Reklama

Niedziela Podlaska

Rozkochać się w Panu Bogu

W tym miesiącu nasze myśli biegną ku zgromadzeniom zakonnym, które w różnorodny sposób posługują w Kościele. Obchodzony 2 lutego Dzień Życia Konsekrowanego każe nam pamiętać o osobach szczególnie poświęconych Bogu. Modlimy się również o dar nowych i świętych powołań zakonnych. W bieżącym roku obchodzimy też 100. rocznicę śmierci bł. Honorata Koźmińskiego – założyciela licznych zgromadzeń zakonnych. Kilka z nich pracuje również w naszej diecezji.
Z s. Wiesławą Władyszewską – referentką ds. zgromadzeń żeńskich w diecezji drohiczyńskiej – rozmawia Edyta Hartman

Niedziela podlaska 8/2017, str. 6

[ TEMATY ]

zakony

Ks. Marcin Gołębiewski

S. Wiesława Władyszewska – referentka ds. zgromadzeń żeńskich w diecezji drohiczyńskiej

S. Wiesława Władyszewska – referentka ds. zgromadzeń żeńskich w diecezji
drohiczyńskiej

EDYTA HARTMAN: – W 15. roku życia podjęła Siostra decyzję o wstąpieniu do Zgromadzenia Córek Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny (sercanki). Dlaczego wybrała Siostra to właśnie zgromadzenie i czy nigdy nie żałowała swej decyzji?

S. WIESŁAWA WŁADYSZEWSKA: – Od dzieciństwa towarzyszyło mi szczególne nabożeństwo do Matki Bożej. W domu rodzinnym odmawialiśmy wspólnie Różaniec czy nabożeństwa majowe. Te śpiewaliśmy przy naszej domowej kapliczce, za którą czułam się odpowiedzialna. Ten zapał wyznaczył kierunek mojego życia, na którego drodze spotkałam siostrę ze zgromadzenia, do którego później wstąpiłam, a w ślad za mną moja rodzona siostra. Będąc w zgromadzeniu ponad 40 lat, powiem krótko: nie żałuję i jestem szczęśliwa z tej decyzji. Gdyby dziś przyszło mi ponownie wybrać, nie zawahałabym się wstąpić do Zgromadzenia Córek Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny. To jest szczęście być córką Serca Maryi!

– Od 3 lat pełni Siostra funkcję referentki ds. zgromadzeń żeńskich posługujących w naszej diecezji. Proszę bliżej przybliżyć naszym Czytelnikom, na czym ona polega i czym w związku z tym się Siostra zajmuje?

– Pierwszym zadaniem referentki jest szczególna modlitwa za wszystkie wspólnoty zakonne. Pełniąc tę funkcję, jestem swoistym łącznikiem między żeńskimi zgromadzeniami zakonnymi a Pasterzem diecezji oraz przełożonymi z poszczególnych wspólnot. Ponadto organizuję dla sióstr zakonnych comiesięczne spotkania, które są elementem naszej duchowej i zakonnej formacji. Na takim spotkaniu zazwyczaj wysłuchujemy specjalnej konferencji, modlimy się oraz zwyczajnie – mamy okazję do rozmowy i wymiany doświadczeń.

Reklama

– Z woli papieża Franciszka w Kościele powszechnym obchodziliśmy Rok Życia Konsekrowanego, który trwał do 2 lutego 2016 r. Czy z perspektywy roku, który minął od tego wydarzenia, widzi Siostra jego namacalne owoce?

– Tak, przede wszystkim są to owoce duchowe – każda siostra w tym czasie odnowiła swoją więź z Chrystusem i miała okazję do zrozumienia niejako na nowo, czym jest tożsamość zakonna. Bez wątpienia ten rok – szczególnie w diecezji drohiczyńskiej, dzięki naszemu Ordynariuszowi – pokazał, jak ważne miejsce we wspólnocie Kościoła pełnią zakony. Liczne spotkania podczas tego roku po pierwsze uzmysłowiły nam, osobom zakonnym, jak wielkim charyzmatem jest powołanie do życia zakonnego. Po drugie, połączyły nas – jak jedną rodzinę – we wspólnym uwielbianiu Pana Boga.

– Czy trudno dzisiaj być siostrą zakonną, może właśnie w tych trudnościach należy upatrywać spadek powołań do zgromadzeń zakonnych w ostatnich latach?

– Na pewno nie jest to łatwa droga, ale osoba wspierana łaską Bożą doświadcza na niej wiele radości i szczęścia. Oczywiście, pojawiają się trudności, ale z pomocą Boga jesteśmy w stanie je pokonać. Jeśli chodzi o problem nowych powołań, na pewno spadek liczby spowodowany jest aktualnym niżem demograficznym, ale nie tylko. Duże znaczenie ma dzisiejszy model wychowania, któremu nie zawsze towarzyszą takie wartości, jak: wiara, poświęcenie, ofiara, trud. Zwróćmy uwagę, że wiele spośród zgromadzeń pełni bardzo trudne i wymagające samozaparcia funkcje czy to wśród chorych, czy z trudną młodzieżą. Perspektywa takiej posługi przerasta oczekiwania młodych.

– Należy Siostra do jednego ze zgromadzeń założonych przez bł. Honorata Koźmińskiego. Ten rok jest szczególnie jemu poświęcony, ponieważ obchodzimy 100. rocznicę jego śmierci. Czym się charakteryzuje duchowość honoracka? W jaki sposób włączają się siostry w obchody rocznicy śmierci swego założyciela?

– Duchowość honoracka jest oparta na dziedzictwie św. Franciszka z Asyżu. Nasz założyciel, kapucyn – o. Honorat, zakładając liczne zgromadzenia (ich liczba jest fenomenalna – aż 26! ), chciał, aby siostry czy bracia żyli wśród ludzi, nieznani jako osoby zakonne (stąd zgromadzenia bezhabitowe). Spowodowane to było aktualną sytuacją polityczną naszej Ojczyzny. Zaborcy zamykali wiele z istniejących zakonów i zakazywali przyjmowania do nowicjatów nowych kandydatek czy kandydatów. Te restrykcje pobudziły bł. Honorata, który z natchnienia Ducha Świętego – na wzór ukrytej Świętej Rodziny z Nazaretu – założył ukryte zgromadzenia, które miały poprzez swoje dzieła utrzymywać wiarę i patriotyzm ludu polskiego.

– 2 lutego przeżywaliśmy Dzień Życia Konsekrowanego. Ustanowiony w 1997 r. przez świętego dziś Jana Pawła II, pomyślany został jako czas refleksji Kościoła nad darem życia poświęconego Bogu. Czego najlepiej życzyć osobom zakonnym?

– Przede wszystkim rozkochania się w Panu Bogu, bo ta miłość najlepiej pomaga w służbie Bogu i ludziom, tam, gdzie z woli Najwyższego się znajdziemy. Dobrym, a wręcz koniecznym elementem życzeń dla osoby zakonnej jest modlitwa w intencji jej powołania oraz o liczne i święte powołania do życia zakonnego. Jako osoba żyjąca już bardzo długo w zakonie chcę na koniec powiedzieć, że w tej formie życia można być bardzo szczęśliwym i spełnionym, stąd zachęcam wszystkie osoby czujące powołanie do odważnego kroczenia ku Bogu, który jest Miłością.

2017-02-15 15:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W sercu Kościoła

Niedziela częstochowska 4/2018, str. I

[ TEMATY ]

zakony

zgromadzenia

Bożena Sztajner/Niedziela

Siostry kanoniczki Ducha Świętego towarzyszą kapłanom w ich starości i cierpieniu w Domu Księży Emerytów w Częstochowie

Siostry kanoniczki Ducha Świętego towarzyszą kapłanom w ich starości i cierpieniu w Domu Księży Emerytów w Częstochowie

W święto Ofiarowania Pańskiego od 1997 r., z woli św. Jana Pawła II, przeżywamy w Kościele powszechnym Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, który jest okazją do głębszej refleksji całego Kościoła nad darem życia poświęconego Bogu. Życie konsekrowane, które ma różne formy, takie jak życie zakonne (monastyczne), stan dziewic poświęconych Bogu, pustelnicy, wdowy i wdowcy konsekrowani, instytuty zakonne i świeckie, stowarzyszenia życia apostolskiego, jest świadectwem życia i wiary.

CZYTAJ DALEJ

ME siatkarzy - Heynen: nigdy nie płakałem tak bardzo

2021-09-20 12:57

[ TEMATY ]

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Trener Vital Heynen nie kryje, że pożegnanie z reprezentacją Polski siatkarzy, do którego doszło w szatni po wywalczeniu brązowego medalu mistrzostw Europy, było bardzo emocjonalne. "Nigdy nie płakałem tak bardzo" - napisał w poniedziałek na Twitterze szkoleniowiec.

Umowa Heynena, który rozpoczął współpracę z biało-czerwonymi w 2018 roku, wygasa wkrótce. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk jeszcze w sierpniu przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po wywalczeniu brązu w niedzielę w katowickim Spodku w szatni właściwie pożegnał się już z podopiecznymi. To właśnie to spotkanie tak bardzo wzruszyło go.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

2021-09-21 17:08

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

episkopat

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXI Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy 10 października br.

Biskupi przypomnieli, że wciąż aktualne jest wezwanie do ewangelizacji św. Jana Pawła II. „W tym kontekście tak ważne jest szkolne nauczanie religii, które dzisiaj w wielu przypadkach jest jedyną sposobnością proponowania dzieciom i młodzieży Chrystusa. Stanowi ono niezwykłą szansę nowej ewangelizacji lub pre-ewangelizacji wobec osób nieochrzczonych lub nie mających kontaktu z Kościołem. W obliczu wielu negatywnych głosów, nawet w środowisku Kościoła, stanowczo chcemy podkreślić wartość nauczania religii w szkole, które dzięki Janowi Pawłowi II znalazło na powrót swoje miejsce w placówkach oświatowych w 1990 r.” – czytamy w Liście pasterskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję