W ramach pogłębiania i zacieśniania współpracy z partnerską gminą z Ukrainy delegacja z Nowej Dęby gościła w Suchowoli. Wizyta była owocem rozmów dyrektorów Domów Kultury w sierpniu i listopadzie 2016 r., kiedy zrodził się pomysł przyszłej wymiany młodzieży przy okazji cyklicznych wydarzeń kulturalnych w Nowej Dębie i w Suchowoli. Wizyta miała miejsce w okresie świątecznym – wg kalendarza juliańskiego świętowano ostatni dzień roku 2016 i początek 2017 (tzw. Stary-Nowy Rok). Z Nowej Dęby wyruszyła delegacja z urzędu miasta, część pracowników Samorządowego Ośrodka Kultury oraz młodzież – członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Dębianie”. Polska delegacja uczestniczyła w świątecznej Mszy św. w obrządku grekokatolickim. Celem wyjazdu była edukacja kulturalna polsko-ukraińska, zapoznanie ze zwyczajami świątecznymi, kolędami i jasełkami.
– Wspólne wieczorne kolędowanie było niezwykle wzruszające. Okazało się, że wiele kolęd mamy podobnych, a Ukraińcy, nie tylko ci polskiego pochodzenia, znają nasze kolędy i włączali się w ich śpiew. Gospodarze na czele z wójtem Andrzejem Torbą zaprosili polską grupę do Lwowa, gdzie zorganizowali zwiedzanie Starówki i kilku muzeów, m.in. etnograficznego. Była też wizyta w palarni kawy. Centralnym punktem wizyty był noworoczny program artystyczny w miejscowym Domu Kultury, na który złożyły się występy gospodarzy – miejscowego chóru, jasełka w wykonaniu dzieci, występ grupy dzieci ze Starobielska, które także w tym czasie gościły w Suchowoli oraz grup działających przy miejscowej parafii. Cała delegacja z Nowej Dęby w strojach ludowych i kolędowych wykonała program jasełkowy odwołujący się do starej tradycji kolędniczej, połączony z polskimi tańcami ludowymi „Dębian” – informuje Anna Babula. Występ wywoływał wzruszenie i aplauz licznie zebranej publiczności. Kolejnym punktem imprezy było kolędowanie i składanie sobie noworocznych życzeń przy ogromnym ognisku. Na zakończenie wizyty delegacja udała się na Cmentarz Orląt Lwowskich. Z ogromnym wzruszeniem i w duchu patriotycznym odmówiono modlitwę, zapalono znicze i złożono polską flagę. Zwłaszcza młodzież z wielkim szacunkiem oddała hołd swoim poległym rówieśnikom. – W niedzielę grupa uczestniczyła także we Mszy św. w rzymskokatolickiej katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie król Jan Kazimierz oddał Rzeczpospolitą pod opiekę Matki Bożej, którą nazwał Królową Korony Polskiej – relacjonuje członek delegacji z SOK.
– Zostaliśmy przyjęci bardzo ciepło i serdecznie. Nowodębska i suchowolska młodzież doskonale się porozumiewała, byli otwarci i ciekawi siebie – komentuje Leszek Mirowski, wiceburmistrz Nowej Dęby. – Wspólna modlitwa, kolędowanie, rozmowy zbliżyły oba środowiska i są zapowiedzią dalszej współpracy, zacieśniania wzajemnych relacji w kontekście patrzenia w przyszłość i budowania wspólnoty tak bliskich sobie kultur – dodaje Krystian Rzemień, dyrektor SOK.
Pomóż w rozwoju naszego portalu