Reklama

Niedziela Przemyska

Z kamerą na ty

Co to jest tricaster i jak go obsługiwać, jak pracować kamerami zrobotyzowanymi, jak stworzyć z ujęć historię?
Te oraz inne tematy związane z dziennikarstwem telewizyjnym zgłębiali młodzi ludzie z archidiecezji przemyskiej

Niedziela przemyska 8/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

dziennikarstwo

Zdzisław Wójcik

Ćwiczenia prowadził ks. Paweł Kaszuba

Ćwiczenia prowadził ks. Paweł Kaszuba

W naszej archidiecezji narodziła się nowa inicjatywa – telewizji z transmisją do aplikacji nowych mediów. Na razie jest to telewizja parafialna. W zamiarze z ambicjami diecezjalnymi – mówi ks. Paweł Kaszuba, dziennikarz i pomysłodawca tvangel.pl w parafii Chrystusa Króla. Po chwili dodaje: – Rozpoczęły się już przygotowania techniczne związane z zakupem profesjonalnego sprzętu tv wysokiej jakości. Obecnie trwają intensywne szkolenia. Chcemy, by młodzi ludzie pracowali dla młodych ludzi, by po odpowiednim przygotowaniu prezentowali to, co jest dobre i wartościowe w cyfrowej przestrzeni nowych mediów – podkreślił.

Warsztaty

Pierwszą część warsztatów dziennikarstwa telewizyjnego, które odbyły się 28 i 29 stycznia w podziemiach kościoła pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu, rozpoczął pan Jerzy Duszko, redaktor naczelny jarosławskiej telewizji internetowej pod24.info/. Zgromadzonej w studiu telewizji parafialnej młodzieży, w sposób bardzo przystępny objaśnił szczegóły techniczne dotyczące wykorzystania tricastera, czyli specjalnego komputera do realizacji programów TV. Ks. Paweł kontynuując, wprowadził młodych adeptów do realizacji transmisji telewizyjnej Mszy św. przy zastosowaniu systemu kamer zrobotyzowanych.

Ćwiczenia

Reklama

Później był cykl ćwiczeń otwierających wyobraźnię, ćwiczenia retoryki telewizyjnej, gestykulacji odtwórczej, praca, w dwóch grupach, wirtualna na obrazach mentalnych. I wreszcie, ku uciesze młodych adeptów niełatwej sztuki umiejętnego posługiwania się kamerą, nadszedł czas na realizację telewizyjną.

Realizacja

Tę część zajęć prowadziła pani Bernadetta Cich reżyser, dokumentalistka TVP i pracownik naukowy UPJP2 w Krakowie. W swoich wystąpieniach podkreślała, że warsztaty służą temu, by młodzi ludzi mogli znaleźć swoje miejsce w TV ANGEL. – Ten sprzęt jest do waszej dyspozycji. Musicie jednak pamiętać, że dziennikarstwo to kwestia kształcenia całej osobowości, dochodzenie do wysokiego poziomu pracy poprzez mozolne zdobywanie doświadczenia” – podkreśliła pani Bernadeta.

Montaż

Po spotkaniu przy pizzy zaczęła się dalsza praca. Pani Cich przybliżyła słuchaczom Visualstory: myślenie obrazem – kadry, ujęcia, plany, perspektywy. Szczegółowo omówiła, wytłumaczyła oraz zaprezentowała, jak to zrobić kamerą. Zaznaczyła, że „kamera kocha emocje”. Zapytała – co istotnego jest w TV? I odpowiedziała – ludzka historia, oczywiście rozwijając temat. Później była informacja i reportaż – odkrywanie tajemnicy warsztatu, postać medialna, relacja, prowadzenie, zapowiedź, praca ciałem, głosem, tekstem mówionym. Młodzież także tworzyła swoją etiudę tv, którą w kolejnej części warsztatów składała za pomocą programów do obróbki filmów.

Na żywo

Reklama

Młodzi ludzie, mimo ogromu przekazanej wiedzy, nie czuli się nią zbyt obciążeni. Każdy z nich pewne doświadczenie w swoim młodym życiu już zdobył. Nazajutrz, z jeszcze większym zapałem przystąpili do realizacji próbnej, a po kawie i ciastku, realizacji na żywo Mszy św., na razie w formie obserwacji. Następnie, już bez transmisji, każdy mógł spróbować sam realizacji liturgii. Po niej był kolejny punkt programu – wywiad telewizyjny.

Poproszona o refleksję pani Bernadeta powiedziała: – Słuchacze są bardzo ambitni. Zauważyłam ogromne zaangażowanie z ich strony. Muszą się jeszcze wiele nauczyć, ale widać, że wyznają zasadę, iż „lepiej zapalić świecę, niż narzekać na ciemność”. Cieszę się, że mogłam z nimi pracować – dodała.

Jedna z uczestniczek, Klaudia, w oczach której widać było szczęście, gdy trzymała w ręku kamerę, wyznała: – Interesuję się fotografią. Lubię zrobić coś fajnego, pokazać coś, czego inni nie widzą, np. kawałek mchu na drzewie. Kamera widzi to, co my chcemy pokazać. Kamera to mój żywioł. Dużo się nauczyłam dzięki tym warsztatom – podkreśliła.

Kolejny uczestnik – Janek zauważył: – Podczas zajęć przekonałem się, że przez świadomie wykonywane gesty tworzymy obrazy u odbiorcy, czyli jesteśmy bardziej skuteczni w przekazie. Ważne jest, abyśmy podczas mówienia „łapali” wzrok rozmówcy, odbiorcy. Poza tym pogłębiłem swoją wiedzę dot. zagadnień technicznych. Zachęcam Młodzi ludzie powinni znać tajniki mediów masowych – zachęcał do uczestnictwa w takich warsztatach.

Organizator tego niezwykle cennego szkolenia ks. Paweł Kaszuba wraz z uczestnikami serdecznie dziękuje ks. prał. Andrzejowi Surowcowi, proboszczowi parafii pw. Chrystusa Króla za możliwość przeprowadzenia warsztatów. Informuje też, iż druga część warsztatów odbędzie się w Krakowie na UPJP2 (dla uczestników zaświadczenie z UPJP2).

2017-02-15 15:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do dziennikarzy: dać głos tym, którzy go nie mają

[ TEMATY ]

papież

dziennikarze

dziennikarstwo

papież Franciszek

wellphoto/fotolia.com

Papież przyjął na audiencji członków Katolickiego Stowarzyszenia Prasy Włoskiej, które obchodzi 60-lecie istnienia. Przypomniał statutowy zapis, który głosi, że członkowie tego stowarzyszenia „znajdują inspirację do służby ludziom w Ewangelii oraz nauczaniu Kościoła”. Zachęcił zebranych, aby nadal realizowali tę misję, czerpiąc z wiary, pasji dla historii oraz troski o ludzki i etyczny wymiar komunikacji.

Ojciec Święty przypomniał, że dziennikarz, jako kronikarz historii, jest wezwany do zachowywania pamięci o faktach. Powinien troszczyć się o porozumienie społeczne, a także dążyć do prawdy. Papież podkreślił jak ważne jest bycie wolnym od presji opinii publicznej, oraz to by mówić jasno w ewangelicznym stylu: „tak, tak; nie, nie”. Komunikacja potrzebuje słów „prawdziwych” pośród zalewu tylu słów „pustych”.

CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festiwal

2021-09-20 13:29

[ TEMATY ]

patronat

Materiał prasowy

W dniach 17-19 września w Siedleckim CKiS odbył się 28. Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festiwal. Wydarzenie zakończyło się wielkim sukcesem przyciągając setki młodzieży, a dzięki technologii streaming’u osoby, które nie mogły uczestniczyć fizycznie w trzydniowym spotkaniu oglądały go na żywo w internecie.

Materiał prasowy

CZYTAJ DALEJ

Menedżerka Heynena: praca z Polkami wydaje się Vitalowi być bardzo ciekawym wyzwaniem

2021-09-20 16:07

[ TEMATY ]

sport

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Vital Heynen

Vital Heynen

Menedżerka Vitala Heynena Ola Piskorska potwierdziła PAP, że będący dotychczas trenerem polskich siatkarzy Belg bardzo chciałby spróbować sił w pracy z kobiecą reprezentacją tego kraju. "Lubi wyzwania, a to mu się wydaje być bardzo ciekawym wyzwaniem" - zaznaczyła.

Polscy siatkarze w niedzielny wieczór w katowickim Spodku wywalczyli pod wodzą Heynena brązowy medal mistrzostw Europy. Umowa szkoleniowca, który rozpoczął współpracę z tym zespołem w 2018 roku, wkrótce wygasa. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk po nieudanych igrzyskach w Tokio przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po zakończeniu występu w czempionacie Starego Kontynentu w szatni właściwie pożegnał się z podopiecznymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję