017 r. uchwałę w sprawie uczczenia 100. rocznicy objawień fatimskich. Rekomendację zgłosiła w marcu br. Komisja Kultury i Środków Przekazu. Sprawozdawcą projektu była Anna Sobecka. Uchwałę poparto 245 głosami.

„W sposób niezwykle dramatyczny, poprzez przekazanie trzyczęściowej tajemnicy oraz spektakularny cud słońca, Matka Boża przypomniała ewangeliczną prawdę, że ludziom do szczęścia, tak naprawdę, potrzebny jest tylko Wszechmocny Bóg, który stworzył nas dla siebie i pragnie podzielić się z nami pełnią szczęścia” - stwierdza tekst uchwały. W opinii posłów, którzy podpisali się pod projektem uchwały, rzadko które wydarzenie religijne odegrało tak ważną rolę w dziejach Kościoła, a nawet całego świata, jak objawienia fatimskie.

„Mając również na względzie obecną sytuację geopolityczną Polski, przesłanie fatimskie nabiera dla naszej Ojczyzny szczególnego znaczenia. Z powodu wagi i doniosłości orędzia z 1917 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o jego szczególnym znaczeniu, pragnie uczcić objawienia fatimskie w ich 100. rocznicę” – podkreślono w tekście

KAI

* * *

Kaja Godek

Wśród ludzi jest chęć zmiany ustawy aborcyjnej

W rozmowie z KAI Kaja Godek z Fundacji Życie i Rodzina, która w sierpniu br. zamierza złożyć w Sejmie projekt obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej „Zatrzymaj aborcję”, zwróciła uwagę, że wśród ludzi jest oczekiwanie na zmianę istniejącej ustawy aborcyjnej. Jej zdaniem, może to być efekt tego, że w ostatnich latach ruchy pro-life wykonały bardzo dużą pracę, która odbiła się w ludzkiej świadomości. – Nie ma zgody na sytuację, gdy co miesiąc setka dzieci traci życie w szpitalach w ramach kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia, który powinien się zajmować ratowaniem zdrowia, a nie zabijaniem Polaków. Chciałabym tylko prosić wszystkich o to, żeby wyszli z tego bezsensownego podziału na zwolenników i przeciwników karalności kobiet, który w zeszłym roku okazał się tragiczny dla sprawy – apeluje Kaja Godek.

Reklama

KAI

* * *

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Wszystko, co się w Kościele rodzi, rozwija i działa, rodzi się z męki i śmierci, ale obfituje w zmartwychwstaniu.

* * *

Krótko

• Większość sejmowa odrzuciła wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec gabinetu premier Beaty Szydło. Głosowanie 7 kwietnia 2017 r. poprzedziła kilkugodzinna debata. Odwołania rządu Prawa i Sprawiedliwości domagali się politycy Platformy Obywatelskiej. Wniosek największej partii opozycyjnej poparło 174 posłów, przeciwko było 238, 4 wstrzymało się od głosu.

• Prokuratura Krajowa zmieniła zarzuty wobec rosyjskich kontrolerów lotu, którzy naprowadzali polski Tu-154M – 10 kwietnia 2010 r. samolot rozbił się pod Smoleńskiem. Polscy prokuratorzy zarzucają Rosjanom „umyślne spowodowanie katastrofy”.

• W Katowicach prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę metropolitalną. W skład pierwszej w Polsce metropolii wejdzie 40 miast i gmin. Ustawa gwarantuje dodatkowe 250 mln zł z udziału w PIT mieszkańców.

• Prezydent Andrzej Duda dokonał zmian w swojej kancelarii. Nowym szefem jego gabinetu został Krzysztof Szczerski. Zastąpił na tym stanowisku Adama Kwiatkowskiego.

• MON ma nową rzeczniczkę – jest nią mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz. Zastąpiła ona na tym stanowisku Bartłomieja Misiewicza.

• Szef MSWiA Mariusz Błaszczak poinformował, że z Polski wydalono do tej pory kilka osób podejrzewanych o związki z terrorystami.

• Dwie Ukrainki chciały wwieźć do Polski elementy szybkostrzelnego karabinu maszynowego. Karabin był przewożony samochodem dostawczym na ukraińskich tablicach rejestracyjnych. Kobiety zostały zatrzymane.

• Polscy informatycy wojskowi zajęli 2. miejsce w swojej kategorii, utrzymując się tym samym po raz kolejny w czołówce najlepszych NATO-wskich programistów – informuje MON.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2017-04-11 09:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w Rzeszowie

2024-04-21 20:23

[ TEMATY ]

Wojownicy Maryi

Ks. Jakub Nagi/. J. Oczkowicz

W sobotę, 20 kwietnia 2024 r. do Rzeszowa przyjechali członkowie męskiej wspólnoty Wojowników Maryi z Polski oraz z innych krajów Europy, by razem dawać świadectwo swojej wiary. Łącznie w spotkaniu zatytułowanym „Ojciec i syn” wzięło udział ponad 8 tysięcy mężczyzn. Modlitwie przewodniczył bp Jan Wątroba i ks. Dominik Chmielewski, założyciel Wojowników Maryi.

Spotkanie formacyjne mężczyzn, tworzących wspólnotę Wojowników Maryi, rozpoczęło się na płycie rzeszowskiego rynku, gdzie ks. Dominik Chmielewski, salezjanin, założyciel wspólnoty mówił o licznych intencjach jakie towarzyszą dzisiejszemu spotkaniu. Wśród nich wymienił m.in. intencję za Rzeszów i świeckie władze miasta i regionu, za diecezję rzeszowską i jej duchowieństwo, za rodziny, szczególnie za małżeństwa w kryzysie, za dzieci i młode pokolenie. W ten sposób zachęcił do modlitwy różańcowej, by wzywając wstawiennictwa Maryi, prosić Boga o potrzebne łaski.

CZYTAJ DALEJ

Wierność i miłość braterska dają moc wspólnocie

2024-04-23 13:00

Marzena Cyfert

Rejonowe spotkanie presynodalne w katedrze wrocławskiej

Rejonowe spotkanie presynodalne w katedrze wrocławskiej

Ostatnie rejonowe spotkanie presynodalne dla rejonów Wrocław-Katedra i Wrocław-Sępolno odbyło się w katedrze wrocławskiej. Katechezę na temat Listu do Kościoła w Filadelfii wygłosił ks. Adam Łuźniak.

Na początku nakreślił kontekst rozważanego listu. Niewielkie, lecz bogate miasteczko Filadelfia zbudowane zostało na przełęczy, która stanowiła bramę do głębi półwyspu. Było również bramą i punktem odniesienia dla hellenizacji znajdujących się dalej terenów. Mieszkańcy Filadelfii mieli więc poczucie, że są bramą i mają misję wobec tych, którzy mieszkają dalej.

CZYTAJ DALEJ

Obfity owoc

2024-04-24 10:00

Mateusz Góra

    W kościele św. Wojciecha na Rynku w Krakowie obchodzono uroczystości odpustowe ku czci patrona.

Świętego Wojciecha, który patronuje kościołowi na rynku, a także jest Głównym Patronem Polski, Kościół Katolicki wspomina 23 kwietnia. Sumie odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz. Podczas Mszy św. uczestnicy modlili się w sposób szczególny za Kraków i Polskę. W homilii kard. Dziwisz przybliżył postać św. Wojciecha i jego rolę w życiu Polski i Krakowa. – Wydawać się mogło, że młody biskup przegrał, że nic mu się w życiu nie udało. Młodo zmarł, został wygnany z krajów, w których chciał ewangelizować. Tymczasem jego przedwczesna śmierć przyniosła niezwykły owoc. Już w 2 lata po swoim męczeństwie został ogłoszony świętym. Relikwie świętego męczennika spoczęły w Gnieźnie i stały się podwalinami budowania i umacniania wspólnoty i ładu w naszej ojczyźnie – mówił kardynał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję