Reklama

Z Watykanu

Audiencja generalna

Wychowywanie serc do nadziei

O potrzebie wychowywania naszych serc do nadziei w zmartwychwstanie mówił 1 lutego br. papież Franciszek podczas audiencji generalnej. W swojej katechezie skomentował fragment z Pierwszego Listu do Tesaloniczan (5, 4-11). Zdaniem Papieża, tekst ten jest wyjątkowo aktualny, gdyż w obliczu zbliżania się śmierci naszej czy też kogoś bliskiego czujemy, że nasza wiara poddawana jest próbie.

Charakteryzując nadzieję chrześcijańską, Franciszek wskazał, że jest ona oczekiwaniem na coś, co już zostało dokonane i co na pewno dokona się dla każdego z nas. – Żywienie nadziei oznacza nauczenie się życia w oczekiwaniu. Ale oznacza to serce pokorne, ubogie. Tylko ubogi potrafi oczekiwać.

KAI

Nowa Praktyka „ad limina”

Rozmowa zamiast przemówienia

Reklama

Od tego roku podczas tradycyjnych wizyt episkopatów „ad limina Apostolorum” papież Franciszek nie będzie wygłaszał przemówień, ale rozmawiał z biskupami za zamkniętymi drzwiami. Potwierdził to w rozmowie z austriacką agencją katolicką Kathpress dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Gregory Burke. – Nie będzie już więcej pisanych wcześniej papieskich przemówień – zaznaczył.

Dziennikarz zauważył, że w swoich wystąpieniach podczas wizyt „ad limina” Franciszek często krytycznie wypowiadał się na temat sytuacji Kościoła katolickiego w poszczególnych krajach. Często też nie odczytywał przemówienia, a tylko przekazywał jego tekst i zamiast tego rozmawiał z przybyłymi hierarchami.

KAI

Franciszek naucza

Źródła grzechów: pieniądz, próżność, pycha

Kościół z zamkniętymi drzwiami niczemu nie służy – powiedział papież Franciszek w wywiadzie dla stacji telewizyjnej i radiowej El Sembrador ze Stanów Zjednoczonych. Ojciec Święty stwierdził, że chrześcijanie są w świecie, by na całej ziemi głosić to, czego nauczył ich Jezus. Dlatego przekonani chrześcijanie muszą wyjść na ulice. Papież wezwał wierzących do czerpania „odwagi apostolskiej” od Jezusa i Maryi, bo „chrześcijanin bez odwagi nie jest chrześcijaninem”. Odwagę tę czerpie się z modlitwy i adorowania Boga w ciszy. – Nie mogę mieć dostępu do Jezusa, gdy z Nim nie rozmawiam, gdy Go nie znam – podkreślił Papież. Przypomniał także, że żyjąc w świecie, chrześcijanie muszą uważać, by nie ulec zepsuciu światowością. Wskazał na jej trzy pokusy, które przeszkadzają w służeniu Bogu. Pierwszą jest pieniądz, który „zapewnia bezpieczeństwo niepochodzące od Pana”. Drugą pokusą jest próżność, która sprawia, że wolimy zajmować się sobą, zamiast czynić dobro. Trzecią jest pycha, będąca „cechą diabła”. – To stąd wypływają wszystkie grzechy – powiedział Franciszek.

KAI

Ojciec Święty do Polaków

Módlcie się za zakonnice i zakonników!

Reklama

Pozdrawiam serdecznie polskich pielgrzymów. Jutro, w święto Ofiarowania Pańskiego, będziemy obchodzili Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Waszej modlitwie polecam kapłanów, siostry i braci ze zgromadzeń zakonnych czynnych i kontemplacyjnych. Niech ich życie poświęcone Bogu i charyzmatyczna posługa przynoszą obfity owoc dla dobra wiernych i ewangelizacyjnej misji Kościoła. Wam, tu obecnym, i waszym bliskim z serca błogosławię.

Audiencja generalna, 1 lutego 2017 r.

RV

Jasne stanowisko Watykanu

Bez zmian w sprawie Komunii św. dla rozwiedzionych

Na konieczność odczytywania nauczania zawartego w posynodalnej adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia” w świetle całej doktryny Kościoła oraz na aktualność nauczania św. Jana Pawła II zawartego w adhortacji „Familiaris consortio” wskazał w wywiadzie dla miesięcznika „Il Timone” kard. Gerhard Ludwig Müller. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary zaznaczył, że warunkiem, by osoby rozwiedzione żyjące w nowym związku niesakramentalnym mogły przyjmować Komunię św., jest zachowanie wstrzemięźliwości seksualnej.

RV

Watykan a lefebryści

Blisko porozumienia

Bliskie jest już porozumienie między Stolicą Apostolską a Bractwem Kapłańskim św. Piusa X (lefebrystami) – powiedział portalowi Vatican Insider abp Guido Pozzo. Sekretarz Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei” zaznaczył, że pracuje ona obecnie nad szczegółami formy prawnej przygarnięcia tej grupy tradycjonalistów.

Abp Pozzo stwierdził, że Bractwo Kapłańskie św. Piusa X będzie miało w Kościele status prałatury personalnej, który został wprowadzony na mocy Kodeksu Prawa Kanonicznego w 1983 r. i dotychczas ma zastosowanie jedynie w stosunku do Opus Dei.

KAI

Z twittera papieża Franciszka

Bóg pragnie, aby wszyscy uznawali siebie nawzajem za braci i według tego żyli, tworząc wielką rodzinę ludzką w harmonijnej różnorodności.

2017-02-08 10:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

200 lat temu urodził się Cyprian Kamil Norwid, patron roku 2021

2021-09-24 08:36

[ TEMATY ]

Cyprian Kamil Norwid

pl.wikipedia.org

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Cyprian Kamil Norwid, poeta, dramatopisarz, malarz, myśliciel, uznawany za najwybitniejszego spadkobiercę romantyzmu, ale i jego namiętnego krytyka, przyszedł na świat 200 lat temu, 24 września 1821 r. Decyzją Sejmu RP obchodzimy właśnie Rok Norwida.

Urodził się 24 września 1821 r. w mazowieckiej wiosce Laskowo-Głuchy pod Radzyminem. Drugie imię - Kamil - przybrał podczas bierzmowania w Rzymie w 1845 r. Ojciec Cypriana, Jan, pochodził z rodziny szlacheckiej, herbu Topór. Przyszły poeta był dumny ze swoich korzeni, w twórczości podkreślał szczególnie powiązania rodziny matki z Sobieskimi oraz budował legendę o normandzkich przodkach ojca. Miał trójkę starszego rodzeństwa; po śmierci rodziców dziećmi opiekowała się dalsza rodzina. Naukę w warszawskim gimnazjum Norwid przerwał, nie ukończywszy piątej klasy, by wstąpić do prywatnej szkoły malarskiej. Malarstwo studiował też w Krakowie, we Włoszech i w Belgii.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u szyi?

2021-09-25 17:58

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN, Family News Service

Rozważanie ks. Pawła Rytla-Andrianika do Ewangelii na 26. Niedzielę zwykłą.

1. Jak rozumieć mocne słowa Jezusa

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję