Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 7/2017, str. 8

Pielgrzymka Parlamentarzystów

Senatorowie i posłowie na Jasnej Górze

Po raz 28. na Jasną Górę przybyła Pielgrzymka Parlamentarzystów. To tradycyjne spotkanie odbywa się co roku 2 lutego – w święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej). Do sanktuarium przybyło kilkudziesięciu posłów i senatorów RP z różnych klubów parlamentarnych wraz z ks. Piotrem Burgońskim – krajowym duszpasterz parlamentarzystów. Tegoroczna pielgrzymka miała szczególny akcent – w imieniu polskich parlamentarzystów wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński i poseł Elżbieta Kruk przekazali dla Jasnej Góry akt uchwały Sejmu, podjętej w grudniu 2016 r., ustanawiającej rok 2017 Rokiem 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.Akt uchwały Senatu z listopada 2016 r. przekazali wicemarszałek Maria Koc i senator Czesław Ryszka. – To jest szczególny rok – 2017 jest z woli Sejmu i Senatu Rokiem Jubileuszowym w 300-lecie podjęcia decyzji przez papieża Klemensa XI o ukoronowaniu i ustanowieniu Matki Bożej Częstochowskiej Królową Polski – podkreślił Joachim Brudziński.

Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Zebranych powitał o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. – Na ręce Pana Marszałka składam serdeczne podziękowanie za uchwalenie Jubileuszowego Roku Matki Bożej Częstochowskiej, a przez to przypomnienie nam wszystkim o wielkim skarbie narodowym, jakim jest obecność cudownej jasnogórskiej ikony Matki Bożej w życiu i w dziejach naszej Ojczyzny – powiedział ojciec przeor.

Reklama

– Nasza epoka już dzisiaj określa siebie bardzo kulturalnie: postnowoczesna, postchrześcijańska, posthumanistyczna. Słowem roku 2016 w Europie i świecie stała się postprawda. Nie ma obiektywnej prawdy, wszystko jest zmienne – zwrócił uwagę w homilii abp Depo. Podkreślił, że chociaż świat pożegnał się już z chrześcijańskimi korzeniami kultury, wiary i moralności, to wciąż wielkimi symbolami są i pozostaną do końca krzyż i obrazy Tej, która dała nam Zbawiciela. Zauważył, że w lipcu 2016 r. właśnie na Jasnej Górze uczestniczyliśmy pod przewodnictwem papieża Franciszka w narodowym dziękczynieniu za chrzest Polski, i ubolewał, że wielu z naszych rodaków, „zapewne ochrzczonych, nie wybrało się w drogę za Chrystusem”. Zachęcał, by każdy z nas odpowiedział sobie na pytanie, czy Chrystus jest naszym światłem, czy jest naszą drogą i co zostawimy po sobie, jakie dziedzictwo, jaki fundament dla przyszłości Polski, Europy i świata.

Noworoczny koncert

Jasnogórska Orkiestra Dęta

Koncert noworoczny Jasnogórskiej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Marka Piątka odbył się 28 stycznia br. w Bazylice Jasnogórskiej. – Jasnogórska Orkiestra Dęta powstała z inicjatywy o. Jerzego Tomzińskiego w 1961 r. W jej skład weszło 18 zakonników paulińskich oraz 21 muzyków świeckich. Tworzyli wspaniałą orkiestrę, która przez cały rok liturgiczny uświetniała liturgię i podkreślała piękno Sanktuarium Jasnogórskiego – przypomniał na początku koncertu o. Nikodem Kilnar, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych. – Niech ten szczególny czas uwielbienia Boga przez piękną muzykę wprowadzi nas w tajemnicę wielbienia Go w Jego narodzeniu.

– Koncert rozpoczęła „Fanfara Heroiczna” Paula Murthy. Już jej początek podkreślił charakter i brzmienie naszej Jasnogórskiej Orkiestry Dętej, która liczy ponad 50 osób – powiedział Marek Piątek. Pewną nowością w czasie koncertu było połączenie występu Orkiestry Dętej z Oktetem Jasnogórskim. – Bardzo chciałem, aby szerokie grono publiczności, tych wszystkich, którzy przychodzą na nasze koncerty, usłyszało, jak zabrzmi w tej wspaniałej scenerii zespół mniejszy, a więc Oktet Jasnogórski. Wykonał on „Cichą noc” w przepięknym opracowaniu Klaudiusza Jani; jest to utwór, który orkiestra grywa w czasie Pasterki – wyjaśnił Marek Piątek.

Jasnogórska Orkiestra Dęta od ponad 50 lat uczestniczy w najważniejszych uroczystościach na Jasnej Górze. Członkowie orkiestry wraz z paulinami codziennie grają uroczyste fanfary na odsłonięcie i zasłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Pierwszym kapelmistrzem orkiestry był Alfred Stępniewski. Po jego śmierci w 2001 r.obowiązki dyrygenta objął Marek Piątek, pedagog Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie. Obecnie do orkiestry należą muzycy soliści częstochowskiej Filharmonii, studenci i absolwenci Akademii Muzycznej w Katowicach i Akademii Muzycznej we Wrocławiu, uczniowie ZSM w Częstochowie oraz wybrani najlepsi muzycy amatorzy grający na instrumentach dętych.

2017-02-08 10:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św? Przekonaj się!

2021-09-27 14:27

[ TEMATY ]

Eucharystia

Msza św.

Karol Porwich/Niedziela

Na taką Mszę św. ludzie przychodzą ze szczególną nadzieją. Modlą się o uzdrowienie dla siebie i dla innych. Konkretnych „innych”: dla syna, córki, matki, dla chorych i cierpiących, fizycznie i duchowo, niekochanych, smutnych... I w podzięce za uzdrowienie, jeśli takie się dokona. Czy Msza św. z modlitwą o uzdrowienie ma większą wagę niż tradycyjna Msza św.? Czy podczas niedzielnej Eucharystii Jezus też może dokonać cudu?

A uzdrowienie dokonuje się, jak mówią ludzie, którzy go dostąpili. Niejeden, wychodząc po Mszy o uzdrowienie, odnajduje w sobie co najmniej spokój i siłę, wierząc, że to co najmniej początek. „Bardzo mnie bolało ramię. Nic nie można zrobić - brzmi jedno ze świadectw. - Leki, maści nie działały. Ale przed miesiącem, po modlitwie w czasie Mszy o uzdrowienie, przyszła prawdziwa ulga. Ręka już mnie nie boli, choć teraz nie używam żadnych leków. Dziękuję Panu Bogu, modlę się, żeby to było trwałe wyleczenie”.
Ludzie przychodzą najczęściej w konkretnej sprawie, to i ich świadectwa są potem konkretne. W konkretnej Mszy chodzi przecież o konkretne sprawy: fizyczny ból, którego ma się dość i chciałoby się pozbyć, i ból duchowy, gdy syn, córka, mąż albo żona wykoleili się: biorą narkotyki, piją na umór, zaniedbują rodzinę. „Przyszłam na tę Mszę, bo naprawdę cierpiałam - twierdzi pani blisko pięćdziesiątki. - Rzucił mnie mąż, wpadłam w depresję, a terapia niewiele mi dawała. Ale gdy przyszłam na Mszę św. o uzdrowienie raz i drugi, poczułam ulgę. Byłam spokojna, wreszcie mogłam normalnie spać! Wszystko zmieniało się niemal z dnia na dzień”.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do sióstr zakonnych: jesteście kobietami, które poszły za Jezusem z Galilei

2021-09-27 19:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

dziewica konsekrowana

ks. Paweł Kłys

Jesteście siostrami zakonnymi, dziewicami konsekrowanymi, wdowami konsekrowanymi, dlatego, że zafascynował was Jezus, ale ta pierwsza fascynacja - ona jest łatwa do przysłonięcia rozmaitymi rzeczami – mówił abp Grzegorz Ryś podczas pierwszego dnia rekolekcji dla dziewic i wdów konsekrowanych oraz sióstr zakonnych z archidiecezji łódzkiej, które rozpoczęły się w katedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi.

Przewodniczy im abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Bp Solarczyk: jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych

2021-09-28 21:47

[ TEMATY ]

Bp Marek Solarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych – mówił biskup Marek Solarczyk, który celebrował mszę świętą w kościele św. Stefana w Radomiu. Każdego 28. dnia miesiąca w świątyni kościele wierni będą gromadzić się na wspólnej modlitwie za Polskę i zgłębiać wciąż aktualne nauczanie Prymasa Tysiąclecia. Wspólna modlitwa była również inauguracją spotkań formacyjnych członków Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej.

Ks. Andrzej Jędrzejewski, proboszcz parafii św. Stefana i asystent diecezjalny Akcji Katolickiej wyraził radość, że „trwamy w radosnym dziękczynieniu za beatyfikację kard. Wyszyńskiego tak bardzo wyczekiwaną i wymodloną”. - To on mówił, że kocha Ojczyznę bardziej niż własne serce, dlatego jest dla nas szczególnym patronem Ojczyzny i orędownikiem spraw kraju. Taka intencja właśnie dzisiaj nas gromadzi. Dziękujemy za dar beatyfikacji, ale i prosimy o Boże błogosławieństwo dla Polski - mówił ks. Jędrzejewski, witając wiernych i członków Akcji Katolickiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję