Reklama

Niedziela Podlaska

Spotkanie ekumeniczne w Hajnówce po raz 38.

Modlitwy ekumeniczne z udziałem duchowieństwa i wiernych Kościoła rzymskokatolickiego i Cerkwi prawosławnej miały miejsce w Hajnówce 22 stycznia

Niedziela podlaska 8/2017, str. 4

[ TEMATY ]

ekumenizm

J.P.P

Modlitwy ekumeniczne z udziałem duchowieństwa i wiernych Kościoła rzymskokatolickiego i Cerkwi prawosławnej miały miejsce w Hajnówce 22 stycznia

Modlitwy ekumeniczne z udziałem duchowieństwa i wiernych Kościoła rzymskokatolickiego i Cerkwi prawosławnej miały miejsce w Hajnówce 22 stycznia

Najpierw w prawosławnym Soborze Trójcy Świętej zostały odprawione Nieszpory, po których kazanie wygłosił przedstawiciel Kościoła rzymskokatolickiego ks. Arkadiusz Siergiejuk – wikariusz parafii pw. Świętych Cyryla i Metodego w Hajnówce.

Trwanie w prawdzie

Ks. Arkadiusz, wychodząc od św. Pawła, użył terminu słowa „schizma” i wyjaśnił, że w pierwszym i najważniejszym sensie to słowo oznacza rozdarcie, w drugim znaczeniu to podział. Mówił: – Jeśli coś jest rozdarte, np. ubranie, to nie nadaje się do użytku i nie można się tym szczycić, trzeba to naprawić. Podobnie jest z rozdarciem w Kościele. Nie może ono być dla nikogo powodem do chluby. Raczej powinniśmy się wstydzić i być świadomi, co straciliśmy. Warunkiem więc trwania w jedności jest trwanie w prawdzie. Ludzie, którzy uważali się za odpowiedzialnych za wiarę w Izraelu, a nie chcieli stanąć w prawdzie, utracili kontakt z Jezusem i w konsekwencji doprowadzili do Jego śmierci. Dziś my, chrześcijanie, nie możemy bardziej niż do Chrystusa być przywiązani do swojego pojmowania Boga i swoich tradycji. Chrystus nie modlił się ani po polsku, ani po staro-cerkiewno-słowiańsku, święta też obchodził według innego kalendarza. Musimy więc wspólnie szukać tego, co nas wszystkich – chrześcijan łączy, rezygnując być może nieraz ze swej tradycji.

Reklama

Na koniec nabożeństwa w cerkwi ks. Józef Poskrobko – proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce podziękował za wspólne modlitwy prawosławnemu dziekanowi hajnowskiemu ks. mitratowi Michałowi Niegierewiczowi, nestorowi modlitewnych spotkań ekumenicznych, które odbywają się w Hajnówce już od 38 lat.

Wezwanie do pojednania

Po Nieszporach w cerkwi wierni obu wyznań udali się do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie została odprawiona Msza św., koncelebrowana przez proboszcza ks. Józefa Poskrobko oraz ks. Arkadiusza Siergiejuka i ks. Pawła Hryniewickiego – wikariuszy hajnowskich. Homilię podczas Mszy św. wygłosił współpracownik prawosławnego dziekana hajnowskiego ks. Paweł Zabrocki. Kaznodzieja nawiązał do myśli przewodniej tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, którą stanowiły słowa: „Miłość Chrystusa nas przynagla”. Mówił: – To motto wyraża nieodwołalne wezwanie do pojednania, które wypływa z wiary w Jezusa Chrystusa. Miłość Chrystusa staje się siłą napędową, która prowadzi ludzi poza podziały, w kierunku pojednania. To pojednanie powinno rozpocząć się wśród uczniów Chrystusa gromadzących się w imię Jezusa. Wielowyznaniowość i z nią związane tradycje mogą ubogacić Kościół Jezusa Chrystusa. Wzajemne zaś zaniedbania w budowaniu jedności są powodem podziału i ich następstw. Mamy stawać się sługami pojednania.

Droga ku jedności

Na zakończenie Mszy św. ks. Józef Poskrobko podziękował za wspólną modlitwę wszystkim uczestnikom Modlitw o Jedność Chrześcijan w Hajnówce i wyraził nadzieję, że „te wspólne modlitwy, odbywające się w naszym mieście już prawie od 40 lat, są małymi krokami zmierzającymi ku jedności” i zachęcał, a zarazem przypomniał, że „choć skończy się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, to każdy chrześcijanin ma obowiązek codziennie modlić w tej intencji”.

W modlitwach zarówno w cerkwi, jak też w kościele oprócz wyżej wymienionych kapłanów uczestniczyli również księża katolicy: ks. Paweł Hryniewicki i ks. Mariusz Rosłon – wikariusze parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce oraz duchowni cerkwi prawosławnej: ks. Paweł Sterlingow, ks. senior Eugeniusz Podgajecki, ks. Andrzej Busławski, ks. Marek Jurczuk, ks. Paweł Korszak i ks. protodiakon Marek Maciuka. Obecne były także siostry misjonarki Świętej Rodziny oraz wierni obu wyznań chrześcijańskich, oprawę zaś muzyczną uświetniały swoim śpiewem w cerkwi Chór Soboru Trójcy Świętej, w kościele – Zespół Śpiewajmy Panu.

2017-02-15 15:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: Nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy

[ TEMATY ]

ekumenizm

Ks. Mariusz Frukacz

„Czy wiecie, co wam uczyniłem?“ ( J13, 12b), pod takim hasłem odbyło się wieczorem 6 marca w kościele ewangelickim Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy. Nabożeństwu przewodniczył ks. Adam Glajcar proboszcz parafii ewangelicko- augsburskiej w Częstochowie. – Zgromadziliśmy się na modlitwie, aby wspólnie zatrzymać się u stóp krzyża Chrystusowego i by czerpać z tego źródła miłości – mówił ks. Adam Glajcar.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Postawić wszystko na Maryję - "Archidiecezjanie na Jasnej Górze"

2021-09-17 19:46

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. abp Józef Kupny.

Licznie zgromadzeni duchowni, siostry zakonne i wierni, wsłuchując się w homilię, mogli usłyszeć słowa dotyczące Matki Bożej, w kontekście Jej osoby w wydarzeniach z Kany Galilejskiej. Nie zabrakło także odniesienia do ostatniej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz M. Elżbiety Róży Czackiej. - Prymas Tysiąclecia kochał to miejsce i które w czasach, gdy komuniście chcieli zniszczyć i uciszyć Kościół. Kiedy wydawało się, że nie ma dla Kościoła w Polsce żadnego ratunku, Prymas wszystko postawił na Maryję. Dziś mówi się, że nowy błogosławiony uratował Polskę przed potopem komunistycznego reżimu. Zrobił to odnawiając wiarę w naszym narodzie - podkreślił metropolita wrocławski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję