Reklama

Niedziela Wrocławska

Uwrażliwić na cierpienie

W ramach obchodów 25-lecia Światowych Dni Chorego we wrześniu br. zaplanowano też I Ogólnopolską Pielgrzymkę Chorych i Niepełnosprawnych do Lourdes. Pielgrzymka pociągiem z Warszawy do Lourdes rozpocznie się 17, a zakończy 24 września 2017 r. Wezmą w niej udział również osoby starsze i opiekunowie chorych i niepełnosprawnych. Pielgrzymkę organizuje Krajowe Duszpasterstwo Służby Zdrowia.
Z kolei 26 sierpnia rusza archidiecezjalna VIII Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych do Henrykowa, która rokrocznie skupia i integruje w Opactwie Cystersów osoby niepełnosprawne, ich rodziny i przyjaciół. Serdecznie zapraszamy!

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 13 maja 1992 r. – w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na jego życie na placu św. Piotra w Rzymie. Święto obchodzone jest w dniu wspomnienia w Kościele powszechnym pierwszego objawienia Maryi w Lourdes (11 lutego), rokrocznie w innym, spośród wielu sanktuariów maryjnych w różnych częściach świata. Wolą papieża Benedykta XVI, od 2009 r. obchody mają charakter diecezjalny. W tym roku decyzją papieża Franciszka, tak jak przed 25 laty, obchody Światowego Dnia Chorego odbędą się w Lourdes. Jubileuszowym wydarzeniom towarzyszyły słowa zaczerpnięte z Ewangelii św. Łukasza: „Zdumienie tym, czego dokonuje Bóg: «wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny»”. Obchody te mają nas bowiem uwrażliwić na wartość ludzkiego cierpienia, zachęcić do wspierania chorych i potrzebujących oraz – jak zaznacza papież Franciszek – odnowić w Kościele dynamikę duchową, aby coraz lepiej wypełniać tę zasadniczą część jego misji, która obejmuje posługę chorym, cierpiącym, wykluczonym i usuwanym na margines.

Tegoroczne archidiecezjalne obchody Światowego Dnia Chorego odbyły się w wigilię objawień fatimskich w Lourdes, 10 lutego. Uroczystej Eucharystii w archikatedrze wrocławskiej przewodniczył bp. Andrzej Siemieniewski, dla którego dzień ten był szczególny – obchodził 11. rocznicę przyjęcia sakry biskupiej. – Wszystkich, którzy są tu dziś obecni, chciałbym zachęcić do wpatrywania się w Maryję, którą nazywamy Uzdrowieniem Chorych. Wpatrujmy się w Nią nie tylko z ciekawością, ale przede wszystkim z podziwem i chęcią Jej naśladowania – mówił podczas homilii. Biskup przywołał także słowa orędzia papieża Franciszka „Maryjo, nasza Matko, która w Chrystusie przygarniasz każdego z nas jako dziecko, podtrzymuj ufne oczekiwanie naszych serc, spiesz nam z pomocą w naszych chorobach i cierpieniach, prowadź nas do Chrystusa, Twojego Syna, a naszego Brata, i pomóż nam powierzyć się Ojcu, który dokonuje wielkich rzeczy”. Po Mszy św. zebrani udali się do auli Papieskiego Wydziału Teologicznego, gdzie odbyła się część artystyczna. Grupa teatralna „Teatr pod jabłonką” z Fundacji Przyjazny Dom wystąpiła w spektaklu „Opowieść o planetach”, opartym na historii Małego Księcia. Tuż po nich sztukę „W krainie bajek” pokazali uczniowie Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Henrykowie. Podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej Stowarzyszenie św. Celestyna z Mikoszowa wystąpili z widowiskiem „Prosić o miłość”. Grupy świetnie się spisały, co potwierdziła bijąca gromkie brawa licznie zebrana publiczność. Dla uczestników obchodów organizatorzy przygotowali zarówno słodki, jak i ciepły poczęstunek.

2017-02-15 15:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chory ma swoje prawo

We wspomnienie Matki Bożej z Lourdes 11 lutego obchodzić będziemy 24. Światowy Dzień Chorego. Diecezjalne uroczystości odbędą się w Zielonej Górze, Gorzowie i Głogowie

Papież Franciszek w swoim orędziu na tegoroczne obchody Dnia Chorego, który będzie uroczyście obchodzony w Ziemi Świętej, rozważa ewangeliczny opis wesela w Kanie Galilejskiej i pierwszego cudu, którego Jezus dokonał na prośbę swojej Matki. Tematem dnia są słowa: „Zawierzmy się Jezusowi Miłosiernemu jak Maryja: «Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie» (J 2,5)”. Papież zachęca, by w tym dniu prosić Jezusa Miłosiernego, przez wstawiennictwo Maryi, o gotowość służby potrzebującym, a konkretnie naszym chorym braciom i siostrom.

CZYTAJ DALEJ

Izabela Tyras: kolejne pokolenie przejmuje sztafetę pielgrzymkową

2021-09-25 08:12

[ TEMATY ]

rodzina

pielgrzymka

małżeństwo

MBoguslaw /pixabay

„Zawsze najbardziej wzrusza mnie to, jak pielgrzymują całe rodziny” – powiedziała dla Family News Service Izabela Tyras, dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry. W dniach od 25 do 26 września br. odbędzie się XXXVII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Z racji roku św. Józefa przeżywana będzie pod hasłem „Pójdźcie do Józefa”. Wśród licznych pielgrzymów jasnogórskich rodziny zajmują szczególne miejsce.

W niedzielę 26 września, w dniu centralnej uroczystości, na Szczycie Jasnogórskim o godz. 11:00 będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. W jej ramach zostaną odnowione przyrzeczenia małżeńskie oraz dokona się zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Pokoju. Ponadto ślubowanie złożą nowi doradcy życia rodzinnego.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

2021-09-26 19:57

[ TEMATY ]

klerycy

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Były to pierwsze obłóczyny kursu, który przeszedł formację rozpoczynającą się od roku propedeutycznego, tym samym klerycy mają już za sobą trzy lata formacji seminaryjnej. Eucharystii, w której uczestniczyli rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z wychowawcami oraz rodzina i najbliżsi kleryków, przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję