Reklama

Niedziela Legnicka

Ruch Szensztacki na rekolekcjach

Niedziela legnicka 7/2017, str. 7

[ TEMATY ]

ruch szensztacki

S.M. Damian Czogała

Założyciel ruchu, o. Józef Kentenich, w kwietniu 1946 r. wysłał do Polski dwie siostry szensztackie. Nie określił celu podróży. Siostry dojechały pociągiem towarowym do miejscowości Ząbkowice Śląskie i tu zostały przyjęte przez Księży Pallotynów, którym pomagały w prowadzeniu domu. Przywiozły z sobą obraz Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej i zdecydowały się umieścić go w znajdującej się na terenie posesji małej kaplicy – rotundzie. Jakże ogromne było ich zdziwienie, gdy okazało się, że taki obraz już tam jest. W 1936 r. o. Kentenich, będąc z wizytą u pallotynów, podarował im obraz Matki Trzykroć Przedziwnej. Ten opatrznościowy zbieg okoliczności upewnił siostry, że powinny tutaj zostać, a rotundę ustanowiły tymczasowym sanktuarium Matki Trzykroć Przedziwnej. Tak oto w Ząbkowicach Śląskich narodził się Ruch Szensztacki w Polsce. Dokonało się to 30 kwietnia 1946 r.

Dlatego właśnie w tym miejscu, w ośrodku rekolekcyjnym Księży Pallotynów, w połowie stycznia na rekolekcjach pogłębiających duchowość Szensztatu spotkali się członkowie ruchu z diecezji legnickiej. Rekolekcje prowadził o. Romuald Kszuk ze wspólnoty Ojców Szensztackich w Józefowie k. Warszawy wraz z s. Damianą Czogałą, opiekunką ruchu, z Centrum Ruchu Szensztackiego w Otwocku-Świdrze. Motywem przewodnim rekolekcji było hasło trwającego roku liturgicznego i duszpasterskiego w Polsce: „Idźcie i głoście”.

Reklama

Ruch Szensztacki jest ruchem apostolskim. O. Romuald mocno podkreslił słowa papieża Benedykta XVI, wypowiedziane 12 marca 2012 r.: „Nowe sytuacje – zarówno w Kościele, jak i w życiu społecznym, ekonomicznym, politycznym i kulturalnym – domagają się dzisiaj ze szczególną siłą zaangażowania świeckich katolików. Bierność, która była zawsze postawą nie do przyjęcia, dziś jeszcze bardziej staje się winą. Nikomu nie godzi się trwać w bezczynności”.

W apostolacie Pielgrzymującej Matki Bożej poszczególne rodziny przekazują sobie kapliczki Matki Trzykroć Przedziwnej, realizują swój apostolat, dla którego pierwszym miejscem jest najbliższa rodzina, dalej – inne rodziny, do których Maryja dociera dzięki pracy apostolskiej Szensztatu. Uczestnicy rekolekcji wysłuchali konferencji, mieli też możliwość pracy w grupach, dzielili się swoimi doświadczeniami, mówili o trudnościach, przekazywali świadectwa swojej apostolskiej misji. Mogli też poznać pracę misyjną Szensztatu na świecie, przedstawioną w krótkich filmach.

Szczególnym spotkaniem okazał się wieczór opłatkowy, na którym prowadzący dzielili się swoimi wspomnieniami i przeżyciami w pracy duszpasterskiej i apostolskiej. Była też sposobność, by porozmawiać o organizacji zbliżającego się 10-lecia istnienia Ruchu Szensztackiego w diecezji legnickiej. Wprawdzie rocznica ta przypada na kwiecień 2018 r., ale przygotowanie obchodów diecezjalnych tej rocznicy, szczególnie przygotowanie wkładu duchowego przez poszczególne kręgi w parafiach, sprawiły, że poszczególne etapy tych obchodów omawiane są już od kilku miesięcy.

Dla członków Apostolatu Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu, którzy podejmują dzieło apostolskie w swoich parafiach, rekolekcje były wyjątkową okazją do pogłębienia swojej wiedzy o początkach ruchu, jego źródłach i samym założycielu, do wzrostu apostolskiego zapału. A przede wszystkim rekolekcje były znakomitą okazją do wzajemnego poznania się uczestników, do integracji. Były kolejnym małym krokiem w kierunku tworzenia w diecezji Rodziny Szensztackiej.

2017-02-08 14:25

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mały jubileusz Ruchu Szensztackiego

Niedziela legnicka 16/2018, str. I-II

[ TEMATY ]

ruch szensztacki

Ks. Waldemar Wesołowski

Uroczystościom jubileuszowym przewodniczyl bp Marek Mendyk

Uroczystościom jubileuszowym przewodniczyl bp Marek Mendyk

W Raciborowicach zainaugurowano obchody 10. rocznicy istnienia Apostolatu Matki Bożej Pielgrzymującej w diecezji legnickiej. Działa u nas 85 kręgów, skupiających blisko 850 rodzin

Maryja nie tylko czeka na swoje dzieci, ale sama pragnie wśród nich zamieszkać, dlatego członkowie ruchu zapraszają Maryję do swoich domów. Wizerunek Maryi w małej kapliczce nawiedza domy, by uczynić je miejscami obecności Boga, sanktuariami życia oraz Kościołami domowymi – mówił 6 kwietnia bp Marek Mendyk podczas jubileuszowej Eucharystii.

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Rozpocznij weekend z Chrystusem

2021-09-22 21:10

Fot. Mężczyźni św. Józefa we Wrocławiu

Jesteś mężczyzną i nie masz pomysłu na dobre rozpoczęcie weekendu? A może chcesz choć na chwilę zapomnieć o trudach mijającego tygodnia?

Z propozycją modlitwy i wielbienia Jezusa przychodzi wspólnota Mężczyźni św. Józefa. Spotkanie rozpocznie się od adoracji, a później Eucharystii. Do uczestników konferencję pt. „Wierzę, więc jestem” skieruje ks. Jakub Bartczak - duszpasterz, raper, autor tekstów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję