Reklama

Ze świata

Japonia

Beatyfikacja „samuraja Chrystusa”

Ojciec Święty Franciszek ogłosił Justyna Ukona Takayamę – japońskiego pana feudalnego z XVI wieku – nowym błogosławionym. Uroczystość wyniesienia na ołtarze miała miejsce 7 lutego br. w Osace. Święto nowego błogosławionego obchodzone będzie 3 lutego.

Ukon Takayama urodził się ok. 1552 r. w miasteczku Toyono (obecnie w prefekturze Osaka), zaledwie 3 lata po przyjeździe jezuickiego misjonarza Franciszka Ksawerego, który przywiózł naukę Chrystusa do Japonii. Ukon przyjął chrzest w wieku 12 lat i obrał imię Justyn. Był jednym ze szlachetnie urodzonych panów feudalnych, właścicielem dużych posiadłości ziemskich. Wspierał pracę jezuickich misjonarzy, prowadził ewangelizację, wspierał Kościół oraz edukację duchownych, w tym św. Pawła Miki. Justyn Ukon zajmował się również działalnością charytatywną, prowadził wraz z ojcem, Dariuszem Takayamą, kółka miłosierdzia. Troszczył się o podlegających jego władzy ludzi i otoczył ich opieką socjalną. Kiedy w 1587 r. ówczesny władca Japonii – Hideyoshi Toyotomi rozpoczął prześladowania chrześcijan i skłaniał ich do porzucenia wiary, Justyn Ukon Takayama i jego ojciec woleli zostać pozbawieni tytułów, przywilejów i majątku niż wyrzec się nauki Chrystusa. Zostali deportowani do Kanazawy. Justyn Ukon, zdegradowany do pozycji samuraja, służącego innemu panu feudalnemu, kontynuował ewangelizację, nawet po egzekucji przez ukrzyżowanie w 1597 r. w Nagasaki 26 chrześcijan. Mieszkając 26 lat na wygnaniu we własnym kraju, był gotowy oddać życie za wiarę.

KAI

Misja specjalna

Ojciec Święty posyła abp. Hosera do Medjugorie

Reklama

Ojciec Święty mianował abp. Henryka Hosera SAC specjalnym wysłannikiem Stolicy Apostolskiej do Medjugorie. Celem misji abp. Hosera jest pogłębienie znajomości sytuacji duszpasterskiej w Medjugorie, a przede wszystkim potrzeb wiernych udających się tam z pielgrzymką. Na tej podstawie abp Hoser ma zaproponować możliwe działania duszpasterskie w przyszłości. Misja ta będzie miała zatem charakter czysto duszpasterski.

Medjugorie leży w diecezji Mostar na terenie Bośni i Hercegowiny. Według słów grupy młodych mieszkańców tej miejscowości, 24 czerwca 1981 r. zaczęła im się ukazywać Matka Boża, przekazując przesłania. „Spotkania” te trwają do dzisiaj i są związane nie z miejscem (zdarzają się także poza Medjugorie), ale z osobami wizjonerów. Kościół katolicki nie wypowiedział się ostatecznie na temat ich nadprzyrodzonego charakteru.

KAI

Hiszpania

Metro w Madrycie za darmo dla ubogich

Madryckie metro przekazało pozarządowej organizacji Mensajeros de la Paz – Posłańcy Pokoju – 5 tys. biletów dla osób, które nie mają żadnego zasiłku, a muszą pokonywać wiele kilometrów, aby szukać żywności czy załatwiać inne sprawy. – Jest to praktyczna kontynuacja Roku Świętego Miłosierdzia w duchu papieża Franciszka – powiedział ks. Ángel García Rodríguez, założyciel i prezes stowarzyszenia. Bilety wręczono w stołecznym kościele pw. św. Antoniego, którym od 2 lat opiekują się Posłańcy Pokoju. Powszechnie wiadomo, że żadna osoba potrzebująca nie odejdzie z tej świątyni – otwartej podczas obecnej zimy przez całą dobę – z pustymi rękami.

KAI

* * *

Reklama

Czuwam – to znaczy: dostrzegam drugiego. Nie zamykam się w sobie, w ciasnym podwórku własnych interesów czy też nawet własnych osądów.
Jan Paweł II

Krótko

• Donald Trump w maju br. przyjedzie z pierwszą wizytą do Europy. Odwiedzi Brukselę, gdzie spotka się z przywódcami państw członkowskich NATO.

• Troje sędziów Federalnego Sądu Apelacyjnego w San Francisco uznało jednogłośnie, że kontrowersyjny dekret prezydenta Donalda Trumpa o tymczasowym ograniczeniu imigracji z państw o większości muzułmańskiej jest niezgodny z Konstytucją USA.

• Elżbieta II panuje w Wielkiej Brytanii już 65 lat. To najdłuższe panowanie w historii państwa.

• 55 proc. Europejczyków jest przeciwnych dalszej imigracji do Europy ludności z krajów muzułmańskich – wynika z sondażu przeprowadzonego przez brytyjski think tank Chatham House.

• Niemcy mają nowego prezydenta. Został nim były szef MSZ Frank-Walter Steinmeier – wspólny kandydat największych bloków politycznych CDU/CSU i SPD, od początku będący faworytem.

• Na Ukrainie ustały walki w Awdiejewce, ale dochodzi do małych potyczek na całej linii frontu. W Doniecku zginął Mychajło Tołstych – jeden z przywódców separatystów. To on oskarżał Polskę, że dostarcza broń Ukrainie, i groził zbrojnym odwetem.

• Ukraińska policja wszczęła postępowanie karne w sprawie aktu wandalizmu wobec konsulatu Polski we Lwowie, który oblano czerwoną farbą, a na ogrodzeniu wykonano sprayem napis w języku ukraińskim: „Nasza ziemia”.

• Władze Turcji zwolniły blisko 4,5 tys. urzędników publicznych. Ponad połowa z nich była zatrudniona w ministerstwie edukacji. To kolejne pokłosie zamachu stanu z lipca 2016 r.

• W Afganistanie zawiesił swoją działalność Międzynarodowy Czerwony Krzyż. Decyzja została spowodowana atakiem na konwój humanitarny, w którym zastrzelono 6 współpracowników organizacji. Za atakiem stało ISIS.

2017-02-15 09:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czego nie wolno zmieniać w celebracji Mszy św.? Komisja KEP wyjaśnia zachowanie abp. Rysia podczas Areny Młodych

2021-09-27 07:13

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Arena Młodych

ks. Paweł Klys

Kapłan jest sługą świętej liturgii i nie wolno mu na własną rękę w celebracji Mszy św. niczego dodawać, opuszczać ani zmieniać - podkreślił przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, bp Piotr Greger, w związku z celebracją liturgii podczas spotkania Arena Młodych "Reset" w Łodzi.

W odpowiedzi na liczne pytania adresowane do centralnych instytucji kościelnych w Polsce dotyczących sposobu sprawowania eucharystii pod przewodnictwem metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia, w czasie modlitewnego spotkania dla młodzieży Arena Młodych "Reset" w Łodzi na stadionie żużlowym "Orła Łódź" 13 września br., Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski udzieliła wyjaśnień w "Pro memoria" na temat integralności Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek apeluje do chrześcijan o budowanie braterstwa

2021-09-28 11:34

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Copyright: Vatican Media

Na aktualność nauczania II Soboru Watykańskiego oraz zadanie budowania braterstwa wskazuje Ojciec Święty w opublikowanej dzisiaj przez media watykańskie przedmowie do książki napisanej przez kardynała Michaela Czernego i księdza Christiana Barone: „Fraternità Segno dei Tempi. Il magistero sociale di Papa Francesco” („Braterstwo, znak czasu. Magisterium społeczne papieża Franciszka”).

Książka została wydana w języku włoskim przez wydawnictwo watykańskie (LEV) i zostanie zaprezentowana w czwartek w Sali Prasowej Stolicy Apostolskiej. Pragnie ona stanowić wprowadzenie do encykliki „Fratelli tutti”, zgłębiając jednocześnie związek między Soborem Watykańskim II a nauczaniem społecznym Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję