Reklama

Niedziela Kielecka

Chmielnik

Połączyły ich słowa proroka

Od czterech lat OEM „Świętokrzyski Sztetl” w Dniu Judaizmu – czyli w ramach inicjatywy Episkopatu Polski liczącej już 20 lat – organizuje Dzień Judaizmu. Stałym elementem chmielnickich obchodów są prelekcje przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich i judaizmu, z dyskusją i debatą. Tak było także w tym roku

Udało się zaprosić wielu znamienitych gości i prelegentów. Elementy wspólnej w wielu aspektach spuścizny historycznej i potrzebę budowania dobrych relacji podkreślali w swoich wystąpieniach wicewojewoda świętokrzyski – Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego – Adam Jarubas, starosta kielecki – Michał Godowski. W imieniu biskupa kieleckiego mówił dr hab. prof. KUL ks. Przemysław Kantyka, podkreślając wspólnotę biblijnych korzeni oraz obecność Żydów w historii Polski.

Rabin Skórka – rektor Latynoamerykańskiego Seminarium Rabinicznego w Buenos Aires, rabin gminy żydowskiej Benei Tikva i przyjaciel papieża Franciszka, przypomniał m.in. ostatnie kamienie milowe na drodze dialogu oraz traumatyczne doświadczenie II wojny światowej, które przebudowało żydowskie doświadczenie wiary. Wyraził słowa wdzięczności wobec Kościoła katolickiego za „Nostra aetate” i pełną akceptację państwa Izrael.

Reklama

Głównym punktem wydarzenia były wykłady dotyczące tegorocznego hasła Dnia Judaizmu, zaczerpniętego z Jeremiasza: „Uwiodłeś mnie, Panie, a ja pozwoliłem się uwieść” (Jr 20,7 -9).

Mówili na ten temat: rabin Shalom Dov Ber Stambler z Warszawy, o. dr Piotr Nyk, karmelita z Krakowa, pastor Janusz Daszuta – metodysta z Kielc. Podkreślali motyw „uwiedzenia przez Boga” oraz niezłomność prorocką w głoszeniu Słowa Bożego. Dyskutowano na temat tłumaczenia biblijnego zdania, które jest wyrazem posłuszeństwa woli Bożej, mówiono o tym, jak realizowali je prorocy i Mojżesz, jak dzisiaj należy odczytywać Torę.

Dzień Judaizmu był okazją do prezentacji historii sztetli i gmin dawnego województwa kieleckiego, co jest jednym z celów funkcjonowania OEM „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku. Tym razem została przedstawiona Gmina żydowska w Będzinie w prezentacji Karoliny Jakoweńko (Fundacja Brama Cukermana w Będzinie).

Reklama

Nastąpiło także ogłoszenie V edycji konkursu „Nasi sąsiedzi – Żydzi”, realizowanego przez „Świętokrzyski Sztetl”, Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz kielecką Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej. Podczas spotkania zaprezentowało się także Koło Naukowe Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Aktor Zbigniew Waleryś, znany m.in. z roli Pawła z Tarsu w filmie „Quo vadis” Jerzego Kawalerowicza, odczytał fragmenty tekstów z Księgi Jeremiasza i „Tryptyku rzymskiego” Jana Pawła II.

Na babińcu synagogi nastąpiło otwarcie wystawy „Przeminęły cieniem” prof. Władysława Szczepańskiego, z udziałem artysty. Wystawa powstała wskutek inspiracji zabudową dawnych sztetli Polski południowej i wschodniej. Prace artysta przygotowywał od lat 90. XX wieku.

Wydarzenie, w którym licznie uczestniczyli uczniowie, zostało poprzedzone warsztatami biblijnymi „Serce wobec prawa”, zorganizowanymi w chmielnickim ośrodku z udziałem licealistów. Warsztat został zainspirowany „Księgą Rut”. – Głównym założeniem zajęć było uświadomienie uczestnikom, że mimo różnic wyznania, Biblia to most kulturowy ułatwiający dialog chrześcijan i wyznawców judaizmu. Słowem kluczem stało się hebrajskie pojęcie chesed, które jest cechą osoby dającej więcej, niż wymaga prawo. To właśnie chesed przywraca harmonię i szczęście w życiu bohaterów „Księgi Rut” – mówi Zuzanna Ferenc-Warchałowska, nauczycielka i autorka scenariusza spektaklu. Uczniowie wysłuchali nagrania współczesnej pieśni ślubnej popularnej w krajach angielskojęzycznych opartej na fragmencie z Księgi Rut 1, 16 – 17, „Song of Ruth” (Wherever You Go) oraz piosenki z kieleckiego spektaklu muzycznego „Rut” (Gdziekolwiek pójdziesz), a także fragment spektaklu. Analizując linię fabularną Księgi Rut oraz decyzje głównych bohaterów, młodzież szukała odpowiedzi na pytania dotyczące szczęścia w małżeństwie, przyczyn emigracji i trudności adaptacji w nowej społeczności.

Zachęcamy do wykorzystania warsztatów w szkołach (kontakt: 882-075-600).

2017-02-08 14:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gniezno: nabożeństwo Słowa Bożego z udziałem Prymasa Polski i rabina Schudricha

[ TEMATY ]

Gniezno

prymas Polski

Dzień Judaizmu

prymaspolski.pl

„Bez świętowania nie możemy być” – przypomniał Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas nabożeństwa Słowa Bożego, które odbyło się 16 stycznia w Gnieźnie w ramach ogólnopolskich obchodów XXIII Dnia Judaizmu. Ich motywem przewodnim było świętowanie dnia świętego.

Modlitwa stanowiąca tradycyjnie centralny punkt obchodów Dnia Judaizmu odbyła się wieczorem w gnieźnieńskim Centrum Edukacyjno-Formacyjnym z udziałem naczelnego rabina RP Michaela Schudricha, ambasadora Izraela w Polsce Alexandra Ben Zvi, bp. Rafała Markowskiego oraz wiceministra kultury Jarosława Sellina. Obecny był także abp senior Henryk Muszyński, który wczoraj odebrał „Menorę Dialogu” w uznaniu zasług dla zbliżania ludzi, kultur, religii i narodów.

CZYTAJ DALEJ

Bohater z krwi i kości

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 40-41

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Emilia Bąk/Materiały prasowe

Na ekrany kin w Polsce wszedł film pt. Wyszyński. Zemsta czy przebaczenie. Przedstawia on losy przyszłego prymasa Polski jako kapelana szpitala powstańczego w podwarszawskich Laskach. Z jego twórcą, debiutującym w fabule, reżyserem Tadeuszem Syką rozmawia Grzegorz Polak.

Grzegorz Polak: Czym Twój film różni się od wielu innych poświęconych prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu?

Tadeusz Syka: Po pierwsze – jest to film fabularny, dopiero drugi, po obrazie Teresy Kotlarczyk z Andrzejem Sewerynem w roli głównej. Po drugie – dotyczy okresu bardzo mało znanego w życiu prymasa, kiedy jako jeszcze młody ksiądz był kapelanem szpitala powstańczego w podwarszawskich Laskach. Nie działał na froncie, ale wykazał się wielkim bohaterstwem, towarzysząc do końca umierającym młodym powstańcom. Był to niezwykle istotny okres w życiu kard. Wyszyńskiego, który w zapiskach Pro memoria przyznał, że powstanie go ukształtowało. Myślę też, że bardzo go zahartowało, może bardziej niż internowanie. Wspólnie z bratem Maciejem dostrzegłem w tym wielki potencjał na ciekawy film, z którym można by dotrzeć do młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Jak modlić się na Mszy św.?

2021-09-22 16:36

[ TEMATY ]

dominikanie

Letnia Szkoła Duchowości Chrześcijańskiej

MJscreen

Wykłady o. Jurczaka można było śledzić online.

Wykłady o. Jurczaka można było śledzić online.

Dominikanin o. dr Dominik Jurczak OP przez 3 dni wyjaśniał, jak modlić się na Mszy św.

II edycja Letniej Szkoły Duchowości Chrześcijańskiej pod hasłem: „Jak modlić się na Mszy św.?” odbyła się w parafii w Ustroniu Hermanicach w dniach od 29 do 31 sierpnia. Uczestniczono w niej również online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję