Reklama

Niedziela Częstochowska

Pomoc człowiekowi – pomocą Chrystusowi

Parafialny Zespół Caritas to grupa wolontariuszy bezpośrednio zaangażowanych w działalność charytatywną w parafii. Ich zadaniem jest m.in. realizowanie i koordynowanie inicjatyw i zadań stawianych przez Caritas Polska i Caritas diecezjalne, ale również zadań pojawiających się w społeczności parafialnej. Są swoistym przedłużeniem rąk Caritas diecezjalnej. Na terenie naszej diecezji działa i funkcjonuje 45 zespołów. Jednym z nich jest oddział Caritas przy parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Brańsku, który w 2016 r. podczas gali Caritas Diecezji Drohiczyńskiej otrzymał nagrodę „Pro Christo” za całokształt działalności

Niedziela podlaska 10/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

Caritas

Archiwum Caritas diecezjalnej

Oddział Caritas przy parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Brańsku podczas gali Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w 2016 r. otrzymał nagrodę „Pro Christo” za całokształt działalności

Oddział Caritas przy parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Brańsku podczas gali Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w 2016 r. otrzymał nagrodę „Pro Christo” za całokształt działalności

Czas Wielkiego Postu, w którym chętniej niż w innym podejmujemy uczynki miłosierdzia względem innych, to doskonała okazja, by przybliżyć działalność konkretnego oddziału – w tym wypadku brańskiego.

Garść historii

Oddział Caritas w Brańsku został powołany na wniosek ks. Romana Wodyńskiego przez ówczesnego dyrektora Caritas Diecezji Drohiczyńskiej ks. Walentego Wojtkowskiego dekretem z dnia 30 września 2000 r. Była to swoista reaktywacja oddziału, który istniał już w latach 1945-47, w czasie ogromnej aktywności Caritas na terenie Polski. Mimo trudności charakterystycznych dla lat powojennych odział działał bardzo prężnie. W pomieszczeniach parafialnych zespół prowadził magazyny darów amerykańskich, wydając je osobom najbiedniejszym. Działała też bezpłatna jadłodajnia. Zapotrzebowanie na tego typu działalność w tym okresie było bardzo duże. Niestety, w czerwcu 1947 r. organy Urzędu Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej zarekwirowały cały majątek Caritas, niszcząc tym samym możliwości działalności zespołu. Mimo licznych interwencji ze strony władz kościelnych nie udało się nic odzyskać.

Reklama

W 2000 r. w skład oddziału parafialnego weszło 12 osób, które to od pierwszych dni rozpoczęły działalność charytatywną. Obecnie Caritas wiele prac podejmuje w środowisku rodzin ubogich i patologicznych. Aktywnie uczestniczy w akcjach inicjowanych przez Caritas diecezjalną, organizuje też własne dzieła charytatywne. Obecnie w Parafialnym Zespole Caritas działa 8 wolontariuszy. Przewodniczącym jest ks. Janusz Łoniewski, opiekunem ks. Artur Żandarski. Funkcję prezesa pełni Ludwik Włostowski, sekretarza Anna Januszewska, skarbnika Jadwiga Czyż, a do zespołu należą: Alicja Chwiećko, Regina Kunicka, Elżbieta Małaszkiewicz, Ludwik Zawadzki, Grzegorz Czerchlański.

Pięć wskazówek

W orędziu na Wielki Post opublikowanym w Roku Świętym Miłosierdzia papież Franciszek napisał: „Miłosierdzie Boże zmienia serce człowieka i pozwala mu doświadczyć wiernej miłości, sprawiając, że i on staje się zdolny do miłosierdzia”. Dzieł miłosierdzia można dokonywać czynem, słowem i modlitwą. W swoim orędziu papież Franciszek zawarł również 5 niezawodnych wskazówek, które mają na celu ukazać, jak lepiej przeżyć czas pokuty i nawrócenia: odkryj Boże Miłosierdzie w Biblii; przyjmij Boże Miłosierdzie w spowiedzi; codziennie myśl o tym, co miłosiernego robiłeś; odkryj ciszę na nowo; wyjdź do ubogich i odrzuconych. Wyróżniony Zespół Parafialny Caritas realizuje papieskie działania w swojej codziennej działalności zarówno w wymiarze materialnym, jak i duchowym, i formacyjnym.

Słowo Boże zawarte w Piśmie Świętym jest źródłem życia i pomocą w czynieniu dobra. Członkowie Parafialnego Zespołu Caritas w Brańsku zaznaczają swoją obecność w październikowych modlitwach różańcowych, Tygodniu Miłosierdzia, ale także w Wielkim Poście poprzez uczestnictwo i animacje nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Ważny wymiar ma również Msza św. w święto patronalne Caritas – Niedzielę Bożego Miłosierdzia. Rokrocznie wyjeżdżają na rekolekcje wielkopostne organizowane przez Caritas. Każdy z członków dba również o swoje życie duchowe, umacniając je przez regularne korzystanie z sakramentów spowiedzi i Komunii św. czy też uczestnictwo w rekolekcjach parafialnych. Uczestniczą również w zjazdach diecezjalnych i ogólnopolskich Caritas oraz spotkaniach formacyjnych.

Reklama

Całość działalności Caritas to wypełnianie uczynków miłosiernych względem ciała i duszy. Brański zespół czyni to nieustannie poprzez rozprowadzanie zniczy, akcję „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, włączenie się w akcję „Szlachetna Paczka”, pomoc w zakupie opału rodzinom ubogim, dofinansowanie dożywiania dzieci w szkołach (obiady, słodkie bułeczki), organizację w parafii akcji „Tak. Pomagam” oraz „Od serca”, zbiórek pieniężnych i rzeczowych pogorzelcom, powodzianom i innym poszkodowanym w klęskach żywiołowych oraz rozprowadzanie żywności w ramach programu FEAD. Ważnym punktem działalności są obchody Dnia Chorego, które juz od 2001 r. rokrocznie organizowane są wspólnie z Domem Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Brańsku. Są one okazją do wspólnego przebywania z osobami chorymi. Działania trwają cały rok, jednak nasilają się w okresie Wielkiego Postu, czyli w czasie czynienia miłosierdzia w całym Kościele – należy tu wspomnieć o Wielkopostnym Dziele Pomocy, Jałmużnie Wielkopostnej, sprzedaży baranków i kartek świątecznych. Prowadzone jest również dofinansowanie paczek żywnościowych.

W poprzednich latach zespół włączał się również w pomoc powodzianom – zbierano i dostarczono na miejsce zboże, meble oraz artykuły żywnościowe (wodę pitną, konserwy) i przemysłowe (głównie środki czystości).

W swojej działalności członkowie Caritas nie zapominają, że nie tylko wsparcie materialne jest warte zachodu. Z tego względu angażują się również w akcje mające na celu integrację środowiska lokalnego i aktywne spędzanie czasu – w „Wakacje z Caritas” czy organizację parafialnego Dnia Dziecka. Nie bez znaczenia jest również uczestnictwo w diecezjalnych spotkaniach bożonarodzeniowych, wielkanocnych oraz gali Caritas organizowanej w sobotę poprzedzającą Niedzielę Miłosierdzia. Członkowie zespołu pielgrzymowali również do Warszawy, Torunia, Lichenia, Świętej Wody, Wilna, Pragi i Budapesztu. Pragnienie miłosierdzia powoduje również pomoc potrzebującym poprzez ofiarowywanie im tego, co bardzo cenne – własnego czasu. Nierzadkie są przypadki odwiedzania osób chorych czy starszych, wolontariat na rzecz Domu Pomocy Społecznej w Brańsku. Te działania przynoszą obopólne korzyści – to dzięki nim można wzrastać w wierze i nieustannie nawracać się do Boga.

Dzieł miłosierdzia, które prowadzi Caritas podczas czterdziestu wiekopostnych dni jest wiele, ale służą jednemu celowi: odkrywaniu Chrystusa cichego i cierpiącego, a ukrytego w drugim człowieku, bo pomoc człowiekowi jest zawsze pomocą Chrystusowi. Często ich potrzeba rodzi się w sposób naturalny, wynikając z bieżących potrzeb. Nieustanna formacja, włączanie się w działa organizowane przez Caritas – to wszystko powoduje, że członkowie Parafialnego Zespołu Caritas w Brańsku są bardzo wyczuleni na potrzeby innych.

2017-03-01 12:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

25 lat Caritas – 25 dobrych lat

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 15/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

Caritas

Archiwum diecezjalnej Caritas

Nie sposób przedstawić wszystkiego, co zdarzyło się przez 25 lat istnienia Caritas w naszej diecezji. Można natomiast zagadnąć tych, którzy w różny sposób z Caritas się związali. A potem pomyśleć, że takich ludzi jest znacznie więcej. Ile to dobra

Najłatwiej spojrzeć na działalność Caritas z poziomu największych placówek, bo Parafialne Zespoły Caritas są ich fantastycznym przedłużeniem. Stołówki, przedszkola, świetlice, zbiórki, wolontariat… Co jest ważne dla osób włączających się w to dzieło? Co daje im satysfakcję?

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

KSM zaprasza do modlitwy różańcowej za kapłanów

2021-09-28 12:02

[ TEMATY ]

różaniec

KSM

kapłani

ksmacz/Facebook

Katolickie Stowarzyszenie Archidiecezji Częstochowskiej zaprasza na swojej stronie na Facebooku do wspólnej modlitwy różańcowej za kapłanów w październiku. Inicjatywie towarzyszy hasztag #kapłan_love.

W podzięce i prośbie za kapłanów archidiecezji częstochowskiej codziennie modli się inna osoba. W SMS-ie osoba, która zgłosi chęć wzięcia udziału w modlitwie otrzyma rozważania różańcowe na dany dzień. Należy zgłosić się pod numer: 783 762 800, a dana osoba zostanie przyporządkowana do konkretnego dnia i otrzyma rozważania do danej tajemnicy różańcowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję