Reklama

Korzenie Europy

Byłem świadkiem wyjątkowej ceremonii nadania tytułu Honorowego Kanonika Bazyliki św. Jana na Lateranie prezydentowi Francji Nicolasowi Sarkozy’emu. Uroczystość odbyła się 20 grudnia 2007 r. Po raz pierwszy honoru tego dostąpił król Henryk IV w 1604 r., a w naszych czasach otrzymują go prezydenci jako następcy królów Francji, „najstarszej córki Kościoła”. Wcześniej otrzymali go: Charles de Gaulle, Valéry Giscard d’Estaing i Jacques Chirac, a nie chcieli go przyjąć prezydenci: René Coty, Georges Pompidou i François Mitterrand. Od czasów Henryka IV każdego 13 grudnia, w uroczystość św. Łucji, w archibazylice laterańskiej sprawowana jest Msza papieska w intencji „szczęścia i dobrobytu we Francji”. W czasie uroczystości, która odbyła się w Pałacu Laterańskim, Sarkozy wygłosił pamiętne przemówienie. Po raz pierwszy usłyszałem francuskiego prezydenta mówiącego o chrześcijańskich korzeniach Francji, a jednocześnie o pozytywnej laickości, która nie uważa religii za zagrożenie, lecz za bogactwo. Sarkozy powiedział: „Laickość nie może być negowaniem przeszłości. Nie ma ona prawa do odcinania Francji od jej chrześcijańskich korzeni. Próbowała to zrobić, a nie powinna. Tak jak Benedykt XVI uważam, że naród, który ignoruje dziedzictwo etyczne, duchowe, religijne swojej historii, popełnia przestępstwo przeciwko kulturze, przeciwko mieszance historii, dziedzictwa, sztuki i tradycji ludowych, która głęboko przenika nasz sposób życia i myślenia. Wyrwać korzenie to znaczy stracić sens, osłabić spoiwo narodowej tożsamości i jeszcze bardziej wyjałowić stosunki społeczne, które tak bardzo potrzebują symboli pamięci”. A następnie dodał: „Musimy zaakceptować chrześcijańskie korzenie Francji, a nawet dowartościować je, nadal broniąc laickości, która nareszcie stała się dojrzała”. W swoim przemówieniu prezydent wypowiedział pamiętne słowa: „Przez długi czas republika laicka nie doceniała znaczenia duchowych aspiracji”, ale teraz „Francja potrzebuje przekonanych katolików, którzy nie boją się powiedzieć, kim są i w co wierzą”.

O ważnym przemówieniu poprzedniego prezydenta Francji – Nicolasa Sarkozy’ego oraz o agresywnym laicyzmie nowej ekipy rządzącej prezydenta François Hollande’a rozmawiałem z kard. Paulem Poupardem, historykiem religii, jednym z najbliższych współpracowników Jana Pawła II, dawnym rektorem Instytutu Katolickiego w Paryżu, emerytowanym przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Kultury oraz Papieskiej Komisji ds. Dialogu Międzyreligijnego.

Wywiad – na następnych stronach „Niedzieli”.

2017-02-08 10:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Krzyż: włodarze 10 gmin świętokrzyskich sprzeciwiają się szkalowaniu oblatów

2021-09-28 20:46

[ TEMATY ]

Święty Krzyż

oblaci

Archiwum autora

Opactwo na Świętym Krzyżu

Opactwo na Świętym Krzyżu

Sprzeciw wobec rozpowszechnianych w przestrzeni publicznej przez przeciwników zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego komunikatów szkalujących działalność Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu wyrazili 28 września we wspólnym stanowisku wójtowie i burmistrzowie 10 gmin zrzeszonych w Związku Gmin Gór Świętokrzyskich.

Stanowisko wójtów i burmistrzów – członków Związku Gmin Gór Świętokrzyskich - w sprawie komunikatów związanych z planami zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego, które pojawiają się w przestrzeni publicznej odnośnie do działalności Domu Zakonnego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu poparł m.in. także wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podczas konferencji pasowej w Kielcach.

CZYTAJ DALEJ

Czego nie wolno zmieniać w celebracji Mszy św.? Komisja KEP wyjaśnia zachowanie abp. Rysia podczas Areny Młodych

2021-09-27 07:13

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Arena Młodych

ks. Paweł Klys

Kapłan jest sługą świętej liturgii i nie wolno mu na własną rękę w celebracji Mszy św. niczego dodawać, opuszczać ani zmieniać - podkreślił przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, bp Piotr Greger, w związku z celebracją liturgii podczas spotkania Arena Młodych "Reset" w Łodzi.

W odpowiedzi na liczne pytania adresowane do centralnych instytucji kościelnych w Polsce dotyczących sposobu sprawowania eucharystii pod przewodnictwem metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia, w czasie modlitewnego spotkania dla młodzieży Arena Młodych "Reset" w Łodzi na stadionie żużlowym "Orła Łódź" 13 września br., Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski udzieliła wyjaśnień w "Pro memoria" na temat integralności Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Koronka na ulicach miast

2021-09-28 17:18

Fot. Niedziela Wrocławska

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Na ulicach miast w całej Polsce modlono się Koronką do Miłosierdzia Bożego. W akcję włączyło się wiele parafii z archidiecezji wrocławskiej.

Jednym z takich miejsc był plac obok kościoła ojców kapucynów przy ul. Sudeckiej. Wierni zgromadzili się równo o godz. 15 aby odmówić Koronkę w intencjach podanych przez organizatorów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję