Reklama

Niedziela Kielecka

W Muzeum Diecezjalnym

Z Chagallem w roli głównej

Niedziela kielecka 8/2017, str. 7

[ TEMATY ]

wystawa

Żydzi

T. D.

Bp Jan Piotrowski otwiera wystawę w Muzeum Diecezjalnym, towarzyszą mu wiceambasador Izraela Ruth Cohen-Dar i ks. Paweł Tkaczyk

Bp Jan Piotrowski otwiera wystawę w Muzeum Diecezjalnym, towarzyszą mu
wiceambasador Izraela Ruth Cohen-Dar i ks. Paweł Tkaczyk

Podczas obchodów XX Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu w Kielcach w Muzeum Diecezjalnym miało miejsce otwarcie wystawy pt. „Nasi sąsiedzi Żydzi”. W jej centrum znalazł się obraz Marca Chagalla, który przedstawia ukrzyżowanego Chrystusa. W wernisażu uczestniczyli bp Jan Piotrowski oraz wiceambasador Izraela Ruth Cohen-Dar.

Reklama

Ekspozycja poprzez zdjęcia, zachowane dokumenty i przedmioty pokazuje codzienne życie zamieszkujących kiedyś Kielecczyznę Żydów oraz czasy niemieckiej okupacji, które stały się okresem Zagłady dla żydowskich sąsiadów, a Polakom niosącym im pomoc groziły karą śmierci. Na wystawę składają się fotografie i dokumenty Żydów uratowanych podczas II wojny światowej przez Polaków, pochodzące z zasobów kieleckiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. Nietypowe pamiątki to relacje uczniowskie nadesłane na szkolny konkurs wojewódzki „Nasi sąsiedzi – Żydzi”, organizowany od czterech lat przez Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” i Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Doboru tekstów dokonała dr Edyta Majcher-Ociesa. Są to relacje uczniowskie zebrane wśród mieszkańców m.in. Chmielnika, Staszowa, Nowej Słupi. Teksty wzbogacają duże rodzinne fotografie Żydów z Kieleckiego. Na wystawie można także oglądać dokumenty niemieckie z czasów II wojny światowej oraz zbiór judaików użyczonych przez Muzeum Regionalne w Szydłowie, Wyższe Seminarium Duchowne i Bibliotekę Wojewódzką w Kielcach.

– Nasza wspólna historia to długi etap, z dobrymi i bolesnymi kartami, jak rok 1946, o czym trudno nie myśleć w Kielcach. Ale to jest właśnie dobry czas na dialog i zrozumienie. Spotykamy się po to, aby się modlić, ale także rozmawiać o naszych relacjach. Jestem pod wrażeniem obchodów w Kielcach – mówi „Niedzieli” Pani Ambasador.

2017-02-15 15:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święta z Madonnami

Niedziela lubelska 3/2013, str. 4

[ TEMATY ]

wystawa

Ze zbiorów WBP

Zbigniew Jóźwik: Matka Boża Pocieszenia

Zbigniew Jóźwik: Matka Boża Pocieszenia

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie do 20 stycznia można podziwiać wystawę pt. „Święta z Madonnami”. Składają się na nią wspaniałe portrety Matki Bożej, pochodzące ze zbiorów specjalnych biblioteki.

CZYTAJ DALEJ

Ingres biskupa Andrzeja Siemieniewskiego do Katedry legnickiej.

2021-09-20 20:27

ks. Waldemar Wesołowski

Uroczystość rozpoczęła się procesją, która wyruszyła z domu parafii katedralnej.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Czterech nowych magistrów teologii

2021-09-21 18:27

[ TEMATY ]

teologia

Instytut Filozoficzno‑Teologiczny

ks. Piotr Bartoszek

W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. św. Edyty Stein w Zielonej Górze 21 września odbyły się obrony prac magisterskich i egzaminy ex universa theologia.

Do egzaminów przystąpiło pięcioro studentów.– Wszyscy zdali z wynikami dobrymi i bardzo dobrymi – cieszy się ks. Piotr Bartoszek, dyrektor IFT.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję