Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Nauczyciel na nasze czasy

Z ks. dr. Robertem Samselem – dyrektorem Wydziału Kadr, Finansów, Spraw Budowlanych i Gospodarczych, a jednocześnie dyrektorem Instytutu Teologicznego im. św. Jana Kantego w Bielsku-Białej – o „spotkaniu” z ks. Ludwikiem Wrzołem – rozmawia Monika Jaworska

Ks. dr Ludwik Wrzoł – kapłan, naukowiec, patriota, męczennik, kandydat na ołtarze pochodzący z diecezji bielsko-żywieckiej. To kapłan mniej znany, a którego warto poznać, zwłaszcza w kontekście 25-lecia diecezji. Bogate ukazanie jego sylwetki znajdziemy w publikacji pt. „Ks. Ludwik Wrzoł. Świadectwo życia” autorstwa ks. dr. Roberta Samsela. Ks. Wrzoł urodził się 27 grudnia 1881 r. w Zabrzegu. W 1910 r. uzyskał tytuł doktora teologii. Po zakończeniu studiów objął katedrę filozofii w Seminarium Duchownym w Widnawie, a w latach 1933-38 był rektorem seminarium. Uchodził za kapłana pracowitego, zdeterminowanego, odważnego i stale podkreślającego swoją polskość, co nie podobało się okupantowi. W czasie II wojny światowej, kiedy duszpasterzował w Ligocie, Niemcy aresztowali go pod zarzutem prowadzenia polityki antyniemieckiej. A po pobycie w więzieniach został wywieziony najpierw do obozu w Dachau, a następnie do obozu koncentracyjnego w Mauthausen-Gusen, gdzie ciężko pracował w kamieniołomach. Tam zmarł w 1940 r. wskutek choroby i wycieńczenia. Jest jednym z kandydatów na ołtarze wskazanym przez Kurię bielsko-żywiecką.

* * *

MONIKA JAWORSKA: – Skąd u Księdza zainteresowanie osobą ks. Ludwika Wrzoła?

KS. ROBERT SAMSEL: – Z osobą ks. Ludwika Wrzoła spotkałem się po raz pierwszy w czasie pracy duszpasterskiej w Zabrzegu, rodzinnej miejscowości ks. Wrzoła. Pamięć o nim jest tam żywa, podtrzymywana zwłaszcza przez ród Wrzołów, mocno wpisujący się w lokalną społeczność. „Spotkanie” z ks. Ludwikiem Wrzołem – nie tylko z jego śmiercią męczeńską, ale przede wszystkim z bogatym i wszechstronnym życiem kapłańskim – ma wpływ, jak ufam, na moje życie kapłańskie, stąd też chęć popularyzacji tej postaci, co mam nadzieję przyczyni się do rozwoju działań w kierunku procesu beatyfikacyjnego ks. Ludwika.

Reklama

– Co Księdza ujęło w życiu i działalności ks. Wrzoła?

– Ks. Ludwik to człowiek wszechstronny w swym życiu kapłańskim. Był naukowcem, duszpasterzem, wychowawcą kleryków, świadkiem wiary, a także patriotą, zatroskanym przede wszystkim o to, by wola Boga się realizowała. Odnoszę tę jego postawę życia kapłańskiego także do siebie i chciałbym uczyć się od niego życia kapłańskiego, zgodnego z wolą Bożą – być dla Boga tam, gdzie chce mnie mieć.

– Na jakim etapie są starania o beatyfikację ks. Wrzoła?

– Rozwój procesu beatyfikacyjnego zależy jest od dwóch podstawowych filarów: kultu oraz waloru edukacyjnego potencjalnego kandydata na ołtarze. Na obecnym etapie ważna jest popularyzacja postaci ks. Wrzoła. Temu służą pojawiające się publikacje, modlitwa w kościele parafialnym w Zabrzegu, czy w Ligocie, gdzie był proboszczem i gdzie rozpoczęła się jego droga ku męczeństwu. Myślę, że na jego rodzinnej ziemi warto byłoby poważnie przemyśleć powołanie do życia np. „Bractwa ks. Ludwika Wrzoła”, które zaangażowało by się np. w dzieła duszpasterskie i wychowawcze, jakie on sam starał się rozwijać, a także za cel postawiło by sobie popularyzację tej postaci i modlitwę o jego rychłą beatyfikację.

– Dlaczego Ksiądz postanowił napisać książkę o życiu ks. Ludwika Wrzoła?

– Książka jest owocem pogłębionych poszukiwań dorobku naukowego i duszpasterskiego ks. Ludwika, wieloletniego profesora i rektora Seminarium Duchownego w Widnawie. Dotąd pojawiło się kilka opracowań jego biografii, wymieniano także tytuły jego prac, ale głównie wskazywano na męczeńską śmierć w Mauthausen-Gusen. Postanowiłem przekazać czytelnikom szerszy obraz tego wyjątkowego człowieka poprzez dotarcie do tekstu jego dysertacji (wydanej w języku niemieckim i przetłumaczonej na potrzeby prezentowanej książki) i jej omówienie, a także syntezę najważniejszych publikacji, które wszyły spod jego pióra.

– Jak wpisuje się postać ks. Wrzoła w 25-lecie naszej diecezji?

– Diecezja, jako część Kościoła powszechnego, ma swoją specyfikę, wyjątkowość, tożsamość – zapisaną w historii tej ziemi, kulturze i osobach, które tworzą jej teraźniejszość, ale również tych, które stanowią jej ważną przeszłość. Bez wątpienia postać ks. Ludwika Wrzoła jest wyjątkowym przykładem osób, które nie są wyłącznie świadkami przeszłości, ale nauczycielami na nasze czasy – ks. Wrzoł uczy nas i dzisiaj wiary w Boga Trójjedynego, otwartości na Jego wolę, wierności powołaniu, zachęca do rozwoju talentów, którymi zostaliśmy obdarowani, czy miłości do Ojczyzny. Zachęcam do zapoznania się z jego bogatym życiem i do spotkania z tym wyjątkowym człowiekiem, chrześcijaninem i kapłanem – z pewnością nie będzie to spotkanie bezowocne.

2017-02-15 15:05

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szef MEN: nauczyciele będą w gotowości do pracy

[ TEMATY ]

nauczyciel

nauczyciele

koronawirus

Bożena Sztajner/Niedziela

Nauczyciele będą w gotowości do pracy, natomiast nie będziemy wymagali, żeby przychodzili do szkoły; zgodnie z kodeksem pracy należy im się za to wynagrodzenie - poinformował w środę minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Szef MEN podkreślił, że decyzja o czasowym zamknięciu placówek oświatowych ma zapobiec szybkiemu rozprzestrzenianiu się wirusa.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Pielgrzymkowe dziękczynienie

2021-09-18 16:21

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Akcji Katolickiej

Już po raz kolejny Akcja Katolicka z parafii św. Anny ze swoim duszpasterzem ks. Andrzejem Milczarkiem i grupą parafian udała się z okazji 100-lecia Archidiecezji Łódzkiej na pielgrzymkę której trasa prowadziła przez ciekawe i historyczne miejsca z pięknymi zabytkami takie jak: Chęciny ( Jaskinia Raj ) , Łysą Górę ( klasztor Świętego Krzyża), Roztocze ze,, szlakiem szumów", Zwierzyniec ( kościół na wyspie pw. św. Jana Nepomucena ), Krasnobród ( Sanktuarium Nawiedzenia NMP z kapliczką objawień na wodzie ), Lublin, który zachwyca Starym Miastem, którego sercem jest zamek królewski z kaplicą św. Trójcy. Miejscami w których modliliśmy się w intencjach wszystkich dzieł ewangelizacyjnych naszej diecezji były: Kaplica Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, Archikatedra i Bazylika oo. Dominikanów w Lublinie, Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej z cudowna figurka w Wąwolnicy. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Nałęczowie-miasto i uzdrowisko z którym związani byli S. Żeromski, B. Prus, H. Sienkiewicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję