Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Sosnowiec

Jak dobrze przeżyć 9 miesięcy?

Na terenie Diecezjalnego Centrum Służby Rodzinie i Życiu w Sosnowcu z inicjatywy Fundacji „Dla Rodziny” odbywają się zajęcia Szkoły Rodzenia. 4 stycznia rozpoczęła się nowa edycja. Każda obejmuje 8 spotkań 2-godzinnych. Zajęcia są bezpłatne, a na prośbę uczestników wystawiany jest Certyfikat ukończenia Szkoły Rodzenia

Niedziela sosnowiecka 3/2017, str. 3

[ TEMATY ]

Szkoła Rodzenia

drubig-photo/fotolia.com

Sosnowiecka Szkoła Rodzenia przy Diecezjalnym Centrum Służby Rodzinie i Życiu to już kilka lat tradycji. Naprzeciw potrzebom kobiet w stanie błogosławionym wyszedł sześć lat temu ówczesny dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Diecezjalnej naszej diecezji, ks. dr Andrzej Cieślik. W ramach Fundacji „Dla Rodziny” stworzył miejsce, dzięki któremu przyszłe mamy będą lepiej przygotowane do porodu, zaś ojcowie chętniej i bez większych obaw zdecydują się na „wspólne rodzenie”.

Reklama

Pierwsze zajęcia w nowo powstałej Szkole Rodzenia przy ul. Skautów 1 w Sosnowcu odbyły się w styczniu 2010 r. Takiego miejsca zdecydowanie brakowało w stolicy diecezji sosnowieckiej. Młodym rodzicom Szkoła Rodzenia przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim uczestnictwo w zajęciach znacznie podnosi ich komfort psychiczny. Rodzice podczas ciąży, potem rodzenia w szpitalu, a następnie w domu czują się po prostu bezpieczniej. Poza tym można tu spotkać ludzi, których łączą te same przeżycia, emocje. Przyszłe mamy i ojcowie na bieżąco uzyskują odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Szkoła Rodzenia w Sosnowcu daje też możliwość uwierzenia w siebie poprzez poszerzenie wiedzy i nabycie umiejętności niezbędnych w czasie porodu. Zajęcia w Szkole Rodzenia dają możliwość lepszego zrozumienia procesu porodu oraz zwiększają szansę udziału taty w momencie porodu i w chwilach po narodzinach dziecka. Uczestnictwo w zajęciach umacnia także wiarę młodych rodziców w rodzicielskie umiejętności, tak bardzo potrzebne po narodzeniu dziecka. Małżonkom zajęcia pomagają nie tylko dobrze przeżyć dziewięć miesięcy ciąży, ale i kolejne dni i miesiące życia wspólnie z nowo narodzonym dzieckiem. Oprócz teorii w Szkole Rodzenia w Sosnowcu sporo miejsca zajmuje praktyka. Rodzice dowiadują się o rozwoju dziecka, przebiegu ciąży i porodu. Wiele informacji dotyczy zadań praktycznych, dotyczących opieki nad noworodkiem, jak nauka kąpieli czy przewijania. Młodzi rodzice dowiadują się, jak radzić sobie z emocjami, m.in. z tak zwanymi matczynymi smutkami, czy jak karmić noworodka. Kobietom przedstawiane są sposoby oddychania podczas porodu. Zajęcia wzbogacane są projekcjami multimedialnymi. Na sali w Szkole Rodzenia w Sosnowcu prowadzone są także ćwiczenia gimnastyczne przy pomocy odpowiednich rekwizytów: materacy, piłek itp. A wiedzę na temat ciąży, porodu i okresu poporodowego najlepiej zdobywać już w najwcześniejszych tygodniach ciąży, gdyż pozwala to uniknąć błędów, które kobiety popełniają w pierwszym trymestrze, a wynika to po prostu z niewiedzy. W Szkole Rodzenia w Sosnowcu każda mama otrzyma wsparcie i fachową pomoc zarówno w okresie ciąży, jak i po urodzeniu dziecka.

Informacje i zapisy do Szkoły Rodzenia przy Diecezjalnym Centrum Służby Rodzinie i Życiu w Sosnowcu przyjmowane są pod numerem telefonu: 32 269-51-70 od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 13.30. Terminy kolejnych zajęć nowych edycji szkoły w bieżącym roku, to: 7 marca, 9 maja, 4 lipca, 5 września i 24 października.

2017-01-12 10:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowa, katolicka Szkoła Rodzenia

[ TEMATY ]

Szkoła Rodzenia

Katolicka rodzina wspólnie oczekuje na pojawienie się nowego jej członka

Katolicka rodzina wspólnie oczekuje na pojawienie się nowego jej członka

W dniu 28 czerwca 2017 roku, w Przemyślu, Caritas Archidiecezji Przemyskiej uruchomiła nową, katolicką Szkołę Rodzenia. Jej głównym celem będzie wsparcie dla kobiet w ciąży i ukazywanie wagi daru życia.

Szkoła działać będzie pod kierownictwem prof. Bogdana Chazana.

CZYTAJ DALEJ

Apel Jasnogórski z udziałem wiernych Archidiecezji Wrocławskiej

2021-09-17 21:52

ks. Łukasz Romańczuk

bp Jacek Kiciński

bp Jacek Kiciński

Dziś Apel Jasnogórski prowadzony był przez ks. bp. Jacka Kicińskiego 

Z racji Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej w kaplicy Cudownego Obrazu obecni byli kapłani, siostry zakonne i wierni świeccy z terenu naszej archidiecezji. 

CZYTAJ DALEJ

Misja dziennikarska to wzięcie odpowiedzialności za prawdę

Misja dziennikarska musi być traktowana nie jako zawód, ale wzięcie odpowiedzialności za prawdę, za siebie, rodziny, Ojczyznę i Kościół. Największym wrogiem prawdy jest zamęt – mówił w homilii w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. 18 września odbyła się jubileuszowa 25. Pielgrzymka Czytelników, Pracowników i Współpracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela”na Jasną Górę, pod hasłem: „Zaszczytna jest służba Słowu” (bł. kard. Stefan Wyszyński).

Na początku Mszy św. o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry podziękował „Niedzieli” za szerzenie kultu Jasnogórskiej Pani. – Dziękujemy za obecność w Kościele Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Cieszymy się, że u Tronu Jasnogórskiej Pani czerpiecie siłę i moc do przekazywania słowa Bożego. To niezwykle wielka odpowiedzialność za głoszenie Ewangelii, która spoczywa na wszystkich redaktorach, ale także na nas czytelnikach. Chcemy, aby słowo Boże owocowało w naszym codziennym życiu – mówił o. Pastusiak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję