Reklama

Niedziela Przemyska

Rekolekcje ewangelizacyjne dla Polaków w Leicester

Głód Boga

Niedziela przemyska 8/2017, str. 1, 7

[ TEMATY ]

rekolekcje

Archiwum Polskiej Misji Katolickiej

Wspólnota modlitewna działająca przy Polskiej Misji Katolickiej w Leicester

Wspólnota modlitewna działająca przy Polskiej Misji Katolickiej w Leicester

W Polskiej Misji Katolickiej parafii pw. Nawrócenia św. Pawła w Leicester (Anglia) w dniach 20-22 stycznia odbyły się rekolekcje ewangelizacyjne „Bóg jest Miłością”. Rekolekcje prowadził ks. Łukasz Pałacki oraz Beata i Krzysztof Zalescy. Po wcześniejszym spotkaniu z metropolitą przemyskim abp. Adamem Szalem, który udzielił nam swojego błogosławieństwa, pojechaliśmy tam na zaproszenie proboszcza ks. Tadeusza Kordysa oraz wspólnoty modlitewnej założonej przez Polaków zamieszkujących Leicester. Czas rekolekcji był podzielony na: rekolekcje dla wspólnoty modlitewnej, rekolekcje dla parafii oraz posługę modlitwy wstawienniczej i spowiedzi. Na spotkaniach ze wspólnotą dzieliliśmy się naszymi doświadczeniami i wiedzą na temat budowania wspólnoty, Kręgu Domowego Kościoła, rozeznaniem i posługiwaniem charyzmatami we wspólnocie, umiejętnością rozeznawania duchów (na podstawie nauczania św. Ignacego Loyoli) oraz formacją i możliwymi posługami ewangelizacyjnymi.

Rekolekcje dla parafii rozpoczynały się wieczorną Mszą św. po niej ks. Łukasz głosił konferencję dotyczącą kerygmatu, a następnie wszyscy trwaliśmy na modlitwie przed Jezusem obecnym w Najświętszym Sakramencie. Rozważaliśmy Słowo Boże, przepraszaliśmy i prosiliśmy Jezusa o uzdrowienie i uwielbialiśmy Boga, prosząc Go o wylanie Ducha Świętego. Posługiwaliśmy – ks. Łukasz spowiedzią, a my modlitwą wstawienniczą według pięciu kluczy Neala Lozano. Był to czas potężnego działania Bożego w życiu konkretnych osób. Byliśmy świadkami wypełnienia się Bożej obietnicy i działania Jezusa, który „opatrywał rany serc złamanych, wyzwalał jeńców, pocieszał zasmuconych, rozweselał płaczących, dawał radość zgnębionym na duchu” (Iz 61,1-3). Bardzo wiele osób skorzystało z tej posługi, odzyskując godność dziecka Bożego i przyjmując błogosławieństwo Boga Ojca. Przywieźliśmy ze sobą szkaplerze karmelitańskie (przygotowane przez „nasze” Siostry Karmelitanki z Przemyśla) i pod tą szczególną opiekę Matki Bożej oddało się ok. 170 osób.

Reklama

Codzienna Eucharystia z homilią, nabożeństwo o uwolnienie, nabożeństwo o uzdrowienie, codzienna Koronka do Bożego Miłosierdzia, szereg konferencji formacyjnych, to tylko niektóre z podstawowych elementów, które stanowiły fundament rekolekcyjnej budowli, która rodziła się w sercach każdego z uczestników.

Według obliczeń Księdza Proboszcza, w rekolekcjach dla parafii uczestniczyło codziennie ok. 300-400 osób. Jesteśmy wdzięczni Bogu i ludziom za czas, który nam dał, a który ze względu na bardzo duże zainteresowanie lokalnej wspólnoty przedłużyliśmy o dwa dni. Spotkaliśmy rodaków z całej Polski – także z Przemyśla, pielęgnujących i trwających w wierze, ale i tych, którzy spotkania z Bogiem doświadczyli dopiero na emigracji. Ogromnie poruszający był dla nas widok wielu młodych rodzin obecnych na rekolekcjach razem z dziećmi. W obecnym roku szkolnym samych dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii w parafii jest 120. W każdą niedzielę mają one swoją „specjalną” Mszę św., którą tym razem odprawił i homilię wygłosił ks. Łukasz, natomiast po jej zakończeniu wygłosił dla nich katechezę.

Słowo Boże, przez które wszyscy przygotowywaliśmy się do rekolekcji (my w Polsce, a wspólnota w Anglii), które prowadziło nas i umacniało pochodzi z księgi Ezechiela. „I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała. Ducha mojego chcę tchnąć w was i sprawić, byście żyli według mych nakazów i przestrzegali przykazań, i według nich postępowali” (Ez 36, 26-27).

Dla wszystkich nas był to prawdziwie błogosławiony i pełen radości czas dany nam od Boga, który wyraźnie każdego dnia nas prowadził i umacniał swoją łaską, ale też pokazał, jak bardzo Polacy będący na emigracji potrzebują duszpasterskiej pomocy. Niemalże na każdym kroku było widać, jak bardzo cieszą się naszą obecnością, z naszego przyjazdu do obcego kraju, aby ich wesprzeć, dodać otuchy i po prostu pomodlić się razem z nimi. Ukrywane gdzieś na boku łzy czy łamiące się słowa w czasie wspólnych rozmów nie pozostawiały wątpliwości, że nie jest im tutaj wcale łatwo. Będąc na emigracji, daleko od swoich rodzinnych stron, tworzą„żywe historie” niejednokrotnie trudne, a nawet tragiczne. Jak na dłoni widać wśród nich ogromny głód Boga i Kościoła, który w takich sytuacjach, w świecie bardzo zlaicyzowanym jest jedyną trwałą i pewną ostoją moralności i wartości. Według informacji zebranych wśród Polonii z całej Anglii, do kościoła regularnie uczęszcza zaledwie 8-10 proc. Polaków.

Ogromna wdzięczność wspólnoty z Leicester z Księdzem Proboszczem na czele za przeprowadzone rekolekcje i zaproszenie na kolejne połączone ze szczęściem spotkania Żywego Boga to najlepsze podziękowanie, jakie mogliśmy otrzymać.

2017-02-15 15:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mieć radość wiary

Nauki głosił bp Edward Frankowski - biskup senior diecezji sandomierskiej. Rolnicy gromadzący się nie tylko w świątyni, lecz także w swoich domach dzięki Radiu Maryja mogli wysłuchać nauk i szukać radości, tej prawdziwej, płynącej od Jezusa. „Celem tych rekolekcji jest budowanie naszego życia wewnętrznego dzięki Jezusowi Chrystusowi, który chce nas ubogacać i uświęcać” - mówił bp Frankowski.

CZYTAJ DALEJ

Pierwsza Dama RP odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie

2021-09-16 17:47

[ TEMATY ]

Rzym

Pierwsza Dama

Szkoła katolicka

KAI/Grzegorz jakubowski/KPRP

Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie, prowadzoną przez rzymski kościół św. Stanisława B.M. – najstarszy ośrodek duszpasterstwa polskiego poza Polską.

Małżonka Prezydenta RP spotkała się z nauczycielami i rodzicami uczniów Katolickiej Polskiej Szkoły Podstawowej, która działa w Rzymie od września 2009 r. Spotkanie, w którym uczestniczyli także między innymi min. Adam Kwiatkowski i rektor polskiego kościoła w Rzymie, ks. prał. Paweł Ptasznik, odbyło się w środę popołudnie i było okazją zarówno do przybliżenia historii i specyfiki funkcjonowania tej placówki, jak też – przy tej okazji – rozmowy o wyzwaniach i szansach, z jakimi spotykają się młodzi ludzie polskiego pochodzenia, dorastający we Włoszech.

CZYTAJ DALEJ

Rok 2022 będzie we Wrocławiu rokiem Edyty Stein [św. Teresy Benedykty od Krzyża]

2021-09-16 20:56

Tomasz Lewandowski

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Rada Miejska Wrocławia przyjęła rezolucję w sprawie ustanowienia roku 2022 rokiem Edyty Stein. Przyszły rok stanowić będzie okazję do przypomnienia zarówno jej dorobku intelektualnego i tragicznego życiorysu, jak i dramatycznej historii Wrocławia oraz Europy, w tym Holokaustu, którego Stein była ofiarą. Będzie także okazją do rozwijania dialogu między narodami i religiami oraz upowszechniania wielokulturowego dorobku Europy.

- Za jej wyborem na patronkę 2022 przemawia jej chrzest i komunia święta, których setna rocznica przypada na początek przyszłego roku. A za parę dni jest również 130. rocznica jej urodzin. Częściej przekazuje się nam obraz zakonnicy – filozofki, a była to również bardzo aktywna kobieta, bliska naszym współczesnym – mówi Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję