Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 10/2017, str. 8

Muzycy kościelni

Śpiewają i grają w Kościele

Z udziałem organistów, dyrygentów, chórzystów, członków scholi liturgicznych i zespołów wokalno-instrumentalnych, kantorów, a także duszpasterzy muzyków kościelnych 18 lutego br. odbyła się 8. Ogólnopolska Pielgrzymka Muzyków Kościelnych na Jasną Górę.

Z muzykami modlili się: bp Piotr Greger – przewodniczący Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej działającej przy Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski oraz biskup senior Stefan Cichy – długoletni przewodniczący tej podkomisji.

Reklama

Jak podkreśla o. Nikodem Kilnar, paulin – krajowy duszpasterz muzyków kościelnych, celem tej pielgrzymki była integracja całego środowiska muzycznego.

Pielgrzymów zebranych na Mszy św. powitał o. Sebastian Matecki, paulin, i w imieniu wszystkich uczestników podziękował bp. Cichemu za długoletnią posługę muzykom kościelnym w Polsce. Po Eucharystii odbył się koncert w wykonaniu zespołu Młody Duch i Przyjaciele z Górna w diecezji rzeszowskiej pod dyrekcją Dariusza Kosaka, dedykowany bp. Cichemu w podziękowaniu za jego posługę. Śpiewy i oprawę muzyczną przygotowali muzycy kościelni z diecezji rzeszowskiej. W organizację włączyli się duszpasterze muzyków: ks. dr Andrzej Widak – dyrektor Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Rzeszowie i duszpasterz muzyków diecezji rzeszowskiej oraz ks. dr Lucjan Dyka – wykładowca WSD i DSO w Rzeszowie.

X Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast

Jasna Góra, 8 marca 2017

Celem spotkania jest ukazanie piękna kobiecego powołania oraz roli niewiast w życiu rodziny i narodu. Tegoroczne święto będzie wyjątkowe ze względu na przeżywany Jubileusz 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Rok Jubileuszowy upamiętnia pierwszą koronację papieskimi diademami wizerunku Jasnogórskiej Maryi z 8 września 1717 r., która była także pierwszą taką ceremonią poza Rzymem.

Reklama

Senat i Sejm RP w oddzielnych uchwałach podjęły decyzję o ustanowieniu roku 2017 Rokiem 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, podkreślając, że „Wizerunek Bogurodzicy na Jasnej Górze, otaczany czcią od ponad 600 lat, jest jednym z najważniejszych religijnych i materialnych skarbów narodowych, a Jasna Góra jako duchowa stolica Polski stanowi główny ośrodek tego kultu i pielgrzymowania na ziemi polskiej”.

Spotkanie „Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast” wpisuje się w organizowane od 8 listopada 2016 r. Jasnogórskie Wieczory Maryjne z cyklu „Moja Mama jest Królową”.

Jasna Góra, 8 marca 2017
Program:
• 18.30 – Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej: Msza św. pod przewodnictwem bp. Wiesława Szlachetki – delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Kobiet. Zawierzenie Królowej Polski niewiast różnych stanów i zawodów.
• 19.30 – Sala Rycerska: dyskusja o roli kobiet w życiu Kościoła, narodu, rodziny i społeczeństwa.Gośćmi wieczoru będą: Małgorzata Buczkowska-Szlenkier – aktorka, żona, mama 3 dzieci; s. Jola Glapka ze Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa (Sacré Coeur) – pomaga narkomanom, terapeutka uzależnień; Judyta Syrek – redaktor naczelna portalu Stacja7, autorka książek, m.in. „Kobieta, boska tajemnica”; Lidia Dudkiewicz – redaktor naczelna „Niedzieli”. Rozmowę poprowadzi Agnieszka Porzezińska – dziennikarka i scenarzystka.
• 21.00 – udział w Apelu Jasnogórskim.
Organizatorami spotkania na Jasnej Górze są: Zakon Paulinów, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” – oddział w Częstochowie oraz Radio Jasna Góra.

it

Aplikacja

Diament z korony

Aktywna jest już specjalna aplikacja związana z Jubileuszem 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Dzięki niej każdego dnia tuż przed godz. 21 można otrzymać na telefon maryjną myśl – inspirację do pogłębienia „relacji z Matką z Jasnej Góry”. Darmową aplikację, dostępną na systemy Android oraz iOS, można ściągnąć ze strony: koronamaryi.pl . Posiadacze telefonów z systemem Windows lub innym mogą odczytywać aktualne myśli i składać duchowe dary przez stronę internetową: diament.koronamaryi.pl .

– Aplikacja „Diament z korony” ma inspirować do nawiązania głębszej relacji z Matką Bożą. Wiele jest dziś kłamstw, wielu ludzi czuje się niedowartościowanych, zapomnianych i dlatego przez ten komunikator chcemy przypomnieć, że jest Matka na Jasnej Górze, która zawsze jest z nami – powiedział o. Tomasz Tlałka, koordynujący dzieło Żywej Korony Maryi.

Aplikacja ma również na celu umożliwienie składania duchowych darów dla Maryi i motywowanie do tego. Duchowe zobowiązanie należy wpisać na odwrocie swojego lub rodzinnego zdjęcia w formie papierowej i przesłać na Jasną Górę.

Zdjęcia są sukcesywnie umieszczane na specjalnej tablicy i prezentowane w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej podczas Apelu Jasnogórskiego. Potem trafiają do Sali Ojca Kordeckiego na Jasnej Górze, by każdy mógł je odnaleźć, gdy w pielgrzymce przybędzie do Matki Bożej.

W odpowiedzi na duchowy dar wypisany na odwrocie nadesłanego na Jasną Górę zdjęcia ojcowie paulini przesyłają wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej, jako znak, że „jesteś Diamentem w Żywej Koronie Maryi”.

Od maja do lipca 2017 r. zaplanowana jest kolejna inicjatywa – „Zdobądź dla Maryi nowy kontynent”. Tym kontynentem jest Internet. Trwać będzie „budowa” ogromnej mozaiki Maryi Jasnogórskiej ze zdjęć przesyłanych w formie elektronicznej wraz z darem duchowym. Ukończona mozaika pojawi się w Internecie oraz umieszczona zostanie na wałach jasnogórskich.

Izabela Tyras, Radio Jasna Góra

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2017-03-01 09:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

[ TEMATY ]

Węgry

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

„Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier” – powiedział Orban.

CZYTAJ DALEJ

Postawić wszystko na Maryję - "Archidiecezjanie na Jasnej Górze"

2021-09-17 19:46

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. abp Józef Kupny.

Licznie zgromadzeni duchowni, siostry zakonne i wierni, wsłuchując się w homilię, mogli usłyszeć słowa dotyczące Matki Bożej, w kontekście Jej osoby w wydarzeniach z Kany Galilejskiej. Nie zabrakło także odniesienia do ostatniej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz M. Elżbiety Róży Czackiej. - Prymas Tysiąclecia kochał to miejsce i które w czasach, gdy komuniście chcieli zniszczyć i uciszyć Kościół. Kiedy wydawało się, że nie ma dla Kościoła w Polsce żadnego ratunku, Prymas wszystko postawił na Maryję. Dziś mówi się, że nowy błogosławiony uratował Polskę przed potopem komunistycznego reżimu. Zrobił to odnawiając wiarę w naszym narodzie - podkreślił metropolita wrocławski.

CZYTAJ DALEJ

Fumigacja kościoła pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

2021-09-17 22:26

[ TEMATY ]

Parafia Zbąszynek

kościół w Chlastawie

JAN MIKUŁAparafiazbaszynek.pl

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Od 6 września w kościele filialnym pw. Narodzenia NMP w Chlastawie prowadzona jest fumigacja, której celem jest zwalczenie korników, które znajdują się w drewnianym kościółku.

Fumigacja jest przeprowadzana za pomocą substancji chemicznych w formie gazu. Substancje te nazywane są fumigantami. Główną zaletą fumigacji jest wysoka skuteczność w zwalczaniu szkodników drewna oraz neutralność procesu dla odkażanego materiału. Zakończenie prac fumigacji przewidywane jest pod koniec września i z tego powodu na ten czas zamknięty jest kościółek w Chlastawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję