Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 8/2017, str. 8

Jubileusz Nuncjusza Apostolskiego w Polsce

Abp Salvatore Pennacchio świętuje 40. rocznicę kapłaństwa

Zadar kapłaństwa dziękował nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Jubileusz 40-lecia świętował wraz z kolegami kursowymi, z którymi studiował w Neapolu. Z tej okazji 9 lutego br. została odprawiona Msza św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. – Przybyliśmy do sanktuarium niejako bliźniaczego, ponieważ jest w pobliżu Neapolu sanktuarium Matki Bożej w Pompejach – wyjaśnił abp Pennacchio. – Dlatego od początku naszego kapłaństwa Matka Boża jest wyjątkowo obecna w naszym życiu. Kolejny ważny argument naszej pielgrzymki – odwiedzić miejsca, które są związane ze św. Janem Pawłem II – kontynuował. – Na Jasnej Górze zawsze, kiedy przyjeżdżam, czuję się jak w domu – podkreślił abp Pennacchio.

Jasnogórski Wieczór Maryjny

Ofiarowanie

W ramach cyklu „Moja Mama jest Królową” 8 lutego odbył się 4. Jasnogórski Wieczór Maryjny. Tematem spotkania było „Ofiarowanie”, a jako zaproszeni goście wystąpili: o. Samuel Pacholski, paulin – proboszcz parafii św. Józefa w Świdnicy i s. Rafała Włodarczyk, elżbietanka, która 53 lata posługiwała w Ziemi Świętej; założyła tam domy dla biednych dzieci, sierot, ofiar wojny i konfliktów, tzw. Domy Pokoju. Z rąk przeora Jasnej Góry o. Mariana Waligóry s. Rafała otrzymała ryngraf Matki Bożej Jasnogórskiej, w dowód wdzięczności za obronę każdego życia i służenie mu w Ziemi Świętej, a także za podjęcie dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Spotkanie w Sali Rycerskiej poprowadziła Agnieszka Porzezińska, scenarzystka filmowa i dziennikarka.

Reklama

Zgodnie z ideą Jasnogórskich Wieczorów Maryjnych każdego kolejnego miesiąca przybywają na nie wspólnoty paulińskie z sanktuariów w Polsce i sąsiednich krajów. Tym razem w spotkaniu uczestniczyli wierni i ojcowie paulini z parafii: pw. św. Marcina w Oporowie i sanktuarium św. Józefa w Świdnicy. Mszy św. poprzedzającej spotkanie przewodniczył o. Czesław Matras – przeor klasztoru i proboszcz parafii paulińskiej w Oporowie. Wiernych powitał o. Mariusz Tabulski – definitor generalny Zakonu Paulinów, organizator Jasnogórskich Wieczorów Maryjnych. Przypomniał: – Jesteśmy u Tej, która wzięła w obronę nasz naród i jako Królowa została w sposób szczególny 8 września 1717 r. ukoronowana koronami papieskimi Piusa XI. W tym roku jubileuszowym przybywamy do Niej na specjalne audiencje. Będziemy prosić, by jubileusz 300-lecia koronacji wizerunku jasnogórskiego odnowił w każdym z nas cześć i ufność wobec Boga, ale również miłość do Tej, która nam króluje.

Jasnogórskie Wieczory Maryjne odbywają się 8. dnia każdego miesiąca. Nowenna tych spotkań jest przygotowaniem do głównych obchodów jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej, które odbędą się z udziałem Episkopatu Polski na Jasnej Górze 26 sierpnia 2017 r.

Zaproszenie

Przygotowania do ŚDM w Panamie

Abp José Domingo Ulloa Mendieta, arcybiskup Panamy i przewodniczący Komitetu Organizacyjnego ŚDM Panama 2019, przybył 9 lutego br. na Jasną Górę. Wraz z najbliższymi współpracownikami gościł on w Polsce w dniach 6-10 lutego. Celem wizyty było m.in. skorzystanie z doświadczeń polskich organizatorów spotkania młodzieży w Krakowie w lipcu 2016 r. ŚDM w Panamie odbędą się w dniach 22-27 stycznia 2019 r. – Przybywamy tutaj, do Matki Bożej, która niesie wszystkie sprawy Kościoła, aby oddać w Jej ręce przygotowanie zbliżających się w naszym kraju Światowych Dni Młodzieży – powiedział abp Mendieta. Pierwszy raz jesteśmy w tym sanktuarium, co było naszym marzeniem. Przypomina nam ono osobę św. Jana Pawła II – podkreślił. – Nasze spotkania w ramach dzielenia się doświadczeniami organizacji ŚDM były bardzo owocne. Na pewno skorzystamy z tego wszystkiego, co było przygotowane przez Komitet Organizacyjny ŚDM w Polsce – dodał hierarcha. – Spodziewamy się też wielu Polaków w naszym kraju. Mam nadzieję, że ubogacą nas oni swoim doświadczeniem. Zapraszamy bardzo serdecznie do Panamy – powiedział arcybiskup tego kraju.

Krótko

Reklama

3 lutego z wizytą na Jasną Górę przybyli wojewoda śląski Jarosław Wieczorek i wicewojewodowie: Jan Chrząszcz i Mariusz Trepka, a także dyrektor generalny Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Adam Ostalecki.

5 lutego przybył Pierre Lévy – ambasador Francji w Polsce. Towarzyszył mu senator Ryszard Majer – wiceprzewodniczący senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.

• W dniach 6-9 lutego trwały rekolekcje duszpasterzy ludzi pracy. Nauki prowadził bp Jacek Kiciński – biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej, członek Komisji ds. Duszpasterstwa KEP. W rekolekcjach uczestniczyło 35 kapłanów.

7 lutego przybyli przedstawiciele Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej. W sanktuarium zgromadzili się: samorządowcy, burmistrzowie, wójtowie, pracownicy Starostwa Powiatowego, pracownicy Urzędu Miejskiego. Po raz 6. pielgrzymom towarzyszył bp Marek Solarczyk.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2017-02-15 09:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

PGE: Kompleks Turów będzie nadal pracować

2021-09-21 07:59

[ TEMATY ]

kopalnia

pl.wikipedia.org

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie dalej pracować; posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe i ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie - ogłosiła Polska Grupa Energetyczna - właściciel kopalni i elektrowni Turów.

W poniedziałek ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju, Trybunał nałożył na Polskę 0,5 mln euro kary za każdy dzień kontynuowania pracy Turowa.

CZYTAJ DALEJ

Franek - nauczyciel miłości

Przed narodzinami naszego synka byliśmy daleko od Boga, a nasza wiara polegała na chodzeniu do kościoła dwa razy w roku: ze święconką na Wielkanoc i ewentualnie w Boże Narodzenie, jeśli się nam chciało. Dążyliśmy do życia łatwego i przyjemnego, ale wkrótce to nasze egoistyczne postępowanie miało się diametralnie zmienić...

Krótko po naszym ślubie moja żona Olga zaszła w ciążę. Po dwóch wcześniejszych poronieniach (pierwsze w 4. i drugie w 10. tygodniu ciąży) byliśmy pełni nadziei, że tym razem wszystko będzie dobrze. Nasza radość nie trwała jednak długo. Na pierwszym szczegółowym badaniu USG w 20. tygodniu ciąży, które zostało wykonane w Szpitalu Uniwersyteckim w Londynie, po raz pierwszy dowiedzieliśmy się, że są „nieprawidłowości”, i dostaliśmy skierowanie na jeszcze bardziej szczegółowe badanie. Wykazało ono, że nasze dziecko ma stopy końsko-szpotawe, jedną nerkę, która na dodatek była bardzo mała, oraz nieprawidłowości w strukturze mózgu. Okazało się również, że nasz synek ma bardzo rzadki problem genetyczny – niezbalansowaną translokację chromosomów 9 i 11 (na 9 brakuje genów, a na 11 jest ich za dużo). Zasmucona pani genetyk wymieniła nam wszystkie wady, które może mieć nasze dziecko: znaczne opóźnienie w rozwoju, rozszczepienie wargi i podniebienia, brak odbytu, męskie i żeńskie narządy płciowe, problemy z mózgiem oraz wiele innych. Na koniec poinformowała nas, że nadal możemy zakończyć ciążę, jeśli chcemy, mimo że był to już 24. tydzień. Przypadek naszego synka kwalifikował go do legalnego zabicia go aż do końca ciąży. Zdruzgotani takimi informacjami udaliśmy się do prof. Kyprosa Nicolaidesa – to światowej sławy lekarz, który wynalazł wiele metod ratowania dzieci w okresie prenatalnym. Niestety, on również potwierdził to wszystko, co wcześniej już usłyszeliśmy, i dodatkowo powiedział nam, że gdyby to było jego dziecko, to by je usunął. Nigdy nie zapomnę nocy po tamtym dniu – smutku, żalu, czarnych myśli i wylanych łez...

CZYTAJ DALEJ

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję