Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Nowa publikacja w historiografii Kościoła katolickiego na Pomorzu Zachodnim

Niedziela szczecińsko-kamieńska 7/2017, str. 2

[ TEMATY ]

książka

Katarzyna Kunka

Ks. dr Robert Masalski podczas promocji książki

Ks. dr Robert Masalski podczas promocji książki

„Z poczuciem wielkiej radości przyjąłem wiadomość o wydaniu niniejszej publikacji, gdyż wpisuje się ona bardzo mocno w przestrzeń piękna i boleści kościelnych dziejów tych ziem nad Odrą i Bałtykiem” – tak o najnowszej książce ks. dr. Roberta Masalskiego „Dzieje diecezji szczecińsko-kamieńskiej 1972-1992” napisał w recenzji ks. dr hab. prof. US Grzegorz Wejman.

W chłodny, ale słoneczny dzień 26 stycznia br. sala hotelu „Zamek” przy ulicy Panieńskiej 15 w Szczecinie zapełniła się gośćmi zaproszonymi na promocję tej publikacji. Wśród obecnych byli m.in.: Lucjan Bąbolewski – dyrektor Książnicy Pomorskiej, Lech Karwowski – dyrektor Muzeum Narodowego, prof. Kazimierz Kozłowski, prof. Janusz Faryś, ks. prof. Bernard Kołodziej, Maria Frankel – konsultantka monografii oraz wspomniany na wstępie ks. prof. Grzegorz Wejman. Miejsca w sali zajęli również przyjaciele i znajomi ks. Roberta, a przede wszystkim jego rodzice – państwo Helena i Mieczysław Masalscy, którym autor zadedykował swoją książkę.

Reklama

Bohater tego promocyjnego spotkania jest kapłanem archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Święcenia kapłańskie przyjął w 2000 r. Dziesięć lat później został proboszczem parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Szczecinie-Osowie. Swoje duszpasterskie obowiązki łączy z funkcją dyrektora Archiwum Archidiecezjalnego w Szczecinie oraz rolą redaktora naczelnego „Prezbiterium” – urzędowego pisma archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Promocję prowadził Sylwester Woroniecki, który z liczącej ponad pięćset stron publikacji wybrał i przeczytał najciekawsze fragmenty. Swoimi refleksjami i wspomnieniami podzielili się ze słuchaczami: ks. prof. Grzegorz Wejman, prof. Kazimierz Kozłowski, ks. prof. Bernard Kołodziej oraz ks. dr Jan Mazur. Były podziękowania, kwiaty i często towarzyszące takim spotkaniom wzruszenie. Dla każdego bowiem autora jest to z pewnością niepowtarzalna chwila, gdy efekt swojej wieloletniej, żmudnej pracy może zaprezentować publiczności. Całość spotkania uświetnił krótki koncert skrzypcowy.

Książka ks. Roberta wypełnia pewną lukę w historiografii Kościoła katolickiego na Pomorzu Zachodnim. Dotychczas bowiem brakowało naukowej monografii na temat historii Kościoła szczecińsko-kamieńskiego. W swoich rozważaniach autor dotknął ważnych kwestii. Ukazał genezę utworzenia diecezji w 1972 r. Przedstawił zarząd diecezji i instytucje centralne. Omówił parafie, dekanaty oraz kościoły. Scharakteryzował duchownych i wiernych Kościoła katolickiego. Poruszył problem duszpasterstwa i aktywności religijno-społecznej. Aby nakreślić tak szczegółowy obraz „dziejów diecezji” wykorzystał w swoich badaniach źródła historyczne rozproszone w 29 archiwach. Sama bibliografia liczy sobie 49 stron. Te dane najlepiej pokazują, jak duża praca została wykonana. Publikacja została wzbogacona słowem pasterza archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej abp. Andrzeja Dzięgi, który z radością przyjął niniejsze opracowanie, a zarazem stwierdził, że „nie da się (…) owocnie przebadać, ukazać ani poznać dziejów gospodarczych, dziejów politycznych czy militarnych, a tym bardziej dziejów kultury danego miejsca, bez poznania i zrozumienia jego dziejów duchowych”.

Zachętą do zaznajomienia się z lekturą niech będą słowa ks. prof. Grzegorza Wejmana, recenzenta omawianej monografii, cytowanego na początku tej relacji, który napisał: „Autor pokazał kościelne bogactwo tych ziem, podkreślił wielki wysiłek duchowieństwa, które bezpośrednio po wojnie było symbolem stabilizacji i pewności, a potem dzięki wzrostowi liczebnemu (wyniósł 86,5%) przykładem pracowitości. Autor nie uciekał też przed trudnymi sprawami (…)”. A o jakich to trudnych sprawach napisał ks. Robert, przeczytacie już Państwo sami...

2017-02-08 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzy miłości. Kościół - Ojczyzna - Rodzina. Kazania patriotyczne

[ TEMATY ]

książka

Zbiór kazań patriotycznych bp. Antoniego Pacyfika Dydycza obejmuje łącznie 43 kazania z okresu przed posługą biskupią oraz z czasu posługiwania biskupiego, wygłoszone do wielu polskich środowisk w latach 1981-2012. Najwięcej jest kazań z ostatnich lat, podczas których Biskup Drohiczyński towarzyszy Narodowi polskiemu w jego trudnych przeżyciach i zmaganiach swoim pasterskim słowem, pełnym mądrości i życzliwości.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Tragedia wydarzeń z 17 września 1939 roku nie dotyczyła jedynie Polski

2021-09-17 10:38

[ TEMATY ]

Niemcy

Związek Sowiecki

"Niezwyciężeni" Instytut Pamięci Narodowej/facebook.com/MorawieckiPL

Tragedia wydarzeń z 17 września 1939 roku nie dotyczyła jedynie Polski. Data ta zapoczątkowała wejście do gry o podział wpływów w naszej części Europy kolejnego państwa opartego na systemie totalitarnym - napisał w piątek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

82 lata temu, 17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję