Reklama

Głos z Torunia

Zasłużony dla Ziemi Działdowskiej

W 25. roku istnienia diecezji toruńskiej bp Andrzej Suski, pierwszy biskup toruński, został odznaczony honorowym tytułem Osobowość Powiatu Działdowskiego. Tytuł ten przyznawany jest osobom, które w sposób szczególny przyczyniają się do rozwoju regionu

Uroczystość wręczenia bp. Andrzejowi honorowego tytułu odbyła się 18 lutego w kościele pw. św. Wojciecha w Działdowie. W uroczystości udział wzięli posłowie i senatorowie, m.in. senator Bogusława Orzechowska i poseł Andrzej Kobylarz oraz przedstawiciele władz samorządowych województwa warmińsko-mazurskiego wszystkich szczebli, kapłani i mieszkańcy powiatu działdowskiego.

Zatroskany o ludzi

Spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia Magdaleny Anczykowskiej, przewodniczącej Rady Powiatu Działdowskiego, która przywitała zgromadzonych i odczytała tekst uchwały przyznającej bp. Suskiemu honorowy tytuł. Następnie głos zabrał Wiesław Smereczyński, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Działdowskiego, który wygłosił laudację. Podkreślił w niej wiele działań podejmowanych przez bp. Andrzeja na rzecz rejonu działdowskiego. Ksiądz Biskup w trosce o dobro duchowe mieszkańców utworzył nowe dekanaty i parafie. Nie można pominąć faktu, że to właśnie na terenie powiatu, w Burkacie, powstała pierwsza w diecezji parafia pw. św. Jana Pawła II. Ksiądz Biskup utworzył Działdowskie Centrum Caritas, które otacza opieką najbardziej potrzebujących mieszkańców miasta i powiatu. Ustanowił sanktuarium Błogosławionych Męczenników Działdowskich oraz przyczynił się do ogłoszenia patronami Działdowa bł. abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bł. bp. Leona Wetmańskiego, zamęczonych w obozie w Działdowie.

Reklama

Po laudacji głos zabrał starosta powiatu działdowskiego Marian Janicki, który podkreślił bardzo dobrą, owocną i ubogacającą współpracę z bp. Suskim podczas przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, z racji których w powiecie gościła młodzież z Kolumbii i Zambii. Następnie starosta Janicki wręczył bp. Andrzejowi statuetkę Osobowość Powiatu Działdowskiego.

Wspólna troska

Ksiądz Biskup, dziękując za wyróżnienie, podkreślił, że dzień, który przeżywamy we wspólnocie ludzi zatroskanych o dobro miasta i całego rejonu działdowskiego, jest szczególną okazją do tego, by podziękować za minione 25 lat dobrej współpracy władz samorządowych z parafiami znajdującymi się na terenie powiatu działdowskiego. – Przeprowadziliśmy wiele działań, które służą dobru wspólnemu – mówił bp Suski. Zaznaczył, że dzisiejsza uroczystość wpisuje się w przeżywanie pierwszego jubileuszu 25-lecia istnienia diecezji toruńskiej, którego centralne obchody odbędą się 25 marca w toruńskiej katedrze. – Dziś modlę się za mieszkańców powiatu i miasta oraz sprawujących władzę. Obowiązkiem Kościoła jest modlić się za tych, którzy nami rządzą, bo wszystkim nam leży na sercu troska o dobro każdego człowieka – podkreślił Ksiądz Biskup.

Następnie rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył bp Andrzej. Koncelebrowało ją kilkunastu kapłanów posługujących w parafiach znajdujących się na terenie powiatu działdowskiego.

Po Mszy św. gratulacje złożyli m.in. Marcin Domian doradca wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego oraz Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego i ks. kan. Adam Filarski, dziekan dekanatu działdowskiego.

2017-03-01 12:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zasłużony dla Zamościa

Ksiądz prał. Zdzisław Ciżmiński, były rektor kościoła pw. św. Katarzyny w Zamościu, otrzymał medal i tytuł „Zasłużony dla Miasta Zamościa”. Odznaczenie ks. Ciżmińskiemu wręczył prezydent miasta Zamość Andrzej Wnuk. Uroczystość odbyła się w Zamojskim Ratuszu w sobotę, 17 czerwca.

CZYTAJ DALEJ

Święty Mateusz - Apostoł i Ewangelista

Niedziela szczecińsko-kamieńska 37/2002

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

21 września obchodzimy święto św. Mateusza, jednego z dwunastu Apostołów, autora pierwszej Ewangelii. Imię Mateusz jest odtworzeniem imienia Matthaios z hebrajskiej formy matthai, pochodzącej od Mattanjahu albo martanja (por. Ezdr 10, 33; 1 Krn 9, 15) i znaczy "dar Boga" . W Ewangelii św. Marka Mateusz - celnik nosi też drugie semickie imię Lewi, syn Alfeusza (Mk 2, 14-17), podobnie w Ewangelii św. Łukasza ( Łk 5, 27 32). Imię Lewi było znane w Starym Testamencie, ponieważ tak nazywał się syn Jakuba i Lei (Rdz 29, 34; 49, 5).

CZYTAJ DALEJ

Szlakiem św. Jakuba z Sobótki do Mietkowa [Zaproszenie]

2021-09-20 18:47

Karol Porwich/Niedziela

Miłośnicy Dróg św. Jakuba planują kolejne przejście odcinkiem drogi św. Jakuba. Odbędzie się ono 25 września (sobota). Tym razem do przejścia będzie odcinkiem drogi ślężańskiej z Sobótki do Mietkowa (ok. 20 km)

Zaproszenie do wszystkich miłośników “Camino” wystosował ks. Tomasz Gospodaryk, kapelan “Dróg św. Jakuba” w naszej archidiecezji oraz proboszcz parafii pw. NMP Różańcowej w Kruszynie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję