Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Walka ze smogiem

Niestety w Sosnowcu, zresztą jak i w całym regionie, nie oddycha się najlepiej. Atakuje nas smog, czyli powietrze zanieczyszczone na skutek działalności człowieka. Jednym ze sposobów na ograniczenie niskiej emisji zanieczyszczeń jest przekonanie mieszkańców do wymiany starych kotłów na nowoczesne piece. Sosnowieccy radni już pracują nad odpowiednią ustawą przyjazną obywatelom.

Projekt uchwały zakłada zwiększenie dopłaty do 5 tys. zł, czyli do 80% wartości, na wymianę pieca na paliwa stałe, węglowe. Uwaga, przy wymianie pieca na inne niż na paliwa węglowe, dopłata będzie sięgała prawie 8 tys. zł. Przypomnijmy, że do tej pory można się było ubiegać o dopłaty do kwoty 3 tys. zł.

Poważna sytuacja

Reklama

O przekroczeniach stężenia szkodliwych substancji w powietrzu w naszym regionie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska informuje niemal od początku sezonu grzewczego. W całym regionie występują przekroczenia dopuszczalnych średnich stężeń pyłu zawieszonego PM10. Pył PM10 jest mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych, zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które docierają do górnych dróg oddechowych i płuc. Może to powodować kaszel, trudności z oddychaniem. Przyczyniają się do zwiększenia zagrożenia infekcjami układu oddechowego oraz występowania zaostrzeń objawów chorób alergicznych, np. astmy, kataru i zapalenia spojówek. Pył może zawierać także substancje toksyczne. Z obserwacji wynika, że wysokie stężenia pyłu PM10 w województwie śląskim, które wielokrotnie przekraczają średnie dobowe wartości dopuszczalne, występują głównie w miesiącach zimowych. Wielu mieszkańców pali w piecach śmieciami i do atmosfery wydostają się trujące substancje chemiczne. Grupami ludności w szczególności narażonymi na drażniące działanie pyłu zawieszonego są osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca oraz układu oddechowego, a także osoby starsze i dzieci – Dlatego też w najbliższych latach Sosnowiec wyda ponad 170 mln zł na walkę z niską emisją. Fundusze przeznaczone będą na termomodernizację budynków, zakup elektrycznych i hybrydowych autobusów, a także na modernizację systemu ogrzewania i ulicznego oświetlenia. Będziemy walczyć ze smogiem wszystkimi możliwymi sposobami. Oczywiście, naszymi działaniami musimy dotrzeć do wyobraźni niektórych mieszkańców, którzy nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji – wyjaśnia Rafał Łysy, rzecznik Urzędu Miasta w Sosnowcu.

Termomodernizacja

Sporo zmian czeka szkoły i przedszkola. Do połowy tego roku zakończy się termomodernizacja kilkunastu obiektów. Koszt tego przedsięwzięcia to ponad 23 mln zł. Termomodernizacja to nie tylko nowa elewacja, to przede wszystkim ogromne oszczędności energii cieplnej. Po zakończeniu inwestycji zużycie energii cieplnej w placówkach ma spaść nawet o 60%. W walce o niską emisję, miasto wspiera także sosnowieckie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej, które już w tej chwili uznawane jest za najnowocześniejszego przewoźnika w kraju. Spółka, którym największym udziałowcem jest Sosnowiec, kupiła ponad 80 nowych autobusów, w tym 35 hybrydowych i 3 elektryczne i 43 z silnikiem diesla spełniającym najsurowsze normy. Wszystkie pojazdy zostaną dostarczone w 2017 r. – Zmniejszenie zużycia energii elektrycznej pojawi się również po wymianie prawie 20 tys. sztuk opraw oświetlenia ulicznego. Całe zadanie powinno zamknąć się kwotą 20 mln zł – zapowiada Rafał Łysy.

Filtry i aplikacje

Ponadto gmina Sosnowiec podpisała list intencyjny z Politechniką Śląską dotyczący współpracy w zakresie poszukiwania innowacyjnych rozwiązań technicznych służących poprawie jakości powietrza w obszarze tzw. emisji niskiej. Podstawowym celem współpracy jest objęcie Sosnowca pilotażowym programem wdrażającym innowacyjne rozwiązanie techniczne, opracowane przez zespół naukowców Politechniki Śląskiej, obejmującym instalację elektrofiltrów kominowych na kanałach dymowych, odprowadzających spaliny z domowych instalacji spalania paliw stałych, źródeł rozproszonych i niskotemperaturowych. Innowacyjne rozwiązanie polega na montażu filtrów nakominowych, będących urządzeniami odpylającymi o niewielkich gabarytach, które montowane będą na układzie odprowadzania spalin. Ich skuteczność jest oceniania na poziomie 50-90% w zależności od rodzaju i jakości emisji.

Co warte podkreślenia, Sosnowiec jako jedyne miasto w Polsce dołączyło do programu grupy naukowców i samorządowców europejskich „Clair-City” aktywnie walczących z zanieczyszczeniem powietrza. – Program ma na celu zwiększenie świadomości obywateli, w jaki sposób zmieniając swoje codzienne praktyki i zachowania, mogą wpłynąć na poprawę jakości powietrza. Środki, jakie w ramach projektu otrzyma Sosnowiec na organizację działań lokalnych, to ponad 62 tys. euro. Przez 4 lata trwania projektu tysiące ludzi w 6 miastach w badaniach pilotażowych podzielą się swoimi opiniami na temat możliwości zmniejszenia poziomu zanieczyszczenia środowiska i poprawy zdrowia mieszkańców – tłumaczy Rafał Łysy.

2017-03-01 12:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koncert "Abba Ojcze" pod patronatem "Niedzieli" z Feniksem 2021!

2021-09-26 07:41

[ TEMATY ]

koncert

Feniks

Łukasz Krzysztofka /Niedziela

Uroczysta gala wręczenia nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2021 odbyła się w sobotę w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Nagrodę główną otrzymał ks. prof. Jerzy Szymik, teolog i poeta, profesor nauk teologicznych. Wśród nagrodzonych w tym prestiżowym plebiscycie znalazły się TVP S.A. i Klasztor Jasnogórski za widowisko muzyczne "Abba Ojcze - Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II", który odbył się w 2020 r. pod patronatem "Niedzieli"

Podczas gali wyróżnienie zdobyła również książka "Selfie smartfonem Boga" naszego redakcyjnego kolegi Damiana Krawczykowieskiego. 

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na Jasnej Górze: Rodzina znakiem Bożej miłości w świecie

2021-09-26 14:47

[ TEMATY ]

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że rodzina ma być wśród świata znakiem i szkołą miłości Boga, zwłaszcza wobec najsłabszych: dzieci, starszych, niepełnosprawnych, w różny sposób wykluczanych i tych bez domu, mówił w homilii abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki przewodniczył Mszy św. z udziałem uczestników 37. Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin. Pielgrzymka stanowiła centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia.

Abp Ryś podkreślił w homilii, że rodzina jest i powinna być podstawową i najważniejszą przestrzenią, w której uczymy się troski, uważności na najmniejszych; dzieci, w tym te poczęte a jeszcze nienarodzone, starszych, chorych, niepełnosprawnych. - W tym względzie rodzina spełnia niesłychaną rolę wobec całych społeczeństw. Dramatyczne jest społeczeństwo, które się tego nie uczy od rodziny. Dramatyczne jest społeczeństwo, które zamiast zatroszczyć się o tych, co są najsłabsi, potrafi ich zabijać. Niesłychane jest społeczeństwo, które nie dało się wychować rodzinie jako tej podstawowej ludzkiej wspólnocie, od której wszystkie inne powinny czerpać sposoby myślenia, działania. Państwo, Kościół, wszyscy się w jakiś sposób uczymy od rodziny, a uczymy się wtedy, kiedy mamy w sobie tę koncentrację na najmniejszych – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję