Reklama

Niedziela Sandomierska

Maluch+ w Stalowej Woli

Niedziela sandomierska 7/2017, str. 1, 7

[ TEMATY ]

żłobek

Ks. Adam Stachowicz

Premier Beata Szydło otworzyła w Stalowej Woli Miejski Żłobek Integracyjny

Premier Beata Szydło otworzyła w Stalowej Woli Miejski Żłobek Integracyjny

Premier Beata Szydło 30 stycznia otworzyła w Stalowej Woli Miejski Żłobek Integracyjny. Był to start kolejnego pomysłu rządu z cyklu „plus”: Maluch+. – Jest to jedna z przyjemniejszych uroczystości, w których mogę uczestniczyć. Chcę pogratulować mieszkańcom Stalowej Woli, w tym rodzicom i prezydentowi Lucjuszowi Nadbereżnemu, tak pięknego obiektu. Widać, iż Stalowa Wola bardzo dba o rozwój prorodzinnej polityki – podkreślała premier polskiego rządu, gdy inaugurowała działalność nowego żłobka. W nowym budynku, który został wybudowany w ramach realizacji programu Maluch+, obecnie przebywa ponad 60 dzieci w kilku grupach wiekowych. Jak podkreślali przybyli na spotkanie rodzice, taki obiekt był od dawna potrzebny w ich mieście. – Kiedy rozpoczynaliśmy rządy Prawa i Sprawiedliwości, stwierdziłyśmy z panią minister Elżbietą Rafalską, iż słowo „rodzina” winno być szczególnie zaakcentowane, a sprawy rodziny realizowane jak najszybciej. Mówiłyśmy więc o programie Rodzina 500+, Mieszkaniu+. Minister Rafalska szybko przystąpiła do ich realizacji. W 2016 r. blisko 4 mln dzieci skorzystało z programu Rodzina 500+, z tego ponad 1 mln na Podkarpaciu. Blisko 65 proc. dzieci z terenów wiejskich na Podkarpaciu jest objętych tym programem. W tym roku oprócz tych programów realizujemy też Maluch+. To ponad 500 mln zł, które przeznaczymy na takie właśnie żłobki – mówiła pani premier. – Wszystkie programy, które realizowaliśmy w ubiegłym roku, które w tej chwili zaczynają przynosić tak dobre owoce, począwszy od Rodziny 500+, poprzez wspieranie rynku pracy, po podnoszenie minimalnych wynagrodzeń, poprzez właśnie takie projekty, jak wspieranie inwestycji dla dzieci, wszystko to ma służyć jednemu: w Polsce najważniejsza ma być rodzina. Dzieci to jest nasza przyszłość. Czy może być coś piękniejszego i wspanialszego, niż mali obywatele, którzy tutaj za nami się znajdują? – dodała premier Beata Szydło, wskazując na bawiące się maluchy.

Obecna na otwarciu żłobka razem szefową rządu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zapowiedziała, że w programie rządowym jest planowane powstanie 12 tys. nowych, publicznych żłobków. W sumie w nowo powstających żłobkach i tych już istniejących rząd dofinansuje ponad 53 tys. miejsc. – Realizacja rządowego programu 500+ przynosi spodziewane efekty. Mamy ten efekt, na który bardzo długo, bo ponad dziewięć miesięcy, czekaliśmy. W listopadzie 2016 r., w porównaniu do listopada 2015 r., urodziło się ponad 5 tys. dzieci więcej. Jestem przekonana, że będzie to trwały efekt. Mamy już optymistyczne informacje z NFZ oraz porodówek. Skoro rodzi się więcej dzieci i mija termin, kiedy rodzice mogą być na urlopach macierzyńskich i trzeba wracać do pracy, to takie miejsce jak to – przyjazny dzieciom i nowoczesny żłobek – muszą powstawać. Rząd Beaty Szydło partycypuje w kosztach utrzymania i powstawania takich miejsc. Po wielu latach, kiedy samorządy inwestowały głównie w infrastrukturę drogową, nastał czas inwestowania w dobrej jakości usługi społeczne – mówiła minister Elżbieta Rafalska. – Rodzina ma być bezpieczna, rodzina ma się czuć w swoim państwie bezpiecznie, ma mieć poczucie, że państwo ją wspiera, pomaga, że może ona godnie żyć – podkreśliła premier Beata Szydło. – Ten żłobek to realizacja naszej przyjaznej polityki dla rodziny, tworzenia dobrego klimatu dla niej, to także niezbędne wsparcie dla rodzin, aby mogły się rozwijać i aby rodzice mogli wracać na rynek pracy. W Stalowej Woli bardzo brakowało takiej instytucji. W tym żłobku będzie mogło przebywać 65 dzieci, i jest to żłobek z funkcją integracyjną, czyli przystosowany zarówno dla dzieci niepełnosprawnych, jak i rodziców borykających się z niepełnosprawnością. To całkowicie nowy standard opieki profesjonalnej nad dziećmi – powiedział Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli. Nowy żłobek integracyjny poświęcił obecny na spotkaniu bp Krzysztof Nitkiewicz. Biskup ordynariusz życzył, aby najmłodsi czuli się w nim dobrze, szczęśliwie i bezpiecznie. Na koniec premier Beata Szydło wraz z minister Elżbietą Rafalską odwiedziły poszczególne sale budynku i spotkały się z najmłodszymi podopiecznymi placówki.

2017-02-08 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Opole: Otwarcie przedszkoli i żłobków po 11 maja

[ TEMATY ]

przedszkole

żłobek

Alterfines /pixabay.com

Otwarcie żłobków i przedszkoli w Opolu nastąpi nie wcześniej, niż 11 maja - poinformował na swoim profilu społecznościowym prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

W czwartek na swoim profilu społecznościowym prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski zamieścił komunikat w sprawie wznowienia pracy przez publiczne żłobki, przedszkola i szkoły w tzw. trybie opiekuńczym. Zdaniem Wiśniewskiego, otwarcie tych placówek nie będzie możliwe wcześniej niż 11 maja.

CZYTAJ DALEJ

200 lat temu urodził się Cyprian Kamil Norwid, patron roku 2021

2021-09-24 08:36

[ TEMATY ]

Cyprian Kamil Norwid

pl.wikipedia.org

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Cyprian Kamil Norwid, poeta, dramatopisarz, malarz, myśliciel, uznawany za najwybitniejszego spadkobiercę romantyzmu, ale i jego namiętnego krytyka, przyszedł na świat 200 lat temu, 24 września 1821 r. Decyzją Sejmu RP obchodzimy właśnie Rok Norwida.

Urodził się 24 września 1821 r. w mazowieckiej wiosce Laskowo-Głuchy pod Radzyminem. Drugie imię - Kamil - przybrał podczas bierzmowania w Rzymie w 1845 r. Ojciec Cypriana, Jan, pochodził z rodziny szlacheckiej, herbu Topór. Przyszły poeta był dumny ze swoich korzeni, w twórczości podkreślał szczególnie powiązania rodziny matki z Sobieskimi oraz budował legendę o normandzkich przodkach ojca. Miał trójkę starszego rodzeństwa; po śmierci rodziców dziećmi opiekowała się dalsza rodzina. Naukę w warszawskim gimnazjum Norwid przerwał, nie ukończywszy piątej klasy, by wstąpić do prywatnej szkoły malarskiej. Malarstwo studiował też w Krakowie, we Włoszech i w Belgii.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl: chcemy, aby św. Józef opiekował się nami

2021-09-25 20:35

[ TEMATY ]

św. Józef

wikipedia.org

Pragniemy, aby w tym trudnym z różnych względów czasie, św. Józef opiekował się nami. Chcemy go zaprosić do naszego życia osobistego, naszych rodzin, Ojczyzny i Kościoła w Polsce - napisał biskup kaliski Damian Bryl w liście pasterskim skierowanym do diecezjan przed Zawierzeniem Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi, które odbędzie się 7 października.

W liście pasterskim ordynariusz diecezji kaliskiej napisał, że w środku pandemii papież Franciszek ogłosił 8 grudnia 2020 r. Rok Świętego Józefa. - Zmobilizowany tym zaproszeniem Ojca Świętego cały Kościół woła w tym czasie do Świętego Patrona. Wołamy w rodzinach, w parafiach, szczególnie 19. dnia każdego miesiąca, we wspólnotach, ale także w osobistych modlitwach. Szczególnym miejscem przyzywania wstawiennictwa św. Józefa jest nasze kaliskie, narodowe sanktuarium. Mimo trudnego czasu modli się w nim bardzo dużo osób z różnych stron naszej Ojczyzny – akcentuje bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję