Reklama

Dookoła Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Repatriacja zamiast imigracji

Nowe podejście do repatriantów było ambicją rządu Beaty Szydło. Politycy obozu rządowego kwestionowali zasadność przyjmowania do Polski obcych kulturowo imigrantów, podczas gdy na powrót do Polski bezskutecznie oczekiwały tysiące naszych rodaków. Być może wreszcie nastąpi przełom. Rząd przyjął założenia nowelizacji Ustawy o repatriacji, które z pewnością ułatwią życie chcącym wrócić. Zmiany rodziły się w bólach, bo to niewygodny temat dla rządzących – przyjęcie rodaków z zagranicy sporo kosztuje. Dotychczas repatriacją zajmowały się samorządy, ale robiły to źle – od czasu transformacji sprowadzono tylko kilka tysięcy naszych rodaków. Teraz do udzielania tej pomocy będzie zobowiązane państwo.

Zmieni się samo pojęcie repatrianta: rozszerzy się ono na małżonków osób pochodzenia polskiego, co ma ułatwić przeprowadzkę całych rodzin. Zmiana zakłada tworzenie ośrodków adaptacyjnych, które mają zapewnić repatriantom naukę języka polskiego, historii, zajęcia integracyjne, szkolenia zawodowe. Projekt przewiduje też nowe formy pomocy finansowej, m.in. do 25 tys. zł na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Będzie je można przeznaczyć na dopłatę do czynszu wynajmowanego mieszkania lub do zakupu własnego. Z danych MSZ wynika, że repatriacją do Polski zainteresowanych jest ok. 10 tys. osób. Tylko od początku bieżącego roku do końca lutego podania o możliwość stałego pobytu złożyło ponad 2,5 tys. osób posiadających Kartę Polaka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wojciech Dudkiewicz

* * *

Pojedziemy z prądem

O sprawach przemysłu samochodowego rozmawia się na najwyższych szczeblach, dlatego przedstawiciele polskiego rządu o większej aktywności tych koncernów w Polsce rozmawiali z kierownictwem Opla, Peugeota i Fiata, ale także ze swoimi odpowiednikami w Niemczech i we Francji. – Polskie zakłady są bardzo efektywne, mamy mocne podstawy do rozwoju motoryzacji – twierdzi wicepremier Mateusz Morawiecki. Prawdopodobna jest produkcja w Polsce aut elektrycznych, co – jak przypomina wicepremier – wpisuje się w rządową strategię elektromobilności. Rozmowy z kierownictwem Fiata pewnie zaowocują produkcją nowego modelu auta. Najpewniej chodzi o fiata pandę nowej generacji. Pandy były produkowane w Tychach, ale kilka lat temu produkcję przeniesiono do Włoch. Teraz miałaby wrócić do Tychów.

Reklama

Niedawne przejęcie przez francuski koncern PSA – produkujący peugeoty i citroëny – firmy Opel od General Motors resort rozwoju przyjął z zadowoleniem; oczekuje się, że współpraca z grupą PSA będzie równie owocna dla obydwu stron. Przez lata General Motors był wspierany przez polski rząd, co owocowało inwestycjami i zatrudnieniem ponad 4 tys. pracowników.

wd

* * *

Trzy razy stolica

Trzy ważne monumenty mają dużą szansę powstać w najbliższych latach w Warszawie. Pierwszy – upamiętniający tragicznie zmarłego prezydenta Polski, a wcześniej Warszawy, Lecha Kaczyńskiego; drugi, w późniejszym czasie, poświęcony wszystkim ofiarom katastrofy smoleńskiej. Jak informuje Jacek Sasin, poseł PiS, Komitetowi Budowy Pomników, zbierającemu pieniądze na te pomniki, udało się uzyskać już ponad milion złotych. Pomniki miałyby powstać, w zamyśle inicjatorów, jeszcze w 2018 r. Trzeci monument to łuk triumfalny upamiętniający Bitwę Warszawską. Inicjatorem jego budowy był Jan Pietrzak, znany aktor, publicysta i satyryk, wraz z kierowanym przez niego Towarzystwem Patriotycznym. Miałby on być gotowy w 2020 r., w setną rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami. Nieoficjalnie wiadomo, że rozmowy, do których doszło ostatnio między Towarzystwem i władzami Warszawy, są obiecujące.

wd

* * *

100 goli

Jeszcze chyba nigdy pozycja Roberta Lewandowskiego w piłkarskim światku nie była tak mocna jak teraz. A to za sprawą występów w Bundeslidze – w całym sezonie, nie tylko w ostatnich meczach, w których wykazał się fenomenalną formą, skutecznością itp., zepchnął w cień inne gwiazdy Bayernu Monachium. Dwie bramki w meczu z Eintrachtem Frankfurt (3:0 dla Bayernu) spowodowały, że zaliczył już okrągłe 100 goli w barwach Bayernu, obecnego mistrza i najsilniejszej drużyny w Niemczech w ostatnich latach. To bardzo optymistyczne w obliczu zbliżających się meczów reprezentacji Polski w eliminacjach piłkarskich mistrzostw świata, choć jak wiadomo, Lewandowski sam żadnego meczu nie wygra – w jedenastoosobowej drużynie potrzeba do tego kilku zawodników w takiej formie.

Reklama

wd

* * *

Rotunda rozbierana

Informacje o rozbiórce jednego z najbardziej charakterystycznych budynków w stolicy – Rotundy wielu przyjęło z niedowierzaniem. Jednak budynek jest w złym stanie technicznym, wymaga gruntownej przebudowy. Nowy ma być gotowy w 2019 r., zostanie wykonany głównie ze szkła i aluminium; zachowa dotychczasowy kształt, ale ma zyskać na lekkości. Jedna trzecia powierzchni zostanie przeznaczona na funkcje społeczne.

Rotunda została otwarta w 1966 r. W 1979 r. w budynku wybuchł gaz, w wyniku czego zginęło 49 osób.

jk

* * *

Legnica

Biskup Tadeusz Rybak nie żyje

W nocy z 6 na 7 marca br. zmarł pierwszy ordynariusz diecezji legnickiej biskup senior Tadeusz Rybak.

Urodził się 28 października 1929 r. w Milanówku k. Warszawy, święcenia kapłańskie przyjął 2 sierpnia 1953 r. we Wrocławiu, gdzie później – 24 czerwca 1977 r. został biskupem pomocniczym. W 1992 r. Jan Paweł II mianował go ordynariuszem nowo utworzonej diecezji legnickiej.

W ramach prac Konferencji Episkopatu Polski w latach 1983-94 kierował Komisją ds. Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego. Organ ten przygotował wówczas większość ksiąg nadal używanych w naszym kraju podczas sprawowania świętych obrzędów.

Bp Tadeusz Rybak złożył rezygnację z posługi biskupa legnickiego w 2005 r. W ostatnich latach życia zmagał się z poważną chorobą. Zmarł w wieku 88 lat.

KAI

* * *

Toruń

Walka o trzeźwość narodu

Pod hasłem „Ku trzeźwości narodu” 8 marca br. odbyło się sympozjum zorganizowane przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości. Wśród prelegentów i zaproszonych gości był bp Tadeusz Bronakowski – przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości. – Troska o trzeźwość jest wspólnym działaniem rodziny, państwa i Kościoła – powiedział.

Reklama

Prelegenci zwracali uwagę, że w walce o trzeźwość trzeba stosować odpowiednią strategię. – Chodzi o przemianę narodowej kultury picia – powiedział prof. dr hab. Krzysztof Wojcieszek. Ks. dr Marek Dziewiecki zaznaczył, że profilaktyka powinna skupiać się na budowaniu rodzin, w których każdy kocha każdego. Miłość bowiem sprawia, że chce się żyć, i pozwala na radzenie sobie z bólem i emocjami. – Potrzebna jest terapia miłości, tzw. miłość twarda, która pozwala ponosić wszelkie konsekwencje picia – powiedział ks. Dziewiecki.

Katarzyna Łukowska – zastępca dyrektora Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych stwierdziła, że „nie jest dobrze, gdy rządzący postrzegają alkohol jako źródło dochodu, a nie jako źródło strat”, straty ekonomiczne są bowiem wielokrotnie większe niż dochód z akcyzy.

Dyskutowano nt. promowania trzeźwości w mediach oraz działań podejmowanych przez rządzących, duszpasterzy i liderów ruchów, m.in. Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i grup AA.

Ks. Paweł Borowski

* * *

Caritas Polska

Powrót z Aleppo

Z Aleppo w Syrii wróciła delegacja Caritas Polska. Przedstawiciele organizacji mieli okazję na miejscu zorientować się, jak działa program „Rodzina Rodzinie”. Dzięki niemu pomocą objętych jest już ponad 2 tys. syryjskich rodzin.

– Ten program działa bardzo dobrze i powinien być kontynuowany. Doraźna pomoc, która dzięki przekazywanym funduszom polega na dopłatach do prądu, wody czy żywności, to nie są duże sumy, a utrzymują Syryjczyków przy życiu – powiedział dyrektor Caritas Polska ks. prał. Marian Subocz. – Ludzie wprost mówią, że gdyby nie było naszej pomocy, nie wiedzieliby, co mają ze sobą zrobić – dodał.

Reklama

Po wizycie swoich przedstawicieli w Aleppo Caritas Polska będzie się starała rozszerzyć program pomocowy dla ofiar konfliktu, oprócz wsparcia doraźnego konieczna jest bowiem pomoc w odbudowie miasta, w edukacji oraz w organizacji miejsc pracy.

KAI

* * *

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Czy mamy świadomość tego, jak wielką wartością jest człowiek, skoro Bóg Syna swego nie oszczędził, a nam przebaczył?

* * *

Krótko

• Rząd przyjął projekt ustawy reformującej polskie sądownictwo. Gdy wejdzie w życie, sędziów –członków Krajowej Rady Sądownictwa będzie wybierał Sejm. Kandydatów na te stanowiska będzie przedstawiał marszałek.

• Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział ogólnopolski strajk nauczycieli i pracowników oświaty. 31 marca br. nauczyciele będą obecni w szkole, ale nie będą prowadzili zajęć dydaktycznych. Nauczyciele domagają się m.in. gwarancji zatrudnienia do 2022 r.

• Sejmowa komisja śledcza badająca sprawę Amber Gold postanowiła wezwać na przesłuchanie syna Donalda Tuska – Michała. Jego nazwisko przewija się w tej sprawie, ponieważ pracował w liniach lotniczych należących do właścicieli Amber Gold. Przeciwni wzywaniu Tuska jr. byli posłowie PO.

• Polskie Radio ma nowego prezesa. Decyzją Rady Mediów Narodowych został nim Jacek Sobala – były szef radiowej Jedynki, Trójki i Radia Bis, a ostatnio dyrektor TVP Warszawa. Rada odwołała jednocześnie prezes Barbarę Stanisławczyk-Żyłę, która wcześniej złożyła rezygnację.

• Andrzej Gwiazda – działacz opozycji z czasów PRL został uhonorowany Nagrodą im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, przyznawaną przez Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

• Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera za niezgodną z prawem uznał uchwałę Rady m.st. Warszawy w sprawie referendum dotyczącego powiększenia granic stolicy.

• Bezrobocie nieustannie spada. Na koniec lutego br. stopa bezrobocia wynosiła 8,6 proc. To o 1,7 proc. mniej niż w lutym ub.r.

• W Polsce jest 33,4 tys. osób bezdomnych. W porównaniu z badaniem sprzed 2 lat liczba bezdomnych zmalała o 2,7 tys. osób.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2017-03-15 09:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. Roman Kneblewski

2024-03-27 09:35

[ TEMATY ]

Roman Kneblewski

YouTube/zrzut

Ks. Roman Kneblewski

Ks. Roman Kneblewski

Zmarł ks. dr Roman Adam Kneblewski, emerytowany kapłan diecezji bydgoskiej. Prosimy o modlitwę w Jego intencji - informację podała Diecezja Bydgoska.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie…

CZYTAJ DALEJ

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Niedziela legnicka 16/2006

Karol Porwich/Niedziela

Monika Łukaszów: - Wielkanoc to największe święto w Kościele, wszyscy o tym wiemy, a jednak wielu większą wagę przywiązuje do świąt Narodzenia Pańskiego. Z czego to wynika?

CZYTAJ DALEJ

Wielkopostna droga bezdomnych z okolic Watykanu

2024-03-27 17:23

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Adobe.Stock

Z misją zaniesienia nie tylko wsparcia materialnego, ale i Słowa Bożego wyszły do bezdomnych mieszkających w okolicach Placu św. Piotra siostry klaretynki. Z przesłaniem zapowiadającym radość Wielkanocy wyruszyły w miejsca, gdzie ludzie wielu narodowości żyją często na kartonach, pozbawieni jakiejkolwiek nadziei. Na progu Wielkiego Tygodnia misjonarki zorganizowały dla ubogich, bezdomnych i samotnych nabożeństwo pokutne, z możliwością przystąpienia do spowiedzi.

Nabożeństwo pokutne odbyło się pod Kolumnadą Berniniego, która dla wielu od lat stanowi jedyny dach nad głową.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję