Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Karnawałowa radość

„Człowiek jest istotą stworzoną do radości, nie do smutku! Słuszne jest zatem wasze pragnienie szczęścia. Chrystus ma odpowiedź na to wasze pragnienie, ale prosi was, abyście Mu zaufali!” – wołał św. Jan Paweł II. Dlatego też, idąc za tym przesłaniem, mieszkańcy Ziemi Biłgorajskiej w ostatni weekend stycznia radowali się czasem karnawału

Niedziela zamojsko-lubaczowska 7/2017, str. 2

[ TEMATY ]

karnawał

Joanna Ferens

Ułani na czele z Wójtem Gminy Biszcza

Ułani na czele z Wójtem Gminy Biszcza

W niedzielne popołudnie, 29 stycznia, na karnawałowy koncert zaprosiło Biłgorajskie Centrum Kultury. Jest to cykliczna impreza organizowana w BCK co roku, dzięki której zespoły pracujące przy BCK mają szansę się zaprezentować, zaś mieszkańcy Biłgoraja mogą w ciekawy sposób spędzić niedzielne popołudnie, a także, jak na karnawał przystało, dobrze i kulturalnie się bawić.

Przedstawiciel BCK, Joanna Wyrostek, wyjaśniła, że to koncert zorganizowany z myślą o rozrywce dla mieszkańców miasta. – Jesteśmy w środku karnawału, który w tym roku jest długi i tego czasu na zabawę jest więcej. Jednak nie zawsze mamy czas, aby wziąć udział w jakiejś dyskotece bądź zabawie całonocnej, dlatego organizujemy takie wieczory niedzielne, gdyż miło jest spędzić kilka godzin przy dobrej muzyce, posłuchać śpiewu i popatrzeć na wspaniale tańczące pary. Dlatego też BCK zaprosiło na specjalny koncert karnawałowy, aby dać mieszkańcom Biłgoraja okazję i możliwości do dobrej zabawy – wskazała Joanna Wyrostek.

Muzyka, śpiew i taniec

Reklama

Podczas tegorocznego koncertu nie zabrakło śpiewu, tańca i dobrej muzyki. Koncert przyciągnął do Biłgorajskiego Centrum Kultury wielu Biłgorajan, którzy z pewnością nie zawiedli się tym, co zostało zaprezentowane na scenie. Przed zgromadzoną publicznością zaprezentowały się zespoły, które od lat działają przy BCK. Wystąpiła Orkiestra Dęta im. Czesława Nizio, znana w całej Polsce Kapela Podwórkowa „Wygibusy”, Pachuta Big Band BCK i Kinga Dziduch, a także zatańczyli członkowie zespołów tanecznych na co dzień pracujący przy BCK. – Na scenie prezentowały się osoby, które nie są zawodowymi tancerzami, są to amatorzy, którzy przychodzą do nas dopiero po pracy i tańczą dlatego, że chcą i lubią. Biorą udział w zajęciach tanecznych, które BCK im umożliwia – dodaje Joanna Wyrostek.

Kolędowo w Biszczy

Z kolei na Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek zgromadzili się również mieszkańcy Gminy Biszcza. Wzięły w nim udział amatorskie zespoły śpiewacze, zespoły wokalno-instrumentalne, zespoły Kół Gospodyń Wiejskich oraz dzieci i młodzież ze szkół z terenu gminy Biszcza i okolic. Podczas przeglądu na scenie GOKSiR w Biszczy zaprezentowało się trzynaście podmiotów muzycznych.

Jak podkreśla dyrektor GOKSiR w Biszczy, Piotr Cichórz, przegląd ma na celu przede wszystkim dobrą, karnawałową zabawę przy wspólnym kolędowaniu. – Chcemy podtrzymać w młodym pokoleniu tradycję śpiewania kolęd oraz popularyzację kolęd i pastorałek. Przegląd ma już swoją kilkunastoletnią tradycję. Obok zespołów ludowych, przed publicznością występują orkiestra dęta oraz uczniowie szkół z terenu naszej gminy. Młodsi widzą występy osób starszych, z kolei osoby starsze mogą podziwiać występy dzieci i młodzieży i wspólnie kolędować. Bardzo cieszy nas to, że występują również najmłodsi mieszkańcy Gminy, gdyż pokazuje to, że tradycja wspólnej zabawy i kolędowania jest wciąż żywa, a także to, że nasz przegląd cieszy się wciąż niesłabnącą popularnością. Nasze wydarzenie ma charakter mieszany, międzypokoleniowy, a także edukacyjny, gdyż starsi mieszkańcy dają młodszym wspaniały przykład i zachęcają ich do śpiewania – podkreśla Piotr Cichórz.

Radość gospodarza

Reklama

Również wójt gminy Biszcza, Zbigniew Pyczko, wyraża swoją radość i wdzięczność wszystkim zaangażowanym w to wspaniałe przedsięwzięcie. – Tradycje naszej polskości i dobre obyczaje należy podtrzymywać, począwszy od dzieci, przez młodzież, aż po dorosłych i seniorów. Przegląd kolęd to także konsolidacja społeczności gminy oraz umożliwienie zaprezentowania się ze świątecznym repertuarem zespołom i solistom. Bardzo się cieszę, że mieszkańcy naszej gminy chcą brać udział, chcą się integrować, dzięki czemu wydarzenie skupia szeroki przekrój społeczeństwa. Chwalmy Pana poprzez wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek – zachęca Wójt Biszczy.

Włodarz gminy wystąpił z kolędami wraz z członkami Szwadronu Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich, obok nich wystąpiła również najmłodsza uczestniczka przeglądu, pięcioletnia Weronika Hacia. Ponadto zaprezentowała się duma gminy, Gminna Strażacka Orkiestra Dęta „Złota Nuta” z Biszczy pod batutą kapelmistrza Ryszarda Jelenia.

2017-02-08 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Brama Wielkiego Postu

Niedziela rzeszowska 8/2020, str. I

[ TEMATY ]

Wielki Post

karnawał

umartwienie

Ks. Janusz Sądel

Binarowa, Sąd u Annasza

Binarowa, Sąd u Annasza

Gdy na strychy rzeszowskich kamienic wynoszono wielkie patelnie i brytfanny – symbol tłustego i obfitego jadła, był to znak, że zbliżał się Wielki Post, a skromne, głównie bezmięsne potrawy, serwowane w mieszczańskich domach miały być tego widomym przykładem.

W mieszkaniach i domach dokonywano niezrozumiałych dziś dla nas obrzędów – zasłaniano obrazy i lustra, bowiem kojarzyły się one z niepotrzebnym zbytkiem, w skrzyniach i komodach zamykano drogie stroje, balowe suknie, unikano także żartów, a dzieciakom chowano zabawki.

CZYTAJ DALEJ

Wyczekiwany obiekt otwarty

2021-09-28 15:16

[ TEMATY ]

Częstochowa

Carias Archidiecezji Częstochowskiej

prysznicownia

Beata Pieczykura/Niedziela

Pierwsza i jedyna w Częstochowie prysznicownia i przebieralnia dla osób ubogich i bezdomnych 28 września została otwarta i poświęcona z inicjatywy Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

– Łaźnia jest niezbędna. Umożliwia udzielenie podstawowej pomocy drugiemu człowiekowi, który przebywa w miejscach niemieszkalnych. Taką osobę będziemy mogli zabrać z ulicy i przyprowadzić do łaźni, wykąpać i przebrać. Warto wiedzieć, że tacy ludzie są często w złym stanie fizycznym, psychicznym i wizualnym. Stąd możemy ich skierować do placówek – powiedziała „Niedzieli” Monika Borkowska-Dłużniak, streetworker, czyli pedagog ulicy, kierownik prysznicowni i przebieralni dla osób ubogich i bezdomnych Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: jubileuszowa edycja konkursu „Indeks marzeń” dla niepełnosprawnych

2021-09-28 17:01

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

mimowszystko.org

To już ostatnie dni, by wziąć udział w jubileuszowej, 10. edycji konkursu stypendialnego „Indeks marzeń” Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Jest on skierowany do maturzystów i studentów z niepełnosprawnościami.

W ramach konkursu zostanie wyłonionych 9 laureatów z niepełnosprawnością - maturzystów lub studentów - którzy otrzymają 9-miesięczne stypendia w wysokości 1000 zł na naukę w wybranej przez siebie uczelni w roku akademickim 2021/2022. Przyznawanie stypendium odbywa się w ramach Akademii Odnalezionych Nadziei.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję