Reklama

Z Polski

Kraków – Rzym

Dar abp. Marka Jędraszewskiego dla papieża Franciszka

Abp Marek Jędraszewski podarował papieżowi Franciszkowi figurkę św. Faustyny z jej relikwiami. To gest wdzięczności dla Ojca Świętego za nominację na urząd metropolity krakowskiego. Do spotkania z Papieżem doszło 9 lutego br. w Rzymie, w związku z zebraniem plenarnym Kongregacji Edukacji Katolickiej, w którym uczestniczył abp Jędraszewski.

Figurka przedstawia Apostołkę Bożego Miłosierdzia w ruchu, ze wzrokiem zwróconym ku górze, z prawą ręką na sercu i lewą trzymającą obraz Jezusa Miłosiernego. Figurkę wykonała Krystyna Fałdyga-Solska. Do figurki przymocowany jest relikwiarz zawierający cząstkę kości („ex ossibus”) zakonnicy. Relikwie zostały przekazane przez Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, do którego należała św. Faustyna.

Reklama

Wcześniej abp Jędraszewski przewodniczył Mszy św. dla Polaków przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Cotygodniowe Msze św. w języku polskim są tam celebrowane w każdy czwartek od kwietnia 2005 r.

Abp Marek Jędraszewski przebywał w Rzymie w związku z zebraniem plenarnym Kongregacji Edukacji Katolickiej, której jest członkiem od listopada 2013 r. Oprócz stałych pracowników kongregacji w jej skład wchodzą także kardynałowie i biskupi mianowani przez papieża. Zebrania plenarne kongregacji odbywają się raz na 3 lata.

Kongregacja Edukacji Katolickiej odpowiada za uczelnie kościelne oraz wydziały teologii katolickiej na uczelniach świeckich. Troszczy się o rozwój studiów kościelnych, zatwierdza i eryguje uniwersytety katolickie i wydziały teologiczne, czuwa nad poprawnością wykładu nauki katolickiej w tych uczelniach.

Ks. Piotr Studnicki

Nasz komentarz

Nie dajmy się zalać falom nienawiści!

Reklama

Przez polski Internet przelała się fala wstrętnego hejtu. Mówiąc bardziej po polsku – mowy nienawiści. Ostrze tej nienawiści w czystej postaci dotknęło kobiety, cierpiącej kobiety – premier Beaty Szydło. Błędem, i to niewybaczalnym, byłoby machnięcie na to ręką i skwitowanie wszystkiego pełnym bezradności stwierdzeniem: nie pierwszy i nie ostatni raz. Przecież już mieliśmy nauczki, i to bolesne. Był Smoleńsk. Było zabójstwo Marka Rasiaka. Czego jeszcze nam trzeba?

Teraz przekroczona została kolejna granica, choć wydawało się, że jeszcze jest dosyć silnie strzeżona i nikt się nie odważy jej przekroczyć. Do tej pory człowiekowi choremu, bolejącemu normalny człowiek życzył zdrowia, nawet gdy nie było mu z nim po drodze, nawet gdy był jego przeciwnikiem politycznym, nawet – to także obowiązywało – gdy był jego wrogiem. Mówimy przecież: „Największemu wrogowi bym tego (w sensie nieszczęścia) nie życzył”.

Nie, nie mam złudzeń, że hejt zniknie z Internetu. Mam natomiast nadzieję, liczę na to, pragnę tego – myślę, że takie są oczekiwania zdecydowanej większości Polaków – że chociaż w tej jednej kwestii cała, bez wyjątku, klasa polityczna powie jasno i zdecydowanie, razem, solidarnie: Stop! Tak nie można. Piętnujemy to i odcinamy się od tego z całą mocą. Panie i panowie politycy: Ludzie naprawdę tego oczekują i z obrzydzeniem patrzą na tę garstkę hejterów, czemu dali wyraz w ostatnich wyborach, eliminując w nich partię, która na hejcie zbudowała swój polityczny kapitał.

To, co się dzieje w ostatnich dniach, to także sygnał dla wszystkich ludzi wierzących, abyśmy dokonali rachunku sumienia z tego, jak używamy tego wspaniałego daru Bożego, jakim jest dar mowy. Przypadkiem, choć dla człowieka wierzącego przypadków nie ma, w niedzielę 12 lutego czytaliśmy w Ewangelii m.in. te słowa: „Słyszeliście, że kiedyś powiedziano: «Nie popełnisz morderstwa», a kto by się dopuścił morderstwa, stanie przed sądem. A Ja wam mówię, że każdy, kto się gniewa na swego brata, będzie osądzony. A kto powie bratu «głupcze», stanie przed Wysoką Radą. A jeśli mu powie «durniu», skazany zostanie na ogień potępienia” (por. Mt 5, 21-22), i na koniec: „Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie-nie, a wszystko ponad to – pochodzi od Złego” (por. Mt 5, 37).

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Krótko

• Stolica Apostolska wydała dekret ważności dochodzenia diecezjalnego w procesie beatyfikacyjnym służebnicy Bożej s. Teresy od Jezusa (Marianny Marchockiej, 1603-52), zwanej „polską Teresą od Jezusa”.

• Angela Merkel 7 lutego br. przebywała z kilkugodzinną wizytą w Warszawie. Niemiecka kanclerz spotkała się ze wszystkimi najważniejszymi osobami w państwie oraz z przedstawicielami opozycji.

• Cyberprzestępcy prawdopodobnie zaatakowali 4 polskie banki. Realne skutki ataku poznamy dopiero za jakiś czas, ale specjaliści ostrzegają, że ataków będzie coraz więcej.

• Szef MON Antoni Macierewicz zapowiedział, że dostawa pierwszych nowych śmigłowców dla wojska nastąpi najpóźniej w marcu br.

• Podkomisja smoleńska działająca w resorcie obrony chce przesłuchać członków Międzynarodowego Komitetu Lotniczego, który badał katastrofę Tu-154M. Do MAK-u wystosowano już pismo w tej sprawie. Eksperci chcieliby otrzymać m.in. informacje na temat wraku i rejestratorów maszyny, w tym rysunki techniczne i plany samolotu.

• Śledztwo w sprawie możliwości przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie 2,5 mln zł przez prezydent m.st. Warszawy lub jej zastępcę wszczęła Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga.

• Znany sędzia z Wrocławia, orzekający w Sądzie Apelacyjnym, został przyłapany na wynoszeniu towaru ze sklepu bez zapłacenia za niego. Robert W. wyniósł pendrive’y warte 2 tys. zł.

• Miasto Wrocław nie będzie dopłacać do sztucznego zapłodnienia in vitro – zdecydowali w głosowaniu radni miejscy. Jakiś czas temu podobną decyzję podjęli radni z Krakowa.

• Policjanci otrzymają w tym roku podwyżki. Niezależnie od stopnia oraz zajmowanego stanowiska miesięcznie zarobią o 218 zł więcej.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2017-02-15 09:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zielona Góra. Czterech nowych magistrów teologii

2021-09-21 18:27

[ TEMATY ]

teologia

Instytut Filozoficzno‑Teologiczny

ks. Piotr Bartoszek

W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. św. Edyty Stein w Zielonej Górze 21 września odbyły się obrony prac magisterskich i egzaminy ex universa theologia.

Do egzaminów przystąpiło pięcioro studentów.– Wszyscy zdali z wynikami dobrymi i bardzo dobrymi – cieszy się ks. Piotr Bartoszek, dyrektor IFT.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Podwójne obdarowanie

2021-09-21 20:46

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

bierzmowanie

konsekracja ołtarza

Aleksandria

Beata Pieczykura/Niedziela

– Ilekroć będziecie wstępować do tej świątyni, to będziecie pamiętać to przybliżenie się do nowo konsekrowanego ołtarza i odkrywanie Boga w tajemnicy Trójcy Przenajświętszej i Ducha Świętego, który was obdarowuje swoim światłem i swoją mocą – powiedział abp Wacław Depo 21 września w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Aleksandrii podczas Mszy św. połączonej z obrzędem konsekracji ołtarza oraz udzieleniem sakramentu bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję