Reklama

Niedziela Rzeszowska

Korczyńskie ślady biskupa Pelczara

Przez samo centrum Korczyny wiedzie droga z Rzeszowa do Krosna. Przy kościele skręca w prawo. Kościół to sanktuarium św. bp. Józefa Sebastiana Pelczara, wybudowane w 1914 r. przez samego patrona

Niedziela rzeszowska 3/2017, str. 4

[ TEMATY ]

parafia

sanktuarium

Irena Markowicz

Sanktuarium św. bp. Józefa Sebastiana Pelczara w Korczynie

Sanktuarium św. bp. Józefa Sebastiana Pelczara w Korczynie

Kustoszem jest tutaj ks. Edward Sznaj, równocześnie proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny. Każdego zainteresowanego życiem i posługą tutejszego rodaka, krajana, wyniesionego na ołtarze, ubogaca opowieścią o całym jego życiu, pamięci i wdzięczności mieszkańców rodzinnej miejscowości. Zaprosi też na nabożeństwa odprawiane przez cały rok i we wspomnienie liturgiczne 19 stycznia.

A opowieść rozpoczyna się oczywiście od narodzin. Józef Sebastian Pelczar urodził się 17 stycznia 1842 r. w tej miejscowości, niedaleko kościoła, co upamiętnia pomnik. Pochodził z bogatej rodziny, która miała w posiadaniu ok. 50 hektarów ziemi. Dzisiaj to też sporo. Rodzice, Marianna i Józef Wojciech, zostali zapamiętani przez późniejszego świętego biskupa jako ludzie głębokiej wiary. Kolejne etapy edukacji Józefa juniora to szkoła parafialna w Korczynie, gimnazjum w Rzeszowie, matura w Przemyślu. Tam też wstąpił do Seminarium Duchownego. Po święceniach kapłańskich krótko był wikarym w parafii obecnie leżącej na terenie Ukrainy. Szybko wyjechał na dalsze studia do Rzymu. Tam w ciągu dwóch i pół roku zdobył dwa doktoraty, co świadczy niewątpliwie o tym, że już w młodości był nie tylko zdolnym, ale też pracowitym człowiekiem. Po powrocie w swoje rodzinne strony, do Polski poświęcił się jako profesor pracy z klerykami, otrzymał też posadę profesora na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pamiątką krótkiego rektorowania tej uczelni jest wspaniałe i użyteczne do dzisiaj Collegium Novum. Po 22 latach spędzonych w Krakowie ostatnie 25 lat, aż do śmierci 28 marca 1924 r., był biskupem przemyskim, rok wikariuszem, później ordynariuszem. Jak zauważa ks. Edward Sznaj, zabiegał, by diecezja była i mądra, i święta. Zasłynął jako człowiek wyczulony na ludzką biedę. W litanii ku jego czci są stosowne wezwania: opiekunie ubogich, siewco braterskiej miłości, wzorze niezachwianej wiary, apostole odnowy moralnej i dobry synu Ojczyzny.

Reklama

Jego patriotyzm odnosił się do rodzinnych stron, Korczyny, ale też Polski, będącej wtedy pod zaborami. Doczekał jednak roku 1918, odzyskania niepodległości. Jeszcze przez sześć lat obserwował budowę kraju.

Ksiądz proboszcz Edward Sznaj ma niezachwianą w zasadzie pewność, że Józef Sebastian Pelczar to człowiek, który był kiedyś wielki, jest, i pewnie pozostanie. Pozostały liczne dzieła natury materialnej, ale też duchowej. Każdego 28. dnia miesiąca, związanego z datą śmierci, odmawiana jest nowenna, odczytywane są prośby i podziękowania napływające nawet drogą internetową z całego świata. Jest ich bardzo dużo i w różnych sprawach, uczestnicy modlą się też w intencji małżeństw, które przeżywają trudne chwile.

Każdego 11. dnia miesiąca odprawiane jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Bp Pelczar był czcicielem Matki Bożej z Lourdes, w ołtarzu głównym korczyńskiego sanktuarium jest wiele innych, polskich, wizerunków maryjnych. Wspierał chorych i cierpiących, dlatego w Roku Jubileuszowym 2000 poprzedni proboszcz ks. Stanisław Władyka wybudował stacje rozłożone w terenie na odcinku czterech tysięcy sześciuset metrów od drogi głównej do kościółka pw. Świętego Biskupa, naprzeciw zamku Kamieniec. Kościółek jest pamiątką kanonizacji świętego pochodzącego z Korczyny 18 maja 2003 r. w Rzymie, do czego przyczynił się cud, który, jak orzeczono, dokonał się za wstawiennictwem Józefa Sebastiana Pelczara, w efekcie którego po ciężkim wypadku jego rodaczka, Justyna Zych, powróciła do życia, choć wcześniej lekarze nie dawali jej na to żadnych szans.

Reklama

Cóż więcej? Święty biskup Józef Sebastian, oprócz sanktuarium w Korczynie, patronuje kościołom w Przemyślu, Rzeszowie, Strzyżowie i Przeworsku-Gorliczynie. Przypominają go ulice, szkoły, powstaje nowe osiedle mieszkaniowe. Jest księgarnia, wydawnictwo.

Wielu współcześnie żyjących ludzi, noszących nazwisko Pelczar, interesuje się, czy mają jakieś związki, pokrewieństwo, z rodziną bp. Pelczara. A w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim jakiś czas temu wybrano kolejnego rektora o nazwisku Pelczar. W samym centrum Korczyny mistrz Polski cukierników, Mirosław Pelczar, zaprasza do swej pracowni napisem „Chocolatier, czekoladki i czekolada ręcznie robiona”. Nie ma nic złego w równowadze między duchem i materią.

Kustosz korczyńskiego sanktuarium ks. Edward Sznaj, równocześnie proboszcz parafii rodzinnej biskupa, cieszy się, kiedy może promować św. bp. Józefa Sebastiana Pelczara i zarazem cieszyć się dobrymi rzeczami w postaci łask, które ludzie otrzymują za przyczyną świętego, bo to jeszcze dodaje sił, a zarazem pokazuje, że święci są zawsze bliscy. Na nich zawsze możemy liczyć, oni nigdy nie zawodzą, nawet wtedy, gdy my zawodzimy.

2017-01-12 10:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowe sanktuarium we Wrocławiu

Kościół św. Antoniego przy ulicy św. Antoniego we Wrocławiu, należący do parafii św. Mikołaja, zostanie ustanowiony sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła. Uroczystość zaplanowana jest na 25 marca 2014 r.

W naszej parafii Najświętsza Maryja Panna od dawna odbierała i odbiera szczególną cześć i nabożeństwo – mówi ojciec Mariusz Tabulski, proboszcz parafii św. Mikołaja we Wrocławiu. Już po zakończeniu II wojny światowej do Maryi czczonej jako Wspomożenie Wiernych księża salezjanie wraz z parafianami, przybyłymi z różnych regionów Polski, z Kresów, powracającymi z obozów koncentracyjnych, zanosili tu ufne modlitwy. Natomiast od 1998 r., wraz z przybyciem ojców paulinów, Matka Boża czczona jest w Jasnogórskiej Ikonie. Kolejni proboszczowie i duszpasterze czynili wszystko, by przybywający do Maryi wierni z terenu parafii i miasta mogli doświadczyć przemożnej opieki Jasnogórskiej Matki. Kardynał Henryk Gulbinowicz, ustanawiając ojców paulinów duszpasterzami parafii pw. św. Mikołaja, wyznaczył misję i kierunek duchowy temu miejscu – „wrocławska, mała Jasna Góra”. Także w 1998 r. kardynał dokonał intronizacji kopii Ikony Jasnogórskiej Matki Kościoła w kościele św. Antoniego. Od tego wydarzenia Maryja jest dla wiernych i dla duszpasterzy, związanych z tym miejscem, Matką daną ludowi „jako pomoc i obrona” – dodaje ojciec Tabulski. – Jako duszpasterz doświadczam też, że modlitwa przed Najświętszym Sakramentem oraz miłość do Jasnogórskiej Matki prowadzi do przemiany serc i życia osób, które przybywają do nas nawet z oddalonych miejsc naszej diecezji. Ten duch przemiany prowadzi do sakramentu pokuty i powrotu do jedności z Kościołem.
Pierwsze przygotowania do marcowej uroczystości rozpoczęły się podczas adwentowych rekolekcji, które w parafii św. Mikołaja głosił pallotyn o. Feliks Folejewski. „Widać, że Pan Bóg chce, żeby na tutejszym skrzyżowaniu dróg, także jeśli chodzi o różne kultury i wyznania, było takie szczególne miejsce, sanktuarium. Aby Matka Jezusa w znaku jasnogórskim stała się światłem dla Wrocławia i wszystkich, którzy będą tą ulicą szli, aby nie zgubili drogi” – mówił ojciec rekolekcjonista. Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła będzie dziesiątym sanktuarium na terenie Wrocławia. Ojciec Mariusz podkreśla, że często padają pytania, czy stolicy Dolnego Śląska potrzebne jest kolejne sanktuarium. Przeor wrocławskich paulinów wspomina słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, który powiedział, że paulini to taki dziwny zakon, niby pustelnicy a mieszkają w centrum. – Ludziom potrzebna jest dziś taka oaza spokoju, w której będą mogli rozmawiać z Bogiem – mówi o. Mariusz Tabulski. – To miejsce będzie specyficzne, wokół kościoła nie ma tzw. przestrzeni sanktuaryjnej. Będzie to sanktuarium nieklasyczne, ale wierzymy, że Maryja wraz ze św. Antonim będzie odszukiwała zagubionych mieszkańców naszego miasta. Mamy też nadzieję, że ustanowienie w naszym kościele sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła wzmocni dotychczasowy kult Matki Bożej, przyczyni się do większego zaangażowania świeckich oraz jeszcze bardziej zwiąże Zakon Paulinów i Jasną Górę z naszą archidiecezją – podsumowuje paulin.

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

2021-09-26 19:57

[ TEMATY ]

klerycy

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Były to pierwsze obłóczyny kursu, który przeszedł formację rozpoczynającą się od roku propedeutycznego, tym samym klerycy mają już za sobą trzy lata formacji seminaryjnej. Eucharystii, w której uczestniczyli rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z wychowawcami oraz rodzina i najbliżsi kleryków, przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję