Reklama

Niedziela Legnicka

Ruch Focolari cz.2

W poprzednim rozważaniu cyklu zostało przedstawione życie Chiary Lubich. Dzisiejsza jego część prezentuje dzieło Sługi Bożej – Ruch Focolari, który jest też obecny na terenie diecezji legnickiej. Podjęty cykl popularyzuje jego założenia i twórców

Niedziela legnicka 7/2017, str. 8

[ TEMATY ]

Ruch Focolari

CSC Audiovisini

Początki Ruchu Focolari sięgają 1943 r. i wiążą się z osobą Chiary Lubich. Była jego założycielką, jednakże uważała, że Ruchu Focolari nie wymyślił ludzki umysł, lecz jest on owocem pochodzącego z Wysoka charyzmatu, a członkowie Ruchu starają się podążać, dzień po dniu, za wolą Bożą.

W 1944 r. wokół Lubich i jej przyjaciółek w zniszczonym działaniami wojennymi Trydencie, powstała wspólnota ludzi pragnących udzielać sobie wzajemnie pomocy, wspierać się materialnie i duchowo. W krótkim okresie wspólnota rozrosła się do kilkuset osób. Tak powstało pierwsze focolare – słowo to oznacza w miejscowym dialekcie ognisko domowe. Lubich prowadziła tu formację ewangelizacyjną, dawała świadectwo prawdziwości Ewangelii w życiu codziennym. W focolare była i jest realizowana komunia dóbr materialnych. Z czasem były tworzone żeńskie i męskie focolare.

Reklama

W ich skład wchodzą osoby świeckie, które żyją w dziewictwie lub w małżeństwie i są całkowicie poświęcone Bogu zgodnie ze swoim stanem, a także zaangażowane zwłaszcza w utrzymywanie żywej obecności Jezusa Zmartwychwstałego.

Duchowość Ruchu Focolari koncentruje się na dążeniu do uzyskania jedności w życiu codziennym i w drodze relacji międzyosobowych. Duchowość jedności ma charakter powszechny i wspólnotowy (a nie indywidualistyczny), a z punktu widzenia religijnego unikalny.

Ruch Focolari, w swoim zamierzeniu, ma przyczyniać się do powszechnego braterstwa oraz zjednoczenia rodziny ludzkiej, zgodnie ze słowami Jezusa: „Aby wszyscy stanowili jedno” (J 17,21). Jest to realizowane poprzez pięć dialogów: w ramach Kościoła katolickiego, z chrześcijanami rozmaitych Kościołów i wspólnot kościelnych, z wyznawcami innych religii, z osobami mającymi niereligijne przekonania i w rozmaitych środowiskach kultury.

Reklama

W obrębie Ruchu Focolari istnieją też inne ruchy, takie jak: Nowe Rodziny, Nowa Ludzkość, Młodzi dla Jedności, Młodzi dla Zjednoczonego Świata, Ruch Kapłański, Ruch Parafialny i Diecezjalny, Ruch Zakonników i Zakonnic. Są to tzw. instrumenty jedności. Natomiast z punktu widzenia społeczeństwa istotną rolę pełnią: Ruch Polityków dla Jedności, ekonomia komunii, współpraca międzynarodowa.

W ramach Ruchu Focolari został skonstruowany model nowego społeczeństwa – miasteczka, będące de facto miastami w miniaturze. Obejmują one domy, firmy, szkoły i miejsca kultu religijnego. Na świecie jest ich 35. Ponadto utworzono 63 Centra Mariapoli w 46 krajach. Służą one formacji do jedności – formacji duchowej i społecznej członków Ruchu Focolari.

W obszarze kultury jedności została powołana Szkoła Abba. W jej ramach pracują wykładowcy, aktywni na polu opracowania pierwszych idei kultury z punktu widzenia charyzmatu jedności. Ponadto powołano międzynarodowe grupy fachowców zgłebiających różne dziedziny nauki i zajmujących się promocją zjazdów, kursów formacyjnych, a także publikacji.

Kościół katolicki zatwierdził Ruch Focolari pod nazwą Dzieło Maryi. Zatwierdzenia miały miejsce – pierwsze na poziomie Kościoła lokalnego (1947 r.), a następne papieskie: pierwsze w 1962 r., a drugie w 2007 r.

Reasumując powyższe treści można stwierdzić, że Ruch Focolari prowadzi rozległą działalność obejmującą różne sfery życia człowieka. Ma on więc charakter wieloaspektowy.

2017-02-08 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Razem przez życie” - rekolekcje Ruchu Focolari

[ TEMATY ]

rekolekcje

Ruch Focolari

Bożena Sztajner/Niedziela

W dniach od 12 do 14 czerwca 2020 r. odbyły się rekolekcje dla małżeństw pt. „Razem przez życie. Spełnijcie marzenie o waszym małżeństwie”, zorganizowane przez Ruch Focolari. Choć początkowo miały się one odbyć w Trzciance k. Wilgi, ze względu na epidemię, przeniesiono je do internetu.

- Zorganizowanie rekolekcji online pozwoliło wziąć w nich udział także osobom, które – z różnych przyczyn – nie mogłyby przyjechać do Mariapoli Fiore, a charakter międzynarodowy nadał im udział par łączących się z nami z różnych państw, m. in. Wielkiej Brytanii, USA, Danii, Norwegii czy Niemiec – podkreślają organizatorzy. Dodali, że wiele par z małymi dziećmi doceniło elastyczność czasową przy zapoznawaniu się z treścią głównych konferencji i dodatkowych nagrań. Z kolei stałe godziny spotkań na platformie Zoom umożliwiły zawiązanie wspólnoty i dzielenie się doświadczeniami z kolejnych dni rekolekcji.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz

2021-09-16 18:19

[ TEMATY ]

zmarły

rzeźbiarz

pomnik Wyszyńskiego

Karol Porwich/Niedziela

Nie żyje rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz, twórca m.in. pomników kardynała Stefana Wyszyńskiego w Częstochowie i Fryderyka Chopina w Parku Południowym we Wrocławiu. Wieloletni wykładowca Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie odszedł w wieku 85 lat.

Informację o śmierci prof. Jana Kucza opublikował Wydział Rzeźby warszawskiej ASP. "Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ze smutkiem żegna zmarłego 14 września 2021 r. profesora Jana Kucza, wieloletniego i zasłużonego dydaktyka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Żegnamy utalentowanego artystę i wyjątkowego człowieka. Rodzinie oraz bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. Dziekani, pracownicy, studenci i absolwenci Wydziału Rzeźby" - czytamy.

CZYTAJ DALEJ

3 października odbędzie się III Ogólnopolska Pielgrzymka Przedsiębiorców

2021-09-17 11:30

[ TEMATY ]

Pielgrzymka Przedsiębiorców

Karol Porwich/Niedziela

Spotkanie w narodowym sanktuarium na Jasnej Górze jest otwarte dla wszystkich tych, którzy współtworzą sektor przedsiębiorczości w Polsce – także dla pracodawców, samozatrudnionych czy freelancerów. Centralnym wydarzeniem pielgrzymki będzie Msza Święta w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej oraz akt zawierzenia się przedsiębiorców Bogu przez Niepokalane Serce Maryi.

W auli Jana Pawła II pielgrzymów powita metropolita wrocławski J.E. Ks. Abp Józef Kupny. Zebrani wysłuchają wystąpień gości specjalnych: ks. prof. UJK dr. hab. Rafała Dudały i dr. Andrzeja Soleckiego. Niezwykle ważnym komponentem spotkania będą świadectwa wygłoszone przez samych przedsiębiorców. Z jednej strony będą stanowiły ich bardzo osobistą relację i refleksję, a z drugiej – odwołają się do wspólnotowości doświadczeń, której świadomość pozwala na wzmocnienie wśród uczestników poczucia jedności. Na zakończenie pielgrzymi odmówią Koronkę do Bożego Miłosierdzia wyrażającą w pięknej formie zaufanie do Boga i pragnienie życia w jedności z Nim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję