Reklama

Niedziela Świdnicka

6. edycja kursu ALPHA w Wałbrzychu

W poniedziałek 20 lutego 2017 r. w parafii św. Józefa Oblubieńca w wałbrzyskiej dzielnicy Sobięcin rusza nowy kurs ALPHA, który będzie już jego szóstą edycją

Niedziela świdnicka 8/2017, str. 3

[ TEMATY ]

kurs

Krzysztof Zaremba

Kursy Alpha w Wałbrzychu prowadzone są przez Wspólnotę „Dom Boży” od lutego 2014 r. Spotkanie inauguracyjne najbliższej edycji odbędzie się o godz. 18.30 w sali przy plebanii parafii św. Józefa Oblubieńca przy ul. Św. Józefa 1.

Czym jest kurs ALPHA? Stanowi on serię spotkań, które w swobodny sposób zgłębiają podstawy wiary chrześcijańskiej. Wszystko odbywa się bez żadnych nacisków, kontroli czy obowiązkowych opłat. Alpha działa w kościołach, barach, kawiarniach i domach na całym świecie. Zwykle Alpha składa się z około dziesięciu spotkań obejmujących posiłek, krótki wykład i na koniec dyskusję, podczas której można wymienić się spostrzeżeniami. Wykłady służą wszczęciu dyskusji i zgłębianiu podstaw wiary chrześcijańskiej w przyjaznym, szczerym i nieformalnym otoczeniu. W czasie kursu panuje swobodna i przyjazna atmosfera, przystępna forma i humor. ALPHA jest zatem kursem dla każdego, kto tylko chce dowiedzieć się czegoś więcej o chrześcijaństwie, pogłębić swoją wiarę, rozwiać wątpliwości lub podzielić się swoim doświadczeniem wiary z innymi. Mogą w nich uczestniczyć zarówno osoby, które niewiele lub zgoła nic nie wiedzą o Jezusie, jak i te, które znają Jego działalność, ale chciałyby Go lepiej poznać. Mile widziani są ludzie w różnym wieku i o różnych poglądach. Organizatorzy wiedzą z doświadczenia, że niektórzy przychodzą rozpatrywać kwestie czy Bóg istnieje, co dzieje się po śmierci, a inni z kolei, by podyskutować o jakichś szczególnych zagadnieniach, zrozumieć wiarę innych ludzi czy zgłębić sens życia.

Reklama

W czasie kursu ALPHA uczestnicy mogą podjąć próbę odpowiedzi na najbardziej nurtujące życiowe pytania. Kurs obejmuje 10 cotygodniowych spotkań prowadzonych w przyjacielskiej, bardzo życzliwej atmosferze. Spotkanie rozpoczyna się uroczystą kolacją, na której jest przedstawiana idea kursu. Podczas posiłku można bliżej poznać innych uczestników. Po kolacji jest prowadzony wykład, a po przerwie na herbatę i ciastko spotkania w małej grupie, podczas których można porozmawiać, zapytać o wszystko i wyjaśniać swoje wątpliwości, podzielić się swoim doświadczeniem lub przedyskutować interesujący problem. Każdy z uczestników może wnieść do grupy nowe spojrzenie na omawiane zagadnienie.

Kurs ALPHA to dobry czas na oderwanie się od codziennego życia pełnego pośpiechu oraz na refleksję i poświęcenie uwagi swojemu życiu i odnalezieniu w nim celu i sensu. Ideę kursu przedstawia angielskie słowo ALPHA, gdzie każda litera oznacza:

A – Anyone can come – przyjść może każdy, kto chce się dowiedzieć czegoś więcej o wierze chrześcijańskiej, bez względu na swój wiek i wyznawany światopogląd,

Reklama

L – Learning and laughter – uczymy się i śmiejemy, spotkania odbywają się w radosnej atmosferze, a śmiech i humor są ważnym elementem kursu,

P – Pasta (makaron) – wspólnie spożywany posiłek, który pomaga w stworzeniu miłej atmosfery i daje okazję do poznania się i nawiązywania przyjaźni,

H – Helping one another – wzajemna pomoc, spotkania w małych grupach dyskusyjnych zwiększają szansę na zrozumienie wykładu, umożliwiają studiowanie Pisma Świętego itd.,

A – Ask anything – pytać o wszystko; nie ma pytań zbyt prostych, nie ma pytań zbyt trudnych. Żadne nie są niemądre lub niestosowne. Mała grupa daje okazję do zadawania pytań, a później dyskusji.

W Polsce kurs ALPHA jest organizowany przez Kościół rzymskokatolicki w wielu miastach, m.in. w parafii św. Józefa Oblubieńca w Wałbrzychu, która po raz kolejny podjęła się jego przeprowadzenia. Jak zapowiadają organizatorzy z Wałbrzycha, uczestnicy kursu będą mogli spróbować znaleźć odpowiedzi na takie pytania, jak: Czy jest w życiu coś więcej? Kim jest Jezus? Dlaczego Jezus umarł? Na czym opiera się nasza wiara? Dlaczego i jak się modlić? Dlaczego i jak czytać Pismo Święte? Kim jest Duch Święty? Co czyni Duch Święty? Jak przeciwstawiać się złu? Dlaczego i jak mówić innym o Jezusie? Czy Bóg dzisiaj uzdrawia? A co dalej z Kościołem?

2017-02-15 15:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Weekendowy kurs przedmałżeński

Niedziela sandomierska 1/2014, str. 7

[ TEMATY ]

kurs

Archiwum organizatorów

W ramach kursów przedmałżeńskich do dyspozycji uczestników są pedagog, psycholog, kapłan, lekarz, terapeuta i instruktor życia rodzinnego

Radomyśl nad Sanem

CZYTAJ DALEJ

ONZ: Prezydent Duda oskarżył Białoruś o atak hybrydowy i podał w wątpliwość solidarność globalnej Północy

2021-09-22 07:26

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

PAP

Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ oskarżył Białoruś o prowadzenie ataku hybrydowego przeciwko Polsce, Litwie i Łotwie. Zasugerował też, że bogate kraje - w tym Polska - niewystarczająco solidarnie postąpiły w obliczu pandemii, a także wobec konfliktów na Ukrainie, w Syrii czy Libii.

"To słowo stało się symbolicznym wyznacznikiem naszej polityki, jej ideałem. Gdy mówię solidarność, myślę także o solidarności w kontekście Covid-19. I nie jest to łatwa refleksja. Zwłaszcza pod adresem nas, przywódców bogatego świata, bogatej Północy" - powiedział Duda, wskazując m.in. na nierówny dostęp do szczepionek przeciwko Covid-19. Zaznaczył jednocześnie, że Polskę uważa za część tej bogatej Północy.

CZYTAJ DALEJ

Jak modlić się na Mszy św.?

2021-09-22 16:36

[ TEMATY ]

dominikanie

Letnia Szkoła Duchowości Chrześcijańskiej

MJscreen

Wykłady o. Jurczaka można było śledzić online.

Wykłady o. Jurczaka można było śledzić online.

Dominikanin o. dr Dominik Jurczak OP przez 3 dni wyjaśniał, jak modlić się na Mszy św.

II edycja Letniej Szkoły Duchowości Chrześcijańskiej pod hasłem: „Jak modlić się na Mszy św.?” odbyła się w parafii w Ustroniu Hermanicach w dniach od 29 do 31 sierpnia. Uczestniczono w niej również online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję