Reklama

Niedziela Sosnowiecka

30. Rocznica Sakry Biskupiej

15 lutego minęła 30. rocznica posługiwania pasterskiego bp. Piotra Skuchy – biskupa pomocniczego diecezji sosnowieckiej. Dekretem z 18 grudnia 1986 r. Jan Paweł II wyniósł go do godności biskupiej, a 15 lutego 1987 r. Prymas Polski kard. Józef Glemp udzielił mu biskupich święceń

Każdy jubileusz jest darem. Rodzi szereg wspomnień i pobudza do wdzięczności. Jako ludzie wierzący tę wdzięczność odnosimy przede wszystkim do Boga. Jemu dziękujemy dziś za dar, jaki z Jego woli i łaskawości 30 lat temu Ksiądz Biskup otrzymał. Bardzo dziękuję Jego Ekscelencji za wszelkie dobro, za sprawowane Eucharystie i inne sakramenty, za wizytowanie parafii, za posługi w seminarium duchownym, modlitwy, wygłoszone kazania i konferencje. Nie sposób tego wszystkiego wymienić. A to wszystko składa się na posługę Jego Ekscelencji – tę 30-letnią jako biskupa, a przez ostatnie 25 lat jako biskupa pomocniczego w naszej sosnowieckiej diecezji. Niech dobry Bóg zachowa Księdza Biskupa w zdrowiu i siłach na długie jeszcze lata pasterskiej posługi i kolejne jubileusze. Za autorem Księgi Liczb chcemy dziś wołać: Niech cię Bóg błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską”. We wszystkich codziennych zmaganiach i troskach niech cię wspiera, drogi Księże Biskupie, bliskość i orędownictwo Najświętszej Maryi Panny, patronów naszej diecezji – św. Brata Alberta i św. Rafała Kalinowskiego. Zapewniamy o naszej kapłańskiej modlitwie i życzliwości!” – napisał w specjalnym liście na jubileusz bp ordynariusz Grzegorz Kaszak.

Reklama

Bp Piotr Skucha pochodzi z diecezji kieleckiej. Urodził się w Łaganowie, w parafii Proszowice. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach i przyjął święcenia kapłańskie w 1970 r. z rąk biskupa kieleckiego Jana Jaroszewicza. Przez posługę kard. Józefa Glempa 15 lutego 1987 r. otrzymał święcenia biskupie, stając się biskupem pomocniczym diecezji kieleckiej. Ojciec Święty przyznał bp. Piotrowi Skusze tytularne biskupstwo w Segisamie. Pięć lat później został mianowany biskupem pomocniczym nowo utworzonej diecezji sosnowieckiej. Za motto swej posługi biskupiej przyjął słowa: „Verbum Crucis Virtus Dei” (Nauka Krzyża Mocą Bożą). Studiował m.in. w Lublinie (KUL), Papieskim Instytucie Biblijnym „Biblicum” w Rzymie oraz Studium Biblicum Franciscanum w Jerozolimie. Wykładowca, wybitny kaznodzieja, autor licznych artykułów teologicznych i biblijnych, ceniony przewodnik po Ziemi Świętej – to tylko nieliczne tytuły określające podejmowane zadania w życiu Jubilata.

W Konstytucji dogmatycznej o Kościele „Lumen gentium” zapisano: „Wśród głównych obowiązków biskupich szczególne miejsce zajmuje głoszenie Ewangelii. Biskupi są zwiastunami wiary prowadzącymi nowych uczniów do Chrystusa, i autentycznymi, czyli upoważnionymi przez Chrystusa nauczycielami, którzy powierzonemu sobie ludowi głoszą prawdy wiary, aby w nie wierzył i w życiu je stosował, i którzy w świetle Ducha Świętego treść wiary wyjaśniają, ze skarbca Objawienia dobywając rzeczy stare i nowe (por. Mt 13, 52), przyczyniają się do jej owocowania i od powierzonej sobie trzody czujnie oddalają grożące jej błędy (por. 2 Tm 4, 1-4)”. Dostojny Jubilat z wielką mocą głosi Ewangelię i prowadzi wiernych do Chrystusa. Czyni to w mocy Ducha Świętego. Niech nie braknie mu sił, by podążać drogami wiary z mocą Bożą w nauce krzyża.

2017-02-15 15:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wszystko zaczęło się w Jeziorzanach

Z racji 85. rocznicy urodzin arcybiskup senior Stanisław Nowak podzielił się z "Niedzielą" swoimi wspomnieniami.

Można powiedzieć, że w Jeziorzanach wszystko się zaczęło. Tam się urodziłem. To piękna miejscowość. Była ona u stóp klasztorów eremickich: Kamedułów na Bielanach i starego opactwa tynieckiego. Blisko była również Kalwaria Zebrzydowska. Właśnie opactwo w Tyńcu było naszą parafią. Później przyłączono nas do wielkiej rodziny parafialnej w Liszkach.

CZYTAJ DALEJ

Patron uczniów i studentów

U progu nowego roku szkolnego i akademickiego poznajmy patrona uczniów i studentów oraz orędownika zdających egzaminy - św. Józefa z Kupertynu.

Giuseppe Desa przyszedł na świat w małej włoskiej miejscowości Kupertyn w 1603 r. Jego życie młodzieńcze naznaczone było modlitwą i pracą. Gdy dorósł, rodzice posłali go do szkoły przyparafialnej, jednak jego edukacja nie trwała zbyt długo z dwu powodów. Pierwszym było, jak mówili nauczyciele, całkowite rozkojarzenie i nieumiejętność przyswajania wiedzy. Drugim powodem była choroba - gangrena, która unieruchomiła chłopca w łóżku na 5 lat. Po jakimś czasie, za namową matki i stryja, Józef wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Chciał zostać zakonnikiem.

CZYTAJ DALEJ

Tak dla życia i rodziny

2021-09-19 21:02

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

marsz dla życia i rodziny

Karol Porwich/Niedziela

– Dar życia otrzymujemy od Boga jako akt współpracy między miłością ludzką a miłością Boga, Stwórcy i Odkupiciela. Dziś dziękujemy Bogu za dar życia i stajemy się wyznawcami Boga, który jest życiem – mówił abp Wacław Depo 19 września na zakończenie Marszu dla Życia i Rodziny w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

„Młodzi za życiem”, „Dziękujemy za rodzinę”, „Dziękujemy, że jesteś Mamą” czy „Dziękujemy, że jesteś Tatą” – to tylko wybrane hasła, które nieśli ubrani na biało uczestnicy Marszu dla Życia i Rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję