Reklama

Niedziela Świdnicka

Złoty Krzyż Zasługi dla ks. prał. Wenancjusza Roga

Niedziela świdnicka 10/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

odznaczenia

Marek Zygmunt

Od lewej: proboszcz ks. kan. Andrzej Walerowski, dziekan dekanatu Świebodzice ks. kan. Józef Siemasz, ks. prał. Wenancjusz Róg, bp Ignacy Dec, wicewojewoda dolnośląski Kamil Krzysztof Zieliński oraz wójt Dobromierza Jerzy Ulbin

Od lewej: proboszcz ks. kan. Andrzej Walerowski, dziekan dekanatu Świebodzice ks. kan. Józef Siemasz, ks. prał. Wenancjusz Róg, bp Ignacy Dec,
wicewojewoda dolnośląski Kamil Krzysztof Zieliński oraz wójt Dobromierza Jerzy Ulbin

Jeden z najbardziej znanych i cenionych kapłanów nie tylko naszej diecezji, ale również i całej metropolii wrocławskiej ks. prał. Wenancjusz Róg otrzymał Złoty Krzyż Zasługi przyznany mu przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę za wybitne zasługi zarówno w posłudze duszpasterskiej, jak i w działalności patriotycznej i społecznej.

W uroczystości wręczenia tego odznaczenia uczestniczył bp Ignacy Dec. Nie mogło go na niej zabraknąć, bowiem Ksiądz Prałat był w latach 1962/63 wychowawcą seminaryjnym kleryka Ignacego Deca, pełniąc wtedy funkcję ojca duchownego. Od tamtego czasu obaj obdarzają siebie serdeczną przyjaźnią. Przybył także wicewojewoda dolnośląski Kamil Krzysztof Zieliński, który przed laty był ministrantem i organistą w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wałbrzychu, którą kierował ks. prał. Wenancjusz Róg.

Reklama

W kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła należącym do parafii pw. św. Michała Archanioła w Dobromierzu, w której o kilku lat ks. Wenancjusz jest rezydentem, licznie zgromadzili się wierni z tej wspólnoty, przedstawiciele miejscowych władz samorządowych, Ochotniczej Straży Pożarnej i wielu innych tamtejszych organizacji i stowarzyszeń. Mszy św. koncelebrowanej w intencji Księdza Prałata przez niego oraz dziekana dekanatu Świebodzice ks. kan. Józefa Siemasza i proboszcza ks. kan. Andrzeja Walerowskiego przewodniczył Pasterz Kościoła świdnickiego.

Po Eucharystii odczytano stosowne postanowienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy, a w jego imieniu aktu dekoracji ks. prał. Wenancjusza Roga Złotym Krzyżem Zasługi dokonał wicewojewoda dolnośląski Kamil Krzysztof Zieliński. W swoim wystąpieniu podkreślił, że ks. Wenancjusz, kierując parafią pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wałbrzychu, cały czas pięknie budował zarówno Kościół jako obiekt, jak i Kościół duchowy. – Pracował osobiście na budowie, ale często go można było spotkać w konfesjonale, na naszych zbiórkach ministranckich i wśród innych grup parafialnych – przypomniał wicewojewoda. Z kolei Biskup Ordynariusz, wyrażając radość z przyznania Księdzu Prałatowi tak wysokiego odznaczenia państwowego, stwierdził, że cieszy się ogromnie, że władza cywilna dostrzega i wyróżnia odznaczeniami państwowymi tak zasłużonych kapłanów, jakim jest niewątpliwie ks. prał. Wenancjusz Róg. Podkreślił w tym kontekście, że był on nie tylko wychowawcą kleryków, nie tylko wspaniale prowadził wałbrzyską parafię, ale odznaczał się ogromną aktywnością na polu społecznym i patriotycznym. A od kilku lat czyni to pięknie, posługując niestrudzenie mimo swojego sędziwego wieku 87 lat, z czego dotąd 62 w stanie kapłańskim, w parafii pw. św. Michała Archanioła w Dobromierzu oraz w żeńskich zgromadzeniach zakonnych.

Zabierając głos po ceremonii wręczenia odznaczenia, Ksiądz Prałat drżącym ze wzruszenia głosem podziękował Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie za przyznanie Złotego Krzyża Zasługi, wicewojewodzie za podjęcie starań w tym kierunku. Słowa wielkiej wdzięczności skierował także pod adresem Księdza Biskupa za wieloletnią przyjaźń oraz ks. prob. Andrzeja Walerowskiego, który – co szczególnie podkreślił – od ponad 11 lat, najpierw jeszcze w Wałbrzychu, a potem w Dobromierzu, otacza go cały czas serdeczną opieką i życzliwością.

Reklama

– Nam wszystkim, tutejszym parafianom z Dobromierza, życzę, aby miłość między nami i Matką Najświętszą trwała jak najdłużej – zakończył swoje podziękowanie ks. prał. Wenancjusz Róg.

Po Eucharystii podczas spotkania w siedzibie Urzędu Gminy okolicznościowe życzenia i gratulacje składali Księdzu Prałatowi proboszcz ks. kan. Andrzej Walerowski oraz wójt Jerzy Ulbin.

2017-03-01 12:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieskie medale dla trojga świeckich z archidiecezji warszawskiej

[ TEMATY ]

odznaczenia

Ewa Biedroń

Założycielami Spotkań Małżeńskich są Irena i Jerzy Grzybowscy – widoczni na pierwszym planie zdjęcia

Założycielami Spotkań Małżeńskich są Irena i Jerzy Grzybowscy –
widoczni na pierwszym planie zdjęcia

Troje świeckich zostanie odznaczonych papieskim orderem „Pro Ecclesia et Pontifice". Założyciele "Spotkań Małżeńskich" Irena i Jerzy Grzybowscy odbiorą odznaczenie z rąk kard. Kazimierza Nycza 19 lutego podczas uroczystości w Domu Arcybiskupów Warszawskich, natomiast profesor nauk medycznych Marek Krawczyk, wybitny chirurg i wychowawca - w środę 27 lutego.

Medal Pro Ecclesia et Pontifice to jedno z wysokich odznaczeń Stolicy Apostolskiej w kształcie krzyża. Przyznawany jest przez papieża w dowód uznania dla zaangażowania w pracę na rzecz Kościoła, na wniosek biskupa diecezjalnego. Odznaczenie może otrzymać osoba świecka.

CZYTAJ DALEJ

ONZ: Prezydent Duda oskarżył Białoruś o atak hybrydowy i podał w wątpliwość solidarność globalnej Północy

2021-09-22 07:26

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

PAP

Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ oskarżył Białoruś o prowadzenie ataku hybrydowego przeciwko Polsce, Litwie i Łotwie. Zasugerował też, że bogate kraje - w tym Polska - niewystarczająco solidarnie postąpiły w obliczu pandemii, a także wobec konfliktów na Ukrainie, w Syrii czy Libii.

"To słowo stało się symbolicznym wyznacznikiem naszej polityki, jej ideałem. Gdy mówię solidarność, myślę także o solidarności w kontekście Covid-19. I nie jest to łatwa refleksja. Zwłaszcza pod adresem nas, przywódców bogatego świata, bogatej Północy" - powiedział Duda, wskazując m.in. na nierówny dostęp do szczepionek przeciwko Covid-19. Zaznaczył jednocześnie, że Polskę uważa za część tej bogatej Północy.

CZYTAJ DALEJ

Katolicka Nauka Społeczna? Coś dla Ciebie!

2021-09-22 08:18

[ TEMATY ]

festiwal

Wykład, dwie debaty eksperckie, dwa bloki warsztatów – to wszystko czeka na uczestników V Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, który odbędzie się 24 i 25 września w Warszawie.

Teoria i praktyka – to dwa kierunki, które każdorazowo obierają organizatorzy, przygotowując program festiwalu. Realizacji wymiaru teoretycznego posłużą w tym roku dwie debaty eksperckie z udziałem „praktyków” zadanych problemów.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję