Reklama

Z Polski

Niedziela Ogólnopolska 7/2017, str. 7

Wystawa

Królowa Polski o wielu obliczach

W jasnogórskiej Sali Rycerskiej 2 lutego br. została otwarta wystawa „Królowa Polski o wielu obliczach”, przygotowana z racji przypadającego w 2017 r. jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej. Wystawa prezentuje 47 wizerunków Maryi koronowanych przez Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Zorganizowana została przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego – powstała dzięki jego członkini Helenie Kupiszewskiej, której książka pt. „Królowa Polski o wielu obliczach” towarzyszy wystawie.

Na otwarciu wystawy obecni byli m.in.: o. Arnold Chrapkowski – generał Zakonu Paulinów, o. Marian Waligóra – przeor Jasnej Góry i Stanisława Grochowska – odpowiedzialna generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Wernisaż prowadziła Izabela Tyras z Radia Jasna Góra.

Reklama

– Dokumentacja życia Księdza Prymasa, którą dzisiaj nazywamy dziedzictwem Prymasa Tysiąclecia, istnieje w naszym narodzie i z tego dziedzictwa możemy czerpać również w wymiarze tej wystawy – podkreśliła Stanisława Grochowska. – Życzę państwu, aby kontemplacja wizerunków Matki Bożej, Królowej o wielu obliczach, jak mówił Ksiądz Prymas, przyczyniła się do większej miłości Pana Boga, Ojczyzny i każdego człowieka – dodała.

– Malując Matkę Bożą, ciągle z Nią rozmawiałam, zawierzyłam Jej siebie i całą moją rodzinę – powiedziała podczas otwarcia wystawy malarka Bożena Aleksy. Gdy malowałam obrazy, które koronował kard. Wyszyński, dowiedziałam się o jego miłości do Matki Bożej, o jego zawierzeniu się Jej i zaufaniu.

O. Chrapkowski nawiązał do słów papieża Franciszka: – Ojciec Święty powiedział, że tutaj, przed Obliczem Jasnogórskiej Maryi, otrzymał dar spojrzenia Matki. Bardzo piękne, bardzo nośne stwierdzenie: otrzymać dar spojrzenia Matki. Wypowiadając te słowa, na pewno każdy z nas odwołuje się do matki ziemskiej. Ale zarówno te papieskie słowa, jak i dzisiejsza wystawa, a przede wszystkim jasnogórski wizerunek oraz Ewangelia, która tutaj, na Jasnej Górze, wielokrotnie rozbrzmiewa – nie tylko Ewangelia o Kanie Galilejskiej, lecz Ewangelia o Krzyżu, o Matce – mówią nam, że każdy z nas jest dzieckiem Bożej Matki, i patrzymy na Nią nie tylko jako na Królową, zwłaszcza w tym roku jubileuszowym, ale zawsze pragniemy ujrzeć to matczyne, czułe spojrzenie Maryi.

Reklama

– Ta wystawa to jest jeden z elementów świętowania, ale też przygotowania do dnia centralnego jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu – zauważył o. Waligóra. – Cieszę się z tego, że właśnie wizerunki koronowane przez Prymasa Tysiąclecia wpisują się w to świętowanie koronacji jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej, tym bardziej że Prymas, który był tak związany z Jasną Górą, z Matką Bożą, tu doświadczył Jej szczególnej opieki i w jakimś sensie traktował Ją jako Mamę, której mógł wszystko zawierzyć. Cieszę się, że dzięki tym wizerunkom przez siebie koronowanym jest jakby na nowo obecny tutaj; są obecne jego miłość, zawierzenie i oddanie Najświętszej Dziewicy.

– Wystawa została zainicjowana już 3 lata temu i wędrowała po Polsce, ale to jest chyba najlepszy moment – jubileusz 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej – by właśnie teraz była na Jasnej Górze – wskazał o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów. – To pokazuje, że Matka Boża ma stolicę tu, ale jednocześnie promieniuje na całą Polskę.

Wystawę będzie można oglądać do 3 maja 2017 r.

* * *

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Należy w sobie dostrzegać pozytywne wartości, bo nawet w najgorszym z nas jest jeszcze ślad Bożej dobroci.

Krótko

• IPN upublicznił w Internecie listę esesmanów z niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. W wykazie podane są nazwiska, daty i miejsca urodzenia oraz data pojawienia się w obozie.

• CBA zatrzymało 5 osób podejrzewanych o nadużycia w głośnej aferze reprywatyzacyjnej w Warszawie. Zatrzymano m.in. byłego urzędnika warszawskiego Ratusza, który miał przyjąć gigantyczną łapówkę – w wysokości 2,5 mln zł. Sąd zgodził się na areszt tymczasowy 4 podejrzanych.

• Gen. Leszek Surawski został nowym szefem Sztabu Generalnego WP. Do tej pory był on pierwszym zastępcą dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

• Grafolodzy z Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. dr. Jana Sehna w Krakowie nie mają wątpliwości – większość donosów i pokwitowań odbioru pieniędzy znalezionych w tzw. szafie Kiszczaka była pisana przez byłego prezydenta RP Lecha Wałęsę.

• Funkcjonariusze CBŚP zatrzymali 14 osób, w tym przywódców gangu pruszkowskiego, którzy po odbyciu wyroków za „gangsterkę” wzięli się za przestępstwa gospodarcze.

• Senat RP zaakceptował nowelę kodeksu karnego, zakładającą m.in. karę 25 lat więzienia za fałszowanie faktur VAT, których wartość przekracza 10 mln zł. Karą więzienia od 3 do 15 lat byłoby zagrożone fałszowanie faktur o wartości przekraczającej 5 mln zł.

• Deficyt w ubiegłorocznym budżecie był niższy od zakładanego, wyższe były wpływy z podatków, za to niższy wzrost gospodarczy. Takie są wyniki szacunkowych danych z wykonania budżetu za rok 2016 przedstawione przez Ministerstwo Finansów.

• W 2016 r. urodziło się 16 tys. dzieci więcej niż rok wcześniej. Zdaniem przedstawicieli rządu, to efekt wprowadzenia programu „Rodzina 500+”.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2017-02-08 10:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Fatima” - film, który pomaga w przeżywaniu wiary

2021-09-22 09:24

[ TEMATY ]

Częstochowa

Fatima

Tygodnik Katolicki Niedziela

pokaz filmu

Karol Porwich/Niedziela

Wieczorem 21 września w Cinema City w Częstochowie odbył się specjalny przedpremierowy pokaz filmu „Fatima” w reżyserii Marco Pontecorvo. Na projekcję filmu mieszkańców Częstochowy zaprosił Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Przybyłych do częstochowskiego kina pracowników, czytelników i przyjaciół „Niedzieli” przywitał redaktor naczelny ks. Jarosław Grabowski. – „Fatima” to film z przesłaniem. Popularyzuje on Fatimę i przybliża jej tajemnice. Być może także pomoże pogłębić wiarę – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Film animowany o św. Maksymilianie

2021-09-22 16:47

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

film animowany

Studio Filmów Rysunkowych

Postacie z filmu rysunkowego.

Postacie z filmu rysunkowego.

Powstaje film animowany o św. Maksymilianie.

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej razem z nowosądeckim Wydawnictwem Promyczek opracowuje film animowany o o. Kolbem pt. „Szalony Maks”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję