Reklama

Przedstawiciele wspólnot religijnych u Prezydenta RP

W Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli wspólnot religijnych w Polsce z prezydentem RP Andrzejem Dudą i jego małżonką. W wygłaszanych przy tej okazji przemówieniach wiele miejsca poświęcono potrzebie obniżenia temperatury sporu politycznego, który nie pozostaje bez wpływu na społeczeństwo.

W spotkaniu udział wzięli m.in.: prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, sekretarz KEP bp Artur Miziński, biskup polowy WP Józef Guzdek, warszawsko-praski biskup pomocniczy Marek Solarczyk, a także abp Eugeniusz Popowicz z Kościoła greckokatolickiego, abp Sawa – prawosławny metropolita warszawski i całej Polski oraz przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, jak również przedstawiciele gminy żydowskiej z naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem, wspólnoty muzułmańskiej i innych mniejszości religijnych w RP.

Reklama

Zwracając się do zgromadzonych, Andrzej Duda podkreślił, że spotkanie jest „wielkim znakiem wspólnoty ludzi wierzących”.

W imieniu Kościoła katolickiego w Polsce głos zabrał abp Stanisław Gądecki – przewodniczący KEP. Mówiąc o nadchodzących wydarzeniach w Polsce, wskazał na przypadającą w bieżącym roku 100. rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie, których centralną treścią jest wezwanie do modlitwy o pokój, czego „my dzisiaj tak bardzo potrzebujemy, w świecie nękanym przez kolejne akty terrorystycznego bestialstwa”.

W imieniu Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej głos zabrał bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego w RP, który podkreślił, że Kościoły tworzące PRE nie żyją w próżni, ale czynnie współtworzą polskie społeczeństwo. W tym kontekście poinformował, że wspólnoty te z głęboką troską obserwują zaostrzający się konflikt między różnymi opcjami politycznymi, który przekłada się na podziały w społeczeństwie.

Reklama

W podobnym tonie wypowiedział się mufti Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący najwyższego kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP. Przyznał, że obecnie w Polsce mamy do czynienia z pewnymi objawami radykalizmu, z czym trudno jest walczyć niewielkiej wspólnocie muzułmańskiej. – Mamy nadzieję, że rząd RP pochyli się nad tą sprawą i pomoże, by Tatarzy, wyznawcy islamu, mogli w społeczeństwie polskim spokojnie żyć – powiedział mufti.

Zamykając spotkanie, prezydent Duda nawiązał do podjętych w wystąpieniach kwestii i zaapelował do duchownych, którzy mają ogromną moc wpływania na wiernych, by mówili o tym, że potrzebujemy jedności, a każdy ponosi odpowiedzialność za wypowiedziane słowo.

2017-02-08 10:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dramat mieszkańców wyspy La Palma po wybuchu wulkanu

2021-09-22 17:26

[ TEMATY ]

pomoc

Hiszpania

wulkan

Vatican News

wulkan La Palma

wulkan La Palma

Trudna sytuacja panuje na wyspie La Palma. Erupcja wulkanu zmusiła do ewakuacji ponad 6 tys. osób, a spływająca lawa zniszczyła już blisko dwieście budynków mieszkalnych.

„Boimy się o ludzi, którzy stracili bliskich i dobytek całego życia. Oddajemy się w ręce Boga” – powiedział ks. Domingo Guerra, 79-letni proboszcz w El Paso, gdzie znajduje się wulkan.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Polichromie w Nidku pięknieją

2021-09-22 16:55

[ TEMATY ]

prace konserwatorskie

polichromie

Ks. dr Szymon Tracz

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Drugi etap prac w kościele w Nidku został zakończony.

Ten etap obejmował prace konserwatorsko-restauratorskie polegające głównie na odczyszczeniu i uzupełnieniu dekoracji malarskich pokrywających nawę i strop we wnętrzu zabytkowego drewnianego kościoła Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Polichromię wykonał w 1877 roku malarz Jan Imitowski z Oświęcimia, co potwierdza sygnatura, jaką konserwatorzy odkryli na globie ziemskim znajdującym się na stropie w prezbiterium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję