Reklama

Niedziela Świdnicka

Ekumeniczne spotkanie młodych na Łotwie

W 39. Europejskim Spotkaniu Młodych Taizé, które odbyło się na przełomie 2016 i 2017 roku w stolicy Łotwy Rydze, wzięło udział ok. 15 tys. osób. Niemal 5 tys. przyjechało z Polski. W spotkaniu uczestniczyli również młodzi ludzie z diecezji świdnickiej

Niedziela świdnicka 3/2017, str. 4

[ TEMATY ]

Taize

Grzegorz Macko

Uczestnicy ESM

Uczestnicy ESM

Spotkanie zorganizowane zostało przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé w ramach „Pielgrzymki zaufania przez ziemię” i poświęcone zaangażowaniu młodych w pokój i solidarność na świecie. Hasło spotkania brzmiało: „Razem torujemy drogi nadziei”.

Do uczestników ESM papież Franciszek skierował przesłanie, w którym podziękował za zaangażowanie, okazanie zaufania Bożemu Duchowi i podjęcie pielgrzymki. Ojciec Święty zwrócił uwagę, że dziś wielu ludzi jest zdezorientowanych i zniechęconych z powodu panującej na świecie przemocy, niesprawiedliwości, cierpienia i podziałów. Niektórzy mogą odnieść wrażenie, że zło jest silniejsze od dobra. Dlatego Franciszek tym bardziej zachęcał do okazywania słowem i czynem, że zło nie ma ostatniego słowa i jak napisał w liście apostolskim „Misericordia et misera”, przyszedł „czas miłosierdzia dla wszystkich i dla każdego, by nikt nie pomyślał, że nie dla niego jest bliskość Boga i moc Jego czułości”.

Reklama

Spotkanie Młodych Taizé miało charakter ekumeniczny, w jego organizację zaangażowane były największe Kościoły na Łotwie: luterański, katolicki, prawosławny oraz baptystyczny. Uczestnicy mieszkali w kilkudziesięciu parafiach różnych wyznań w Rydze oraz okolicznych miejscowościach. Główne nabożeństwa odbywały się w hali sportowo-widowiskowej Arena, a bazę logistyczną stanowił ośrodek wystawowy na wyspie Kipsala. Po wspólnej modlitwie pielgrzymi spotykali się również w małych grupach, gdzie mogli dzielić się doświadczeniem wiary. Mieli też okazję do poznawania wspólnot lokalnych.

Grzegorz Macko z parafii Wniebowzięcia NMP w Szczawnie-Zdroju, jeden z uczestników Europejskiego Spotkania Młodych Taizé, opisuje wyjazd na Łotwę: „Na pielgrzymkę wyjechaliśmy już 26 grudnia, aby jeden dzień spędzić w Wilnie. Po zwiedzeniu miasta uczestniczyliśmy w specjalnie zorganizowanej Mszy św. w kaplicy w Ostrej Bramie. Gdy już dotarliśmy do Rygi, miasto to pokazało się jako niezwykle urocze miejsce i zrobiło na nas wielkie wrażenie. W mieście na każdym kroku widać było przeplatające się wpływy różnych wyznań. Nie trudno było zauważyć, że w czasie spotkań Polacy stanowili najliczniejszą grupę narodowościową. W związku z tym 31 grudnia odprawiona została dla naszych rodaków specjalna Msza św. pod przewodnictwem arcybiskupa Rygi Zbigniewa Stankiewicza, który w kazaniu wspominał m.in. o konieczności powrotu Europy do jej chrześcijańskich korzeni.

Uczestniczyliśmy w modlitwach, które ze względu na ekumeniczny charakter polegały głównie na wspólnym śpiewie, bez elementów charakterystycznych dla nabożeństw poszczególnych wyznań. Oprócz modlitw odbywały się spotkania w międzynarodowych grupach, w których uczestnicy dyskutowali na tematy zaproponowane przez braci. Umożliwiało wymianę myśli, poglądów i doświadczeń przez ludzi z różnych stron Europy. Była także możliwość uczestnictwa w różnych warsztatach, wysłuchania chóru w cerkwi prawosławnej czy dyskusji z naukowcem w Bibliotece Narodowej Łotwy na temat naukowych podstaw stworzenia świata i możliwości pogodzenia tego z nauką Kościoła. Odbywały się również przedstawienia tradycyjnych śpiewów i tańców narodowych. Społeczność żydowska umożliwiła chętnym wzięcie udziału w święcie Chanuka. Wszystkie propozycje były bardzo ciekawe, jednak na uczestnictwo we wszystkich po prostu nie wystarczyło czasu. Pielgrzymi zakwaterowani byli u rodzin – ludzi ci okazali się niezwykle gościnni – dla uczestników otwierali swoje domy i serca. Okazana przez nich wielka życzliwość i bezinteresowność to wspaniałe doświadczenie, które z pewnością zaowocuje trwałą przyjaźnią. Pobyt na spotkaniu Taizé pozwolił na zdystansowanie się od codziennych problemów i «naładowanie baterii» na kolejny rok. Mogę taki wyjazd polecić każdemu i to bez względu na wiek – zauważyć należy, że w spotkaniach uczestniczyło również dużo osób starszych, a mimo oficjalnej nazwy – wiek nie ma tu znaczenia”.

Ekumeniczna Wspólnota Taizé ma swoją siedzibę we francuskiej Burgundii. W 1944 r. założył ją brat Roger Schutz. Obecnie należy do niej około stu braci z ponad 25 krajów – z różnych wyznań ewangelickich oraz członków Kościoła katolickiego. Kolejne Europejskie Spotkanie Młodych Taizé odbędzie się na przełomie 2017 i 2018 w szwajcarskiej Bazylei.

2017-01-12 10:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Brat Alois z Taizé u papieża: przyjmować młodych z ich małą wiarą

[ TEMATY ]

Taize

Franciszek

wikipedia.org

Na audiencji prywatnej Franciszek przyjął dziś m.in. przeora ekumenicznej Wspólnoty z Taizé. „Na takich audiencjach jestem przyjmowany co roku i dla nas jest to bardzo ważne, bo jako wspólnota ekumeniczna nie mamy statusu kanonicznego, ale chcemy czuć, że jesteśmy w Kościele. Te doroczne audiencje to potwierdzają, wszystko opiera się na wzajemnym zaufaniu” – powiedział po spotkaniu z Ojcem Świętym brat Alois.

Przyznał on, że rozmawiał z papieżem między innymi o ubiegłorocznym synodzie na temat młodzieży. Brat Alois dzielił się doświadczeniami swojej wspólnoty, którą odwiedza co roku kilkadziesiąt tysięcy młodych. Wielu z nich przybywa ze swą małą wiarą, niektórzy krytykują Kościół, stawiają osobliwe postulaty. Wszystkim trzeba towarzyszyć, wszystkich trzeba przyjąć, nie wchodząc z nimi od razu w wielkie dyskusje – mówił brat Alois. Podkreślił, że to autentyczne przyjęcie młodych jest bardzo ważne, bo wielkie pragnienie duchowe jest w nich często połączone z pragnieniem przyjaźni. Trzeba odpowiedzieć na jedno i na drugie – mówi przeor Wspólnoty z Taizé.

CZYTAJ DALEJ

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na swojej własnej stule

W ciągu 63 dni Powstania Warszawskiego oprócz wielu żołnierzy i ludności cywilnej, wzięli w nim udział również duchowni, którzy stale towarzyszyli walczącym.

Zajmowali się organizowaniem Eucharystii i wspólnych modlitw, udzielali sakramentów, towarzyszyli poległym na ostatniej drodze, a niejednokrotnie oddawali własne życie w walce o wolność Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Stanisław Orzechowski – Człowiek – Kapłan – Opozycjonista [ZAPROSZENIE]

2021-09-23 09:38

Kamil Szyszka

Ks. Stanisław Orzechowski

Ks. Stanisław Orzechowski

W rodzinnej miejscowości "Orzecha" - Kobylinie, odbędzie się spotkanie upamiętniające jego życie i działalność.

Spotkanie rozpocznie się Mszą świętą, a po niej wszyscy udadzą się do sali przy ul. Krotoszyńskiej. Tam w debacie wezmą udział: Wiesław "Kuzyn" Wowk, Łukasz Sołtysik z wrocławskiego IPNu czy brat zmarłego kapłana - Józef Orzechowski. Na zakończenie odbędzie się projekcja filmu: "Orzech".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję