Reklama

Niedziela Sandomierska

Caritas w akcji – Linia wsparcia

Caritas Diecezji Sandomierskiej na czas obecny realizuje II etap projektu „Linia wsparcia”. Pierwszy etap z powodzeniem został zakończony 31 marca 2016 r. „Przez 11 miesięcy 21 uczestników zadania, czyli osób z autyzmem i całościowym zaburzeniem rozwoju, brało udział w: indywidualnej terapii psychologicznej; treningu umiejętności społecznych; doradztwie zawodowym i warsztatach praktycznych czyli zawodowych. Szczególnie dużo uczestnicy zyskali podczas warsztatów praktycznych z wikliniarstwa, przetwórstwa owoców i warzyw, kulinarnych, krawiectwa, dekoratorstwa czy z hortiterapii, natomiast dla rodziców czy opiekunów pomocne były spotkania w tzw. grupie wsparcia ze specjalistami z wielu dziedzin. Dzięki prowadzonym w ramach projektu zajęciom o charakterze warsztatowym ich uczestnicy nie tylko zdobyli konkretne umiejętności zawodowe, przydatne również w życiu prywatnym, ale również rozwinęli swoje umiejętności manualne. Dla osób z niepełnosprawnością intelektualną – autyzmem, każde działanie mające na celu skoordynowanie sprawności ruchowej z bodźcami psychicznymi jest niezwykle cenne, gdyż wpływa na ogólny rozwój osoby” – możemy wyczytać na stronie internetowej Caritas.

Drugi etap

Bez wątpienia takie działania są bardzo pożyteczne i przynoszą wymierne efekty. Dlatego od razu po zakończeniu pierwszego etapu projekt został natychmiast ponownie wdrożony. Obecne przedsięwzięcie trwać będzie do 31 marca. Jak informuje biuro prasowe Caritas, w ramach projektu wspierającego dorosłe osoby z autyzmem – podobnie jak w poprzedniej części – realizowane są takie formy wsparcia jak terapia psychologiczna, trening umiejętności społecznych, zajęcia z doradztwa zawodowego, hortiterapia oraz zawodowe warsztaty praktyczne. Dodatkowe działania podjęte zostały także wobec rodziców i opiekunów osób z autyzmem, które przybierają formę grup wsparcia. Pewną innowacją względem poprzedniego etapu jest wprowadzenie zajęć logopedycznych, które mają poprawić umiejętności komunikacyjne uczestników. Głównym celem projektu jest zwiększenie samodzielności osób niepełnosprawnych z autyzmem i całościowymi zaburzeniami rozwoju oraz zwiększenie ich szans na włączenie społeczne i zawodowe. Takie włączenie będzie możliwe dzięki wypracowaniu modelu wsparcia, uczestnictwu w działaniach placówek wspomagających ich rozwój poprzez umiejętności społeczne oraz podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Projekt zapewnia zatem wsparcie osób z autyzmem oraz całościowymi zaburzeniami rozwoju i jest odpowiedzią na potrzeby i problemy tych osób. Jest to niestety grupa osób wykluczonych społecznie lub zagrożonych takim wykluczeniem, które wymagają działań wspierających i inicjujących ich aktywność społeczno-zawodową. Istotne jest więc podejmowanie takich działań, które będą przeciwdziałały wykluczeniu społecznemu, alienacji w środowisku, a wreszcie – by stanowiły pomoc we włączaniu tych osób w funkcjonowanie na rynku pracy. Dlatego też Caritas Diecezji Sandomierskiej stara się podejmować takie działania, aby realizować swoją misję pomocy bliźniemu, jak możemy dowiedzieć się w biurze koordynacji projektów.

Patrzą w przyszłość

Reklama

Powodzenie akcji zachęciło do podjęcia planowania kontynuacji programu. Według założeń od 1 kwietnia ruszy trzeci etap. Obejmie wsparciem 15 dorosłych osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz ich rodziny i opiekunów. Przez rok w ramach zadania prowadzone będą następujące formy wsparcia: terapia psychologiczna i zajęcia logopedyczne; trening umiejętności społecznych; doradztwo zawodowe; warsztaty praktyczne z wikliniarstwa, przetwórstwa owoców i warzyw oraz kulinarne; dekoratorskie; garmażeryjno-cukiernicze czy zajęcia hortiterapii. Caritas przygotowuje również możliwość wsparcia psychologicznego dla rodziców i opiekunów osób biorących udział w zadaniu.

Strona praktyczna

Terapie, treningi, doradztwo czy warsztaty to formy wspierania, jakie oferowała i będzie oferować diecezjalna Caritas. Podczas terapii psychologicznej wsparcie zostanie udzielone w formie indywidualnych zajęć dla każdej osoby niepełnosprawnej. Zajęcia logopedyczne to trening komunikacji werbalnej, który umożliwi pogłębienie mowy czynnej. Będzie ona pomocna w sytuacjach nawiązywania kontaktów społecznych i interpersonalnych. Autorzy projektu poprzez trening umiejętności społecznych rozumieją komunikację interpersonalną, poznanie własnych umiejętności, poznawanie indywidualnych umiejętności zawodowych, nawiązywanie relacji w społeczeństwie, radzenie sobie z emocjami, stresem, lękiem; autoprezentacja itp.

Kolejną propozycją będzie doradztwo zawodowe. Pozwoli ono na określenie umiejętności zawodowych uczestnika zadania, który również pozna podstawowe zagadnienia związane z wykonywaniem pracy, to, jakie są obowiązki i prawa pracownika, gdzie można pracować i jak ubiegać się o pracę. W projekcie ważne miejsce zajmują warsztaty praktyczne czyli zawodowe. Ich celem będzie zwiększenie umiejętności zawodowych korzystających z programu. Będą oni je mogli wykorzystać na dalszym etapie drogi zawodowej. Tutaj warto też zauważyć ciekawy i ostatnio bardzo modny kierunek, jaki tworzą zajęcia hortiterapii, czyli działania mające wykorzystywać ogrody i rośliny do terapii. Takie działania skutecznie wspomaga rehabilitację osób niepełnosprawnych zarówno pod względem społecznym jak i leczniczym. Akcja ma również obejmować opiekunów i rodziców osób objętych programem. Diecezjalna Caritas tworzy dla nich grupy wsparcia, które pozwalać będą na podzielenie się doświadczeniem w pokonywaniu osobistych problemów, wzajemne wsparcie emocjonalne czy zwalczanie bezradności wobec problemu.

Zachęta do wsparcia

Wszystkie te działania wymagają ogromnego zaangażowania kadry oraz absorbują środki. A jest to tylko jedna z dziedzin działalności Caritas naszej diecezji, dlatego warto przy rozporządzaniu swoim budżetem oraz przy odpisie jednego procentu od podatku wziąć pod uwagę możliwość wsparcia Caritas Diecezji Sandomierskiej. Podajemy w tym celu numer KRS: 0000213751.

2017-02-08 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Realizują L4

L4 to nie tylko druk dokumentacji medycznej, lecz także nazwa projektu realizowanego w ramach Światowych Dni Młodzieży 2016 zachęcającego osoby chore oraz starsze do modlitewnego wsparcia młodych, którzy spotkają się w lipcu z papieżem Franciszkiem oraz młodzieżą całego świata w ramach ŚDM.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II

2021-09-21 14:09

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Msza trydencka

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. trydencka

Msza św. trydencka

Mam nadzieję, że dzięki decyzji o wstrzymaniu automatyzmu [wydawania pozwoleń na odprawianie Mszy według] starego rytu możemy wrócić do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty przypomniał, że jego decyzja „była owocem konsultacji ze wszystkimi biskupami świata”, jaka odbyła się w zeszłym roku. – Od tej pory ten, kto chce odprawiać według vetus ordo powinien poprosić Rzym o zgodę, tak jak się to dzieje w przypadku birytualizmu. Ale są młodzi [księża], którzy miesiąc po święceniach idą do biskupa, by o to prosić – podkreślił papież.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: bazylika miejscem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

2021-09-22 19:31

[ TEMATY ]

koncert

Kielce

koncert organowy

Karol Porwich/Niedziela

Od niedzieli 26 września przez cały miesiąc w bazylice katedralnej będą trwały koncerty wybitnych artystów z Polski i Europy, z wykorzystaniem katedralnych organów po ich przebudowie, której dokonała firma organmistrzowska „Zych”. Remont organów to wotum kielczan na jubileusz 850 lat bazyliki.

Po remoncie organy mają 45 głosów. Traktura, czyli sposób przenoszenia ruchu klawiszy, została przywrócona do najstarszej, mechanicznej wersji. Natomiast kontuar, czyli część instrumentu, na której gra organista – jest nowoczesny, cyfrowy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję