Reklama

Z Watykanu

Audiencja generalna

Chrześcijanie żyją nadzieją nowego stworzenia

O nadziei odrodzenia przez Boga świata i ludzkości ostatecznie pojednanych w Jego miłości mówił papież Franciszek podczas audiencji generalnej 22 lutego br. Ojciec Święty sięgnął do fragmentu Listu do Rzymian (8, 19-27), w którym Apostoł Narodów mówi o darze stworzenia jako o miejscu nawiązania przez człowieka relacji z Bogiem i rozpoznawania w świecie śladu Bożego planu miłości.

Papież zauważył, że choć w darze stworzenia możemy realizować plan Bożej miłości, to, niestety, na skutek naszego grzechu często doprowadzamy do oszpecenia wszystkiego wokół siebie. – Tam, gdzie wszystko wcześniej odsyłało do Ojca Stworzyciela i Jego nieskończonej miłości, teraz nosi smutny i przygnębiający znak ludzkiej pychy i zachłanności – stwierdził Ojciec Święty.

KAI

Historyczna wizyta

Papież u anglikanów w Rzymie

Reklama

Papież Franciszek 26 lutego br. złożył historyczną wizytę w rzymskim kościele anglikańskim pw. Wszystkich Świętych, którego wspólnota wiernych obchodzi w tym roku 200-lecie obecności w Wiecznym Mieście. W kazaniu podczas nabożeństwa ekumenicznego Ojciec Święty podkreślił znaczenie wspólnego świadectwa chrześcijan różnych wyznań, które – jego zdaniem – wzmacnia obecność Jezusa w tym mieście. Zwrócił uwagę na takie czynniki sprzyjające współpracy ekumenicznej, jak miłosierdzie, pojednanie i braterstwo. Ojciec Święty odpowiedział też na pytania nt. stosunków katolicko-anglikańskich. Zauważył, że Kościół potrzebuje zarówno żywotności nowych Kościołów, jak i doświadczenia Kościołów dojrzałych, co w ekumenizmie przejawia się w głębi dialogu teologicznego.

RV

Argentyna-Watykan

Zmarła długoletnia sekretarka kard. Bergoglio

W Argentynie 21 lutego br. zmarła w wieku 80 lat María Otilia Sainz, która przez wiele lat była osobistą sekretarką obecnego papieża Franciszka, gdy był on arcybiskupem Buenos Aires. Mszy św. pogrzebowej w stołecznym kościele pw. Matki Bożej z Itatí w portowej dzielnicy Almagro przewodniczył obecny arcybiskup tego miasta – kard. Mario Poli.

María Otilia Sainz była skromną osobą. Odnosiła się z wielką miłością do wszystkich, którzy przybywali ze swymi sprawami do metropolity Buenos Aires. Było wśród nich wiele ważnych osobistości z życia kościelnego i politycznego. Przy swym biurku na drugim piętrze domu przy Rivadavia 415, gdzie urzędował obecny papież, odbierała telefony, listy i rozpatrywała prośby o audiencje u arcybiskupa.

Reklama

Na wieść o śmierci swej długoletniej sekretarki papież Franciszek wyraził głęboki żal, podobnie jak ci wszyscy, którzy ją kochali. Wielu spośród nich przybyło – oprócz rodziny – na pogrzeb Maríi Otilii Sainz.

KAI

Ojciec Święty do Polaków

Bądźcie świadkami nadziei

Serdeczne pozdrowienie kieruję do polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, jak mówi św. Paweł: „W nadziei już jesteśmy zbawieni”. Rzeczywiście przez chrzest Chrystus uczynił nas uczestnikami swego zmartwychwstania. Już teraz w nadziei możemy cieszyć się nowym życiem. Ożywiani Duchem Świętym bądźcie zawsze świadkami i nosicielami tej nadziei wobec ludzi i wobec całego stworzenia! Niech Bóg wam błogosławi!

Audiencja generalna, 22 lutego 2017 r.

RV

Komunikat Sekretariatu Stanu

Ochrona wizerunku Ojca Świętego

Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej zapowiedział działania na rzecz ochrony wizerunku Ojca Świętego, a także symboli i godła Stolicy Apostolskiej na arenie międzynarodowej.

W wyjaśnieniu działań na rzecz ochrony wizerunku Ojca Świętego – w specjalnym komunikacie zaznaczono, że chodzi o to, aby papieskie orędzie docierało do wiernych w formie niewypaczonej, a jego osoba nie była wykorzystywana do celów niezgodnych z misją Biskupa Rzymu. Z tych samych względów Sekretariat Stanu zabezpiecza symbole i godło Stolicy Apostolskiej za pomocą odpowiednich instrumentów regulacyjnych przewidzianych na poziomie międzynarodowym.

RV

Watykan o wojnie na Ukrainie

Należy przywrócić porządek prawny

Stolica Apostolska przypomina o potrzebie poszanowania międzynarodowego porządku prawnego w odniesieniu do terytorium i granic Ukrainy. Zwrócił na to uwagę abp Bernardito Auza – watykański obserwator przy ONZ – podczas otwartej debaty na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku. Dotyczyła ona międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa w kontekście konfliktów w Europie.

RV

Z twittera papieża Franciszka

Bóg wie lepiej od nas, czego potrzebujemy; musimy Mu zaufać, bo Jego drogi są bardzo odmienne od naszych.

2017-03-01 09:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Legnica: ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do katedry legnickiej

2021-09-20 15:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Siemieniewski

Niedziela Legnicka

W Legnicy odbył się w poniedziałek ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do tamtejszej katedry. - Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi – mówił w homilii nowy biskup legnicki, cytując słowa wypowiedziane 25 lat temu w Legnicy przez papieża Jana Pawła II. W uroczystości wzięli udział liczni biskupi, na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

W uroczystej liturgii obok abp. Salvatore Pennacchio wzięli udział liczni biskupi, m.in. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, bp Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, bp Marek Mendyk, biskup diecezji świdnickiej, bp Wolfgang Ipolt, biskup diecezjalny Görlitz oraz bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko – gdańskiej Kościoła greckokatolickiego. Liturgię koncelebrowali liczni duchowni głównie z terenu metropolii wrocławskiej. Wzięli w niej udział również duchowni Kościołów chrześcijańskich m.in. bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP a także przedstawiciele Kościoła Prawosławnego.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Zollner: seksualność wciąż jest tematem tabu

2021-09-20 16:03

[ TEMATY ]

przemoc

nadużycia seksualne

przestępstwa seksualne

Grażyna Kołek

„Choć ciągle jesteśmy w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej w sytuacji mierzenia się z problemem wykorzystywania, to wiele zostało już zrobione, by chronić dzieci i bezbronnych dorosłych” – uważa ks. Hans Zollner, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Uczestniczy on w warszawskiej konferencji o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wszystkie episkopaty ustanowiły już odpowiednie instytucje odpowiedzialne za pracę w zakresie prewencji i radzenia sobie z przypadkami wykorzystywania, przygotowały też stosowne wytyczne postępowania. Wiele uniwersytetów katolickich ma już w programie studia z zakresu ochrony małoletnich. Konferencja ma za zadanie wskazać, co należy zrobić, by lepiej unikać wykorzystywania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Ingres biskupa Andrzeja Siemieniewskiego do Katedry legnickiej.

2021-09-20 20:27

ks. Waldemar Wesołowski

Uroczystość rozpoczęła się procesją, która wyruszyła z domu parafii katedralnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję